Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Geneza okładki nowego przewodnika. Generowanie grafik w Midjourney (AI)

Co wyobrażasz sobie, gdy słyszysz termin sztuczna inteligencja? Czy przed Twoimi oczami pojawia się humanoidalna forma, sieć neuronów czy bliżej nieokreślony byt? Jeśli te pytania nie są Ci obce – spójrz na okładkę tegorocznego przewodnika, którą stworzyło AI w postaci generatora obrazów Midjourney!
Kategoria: Wiadomości
19.10.2023
KwFiB 2023/24

Tematem nowej edycji przewodnika „Kariera w Finansach i Bankowości” jest Sztuczna inteligencja i inne rewolucje. W tegorocznym numerze przenosimy się więc w niezwykle fascynujący świat technologii. Przygotowaliśmy bogatą dawkę informacji na temat potencjału sztucznej inteligencji oraz narzędzi kształtujących przyszłość rynku pracy. Postaraliśmy się wskazać te obszary biznesu, w których rola człowieka jest niezbędna, a technologia to wyłącznie narzędzie w jego rękach.

Skupiliśmy się również na potrzebnych kompetencjach, które mogą stanowić klucz do sukcesu. Pochyliliśmy się nad możliwościami, jakie otwiera przed nami wciąż trwająca (r)ewolucja technologiczna. Choć świat i pryzmat, przez który go postrzegamy, znacząco się zmieniły, w przewodniku próbujemy znaleźć antidotum na obawy towarzyszące społeczeństwu w tej dynamicznej rzeczywistości.

Czytaj: Sukces w świecie BANI

Okładka w Midjourney

Wydanie naszego przewodnika, zawsze łączy się trudną decyzją, która dotyczy wyboru właściwej okładki. Ze względu na wybrany temat związany z nową technologią, a dokładniej sztuczną inteligencją, postanowiliśmy wykorzystać narzędzie AI w postaci generatora obrazów Midjourney.

Prompty i promptowanie

By narzędzie Midjourney zdołało wygenerować jakąkolwiek grafikę, konieczne jest nakierowanie jego pracy poprzez różne frazy. W jednej z prób postawiliśmy na detale, cyberpankową atmosferę i wizję, w której AI samodzielnie podejmuje decyzje. Oto prompty, z których skorzystaliśmy:

AI making a decision, metaphorical, cyberpunk atmosphere, detailed illustration, future tech, iso 200, energyfilled illustrations.

Uzyskany efekt możecie zobaczyć poniżej.

Czytaj: Potęga danych. Rola big data w finansach

Próby generowania obrazów w Midjourney

Wybór finalnej okładki nie był łatwy. Prób tworzenia grafik w Midjournej było naprawdę sporo. Podobnie pomysłów, które miały nakierować narzędzie AI. Na początku chcieliśmy posłużyć się znaną symboliką w świecie finansów, czyli bykiem i niedźwiedziem. Ona odnosi się do wzrostu notowań giełdowych i ich spadku. Inwestorzy lubią byki – symbol wzrostu – a nie znoszą niedźwiedzi, bo te oznaczają spadki notowań, a w konsekwencji uszczuplenie ich majątku.

Symbolika byka i niedźwiedzia jest odwołaniem do sposobu walki tych zwierząt. Byk z reguły atakuje z dołu do góry, natomiast niedźwiedź odwrotnie – z góry w dół. Byk jest więc symbolem hossy, a niedźwiedź bessy, czyli długotrwałego trendu spadkowego wyceny akcji.

Skorzystaliśmy z promtów: cover of a modern financial magazine about the artificial intelligence, bear versus bull, 4K. Poniżej rezultaty.

Kolejne promptowanie oscylowało wokół wizji postaci zanurzonej w liczbach.

Prompty: a character immersed in numbers and data, the world of new technology, artificial intelligence solutions, nostalgia, fantasy

Na propozycjach pojawiła się postać kobiety, więc spróbowaliśmy umieścić księgową, która pływa w oceanie gotówki. Żeby pomysł był jeszcze bardziej „odjechany” wybraliśmy styl Salvadora Dali. Oto efekt:

Użyte prompty: female accountant dressed in a business suit swimming in an ocean of cash and money, skyscrapers in the background, Salvador Dali style

Powstała też nieco bardziej mroczna wersja tego projektu:

Prompty: human in the technological world, swims in water with numbers and data, machine learning, perspective, big city

Wybór grafiki

Nas – redakcję – przekonała hipnotyzująca, cybernetyczna, postać kobiety, która w skupieniu analizuje szereg danych. Na jej twarzy widoczne są intrygujące świecące linie – czy to na pewno odbicie ekranów?

Decydująca była także gra światła, którą udało się uzyskać Midjourney. W dodatku zachwycały użyte kolory – postanowiliśmy wykorzystać je w całym składzie przewodnika.

Czytaj: Potencjał generatywnej AI

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również