Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Globalny rynek fuzji i przejęć dynamicznie się rozwija. Jak będzie z Polską?

W ubiegłym roku zawarto ponad 3,2 tys. transakcji fuzji i przejęć o wartości 3,12 bln dolarów, co oznacza wzrosty odpowiednio o 45 proc. i 70 proc. To najlepszy rok od ośmiu lat, a transakcjom sprzyjało środowisko niskich stóp procentowych, dostępność do finansowania i stabilność na rynkach finansowych.
Kategoria: Wiadomości
05.03.2015

– 2014 rok był okresem wyjątkowym, był to najlepszy rok od czasu kryzysu finansowego, charakteryzujący się bardzo dużą aktywnością na rynku fuzji i przejęć – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Jarosław Iwanicki, Partner w międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy, w praktyce zawodowej zajmujący się transakcjami fuzji i przejęć. – W ubiegłym roku wzrosła liczba wielkich transakcji o wartości przekraczającej 5 mld funtów brytyjskich.

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

W 2014 roku odnotowano 94 globalne transakcje o wartości ponad 5 mld funtów brytyjskich każda (wzrost o 81 proc. w stosunku rocznym). Jak tłumaczy ekspert, największa liczba transakcji miała miejsce na rynku amerykańskim (36 proc. ilościowo i 45 proc. wartościowo). Aktywne były firmy z USA inwestujące poza krajem (głównie na rynku brytyjskim – 65 transakcji) oraz firmy z Europy Zachodniej, które poszukują możliwości rozwoju poza własnymi rynkami, bo te charakteryzują się stagnacją. Tu wartość transakcji prawie uległa podwojeniu (do 863 mld USD), głównie dzięki sektorom TMT (technologie, media, telekomunikacja) i nauk biologicznych.

– Niestety, polski rynek na tle światowego nie wygląda aż tak różowo, co może zaskakiwać. Nasz rynek od paru lat tkwi w pewnym marazmie i jego uczestnicy narzekają na liczbę transakcji. Rynek nie jest aż tak aktywny, jak w innych regionach i jak mogłaby sugerować poprawiająca się sytuacja w polskiej gospodarce – zaznacza partner kancelarii Allen & Overy.

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

Według danych Allen & Overy ożywienie na rynku M&A (mergers and acquisitions) przyniosła w Polsce druga połowa 2014 roku. Istotne transakcje z tego okresu to zamknięcie przejęcia Banku BGŻ przez BNP Paribas, sprzedaż spółki Ultimo przez fundusze Adventu i inwestycje funduszy Innova w spółki Delecta i Bakalland. Obecnie najbardziej atrakcyjne sektory na rynku to TMT, rynek ochrony zdrowia i handel detaliczny. Eksperci kancelarii oczekują ożywienia w sektorze finansowym i przemysłowym. To jednak zależy głównie od sytuacji w strefie euro i na Ukrainie.

Czy Polskę czeka ożywienie w obszarze transactions? Jeżeli popatrzymy na kosolidację sektora bankowego, prognozy mogą okazać się optymistyczne. W 2015 roku zostanie sprzedany Bank BPH, a właścicieli prawdopodobnie zmienią również Alior Bank, Raiffeisen Polbank i FM Bank PBP. W środowisku niskich stóp procentowych, spadających marż i obniżek opłat interchange banki mocniej próbują poprawić poziomy przychodów i udziały rynkowe poprzez procesy fuzji i przejęć.

O polskim rynku fuzji i przejęć pisaliśmy również po publikacji raportu "Emering Europe: M&A Report 2014/15".

Przejdź do opracowania raportu »

Na podst. www.inwestor.newseria.pl

Zobacz również