Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Firma Apple kupi Grecję?

W pierwszej połowie maja Leonid Bershidsky, felietonista Bloomberg View, powrócił do idei z 2012 roku i ponownie zadał pytanie, które można potraktować jako żart – czy Apple powinien kupić Grecję?
Kategoria: Wiadomości
22.05.2015

Grecja obecnie potrzebuje 190 mld euro (212 mld dolarów). Zdaniem Bershidsky'ego, aby zredukować zadłużenie tego kraju do poziomu 70 proc. PKB, wystarczyłoby sięgnąć po gotówkę 5 koncernów spoza sektora finansowego, czyli Apple, Microsoft, Google, Pfizer i Cisco. To oczywiście futurologiczna wizja, jednakże taki scenariusz wcale nie jest aż tak nieprawdopodobny. Co Grecja musiałaby dać? Gwarancję niskich podatków, które zostałyby nałożone na transakcje poza Stanami Zjednoczonymi - pisze Bershidsky.

Zobacz oferty pracy w bankowości »

Tzw. bailout od wielu lat wzbudza emocje. Po odrodzeniu keynesizmu po kryzysie 2008 roku światowe gospodarki wpompowały ogromne pieniądze w tonących gigantów. Które programy pomocowe dla przedsiębiostw możemy uznać za najbardziej spektakularne?

Wrzesień 2008 roku. AIG
Rezerwa Federalna wpompowała wtedy 85 miliardów dolarów w ubezpieczeniowego molocha, który nie mógł znaleźć prywatnych inwestorów.

Wrzesień 2008. Fannie Mae oraz Freddie Mac
Nacjonalizacja tych spółek kosztowała amerykański rząd wtedy 100 miliardów dolarów.

Listopad 2007. Citigroup
W związku z zawirowaniami na rynkach kredytowych państwowy fundusz majątkowy emiratu Abu Dhabi wykupił udziały banku warte 7,5 mld dolarów.

Zobacz oferty pracy w bankowości »

Sierpień 2007. Goldman Sachs
Kiedy fundusze hedgingowe Goldman Sachs straciły 30 proc. swojej wartości, bank zaczął poszukiwać inwestorów. W fundusz wpompowano wtedy 3 mld dolarów.

Wrzesień 2001. U.S. Airlines
Kongres po wydarzeniach z 11 września zdecydował się przeznaczyć pakiet pomocowy dla linii lotniczych wart 15 mld dolarów.

1998. Rosja
W związku z kryzysem w Rosji administracja Billa Clintona przekonała Międzynarodowy Fundusz Walutowy do pomocy finansowej dla Rosji w wysokości 17 miliardów dolarów.

Sierpień 1997. Apple
Bill Gates zainwestował 150 milionów dolarów w swojego rywala, firmę Apple. W zamian za pomoc finansową Steve Jobs zgodził się na opracowanie pakietu Office dla Macintosha.

1995. Meksyk
Prezydent Bill Clinton przekazał 50 miliardów dolarów, aby ustabilizować peso. 20 miliardów wyłożył bezpośrednio rząd amerykański, a pozostałe 30 milionów – Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

1984. Continental Illinois
Continental Illinois to największy bank, który zbankrutował w czasie amerykańskiego kryzysu w latach 80. To właśnie w jego przypadku po raz pierwszy zastosowano strategię too big to fail.

Styczeń 1980. Chrysler
W 1979 roku amerykański koncern motoryzacyjny znalazł się w poważnych tarapatach. Rząd amerykański pożyczył Chryslerowi rok później 1,5 mld dolarów. Gigant w sektorze motoryzacyjnym spłacił dług trzy lata później.

1971. Lockheed
Amerykańska wytwórnia specjalizująca się w produkcji statków powietrznych stanęła na krawędzi bankructwa po upadku producenta silników – firmy Rolls-Royce. Aby uratować 60 tys. miejsc pracy, amerykański rząd pożyczył wtedy Lockheedowi 250 milionów dolarów.

Zobacz również