Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Historie z (zawodowego) życia wzięte. 3 inspirujące opowieści o karierze kobiet w BPO/SSC

Zobacz oferty pracy

FPIA Consulting w Capgemini to zespół 180 ekspertów, pracujących w Polsce i 270 na świecie, których pasją są nowe technologie, cyfrowa transformacja finansów, doradztwo i konsulting. Kariera każdej z tych osób miała inny początek i przebieg, ale można znaleźć też wiele punktów wspólnych. Polecamy trzy historie o tym, dlaczego praca w FPIA Consulting może być ciekawą zawodową drogą. 
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
27.07.2021
Zobacz
oferty pracy

Zespół Capgemini Finance Powered by Intelligent Automation Consulting (FPIA Consulting) powstał w 2008 roku w ramach Business Services na świecie i w 2011 roku w Polsce, i od tego momentu nieustannie się rozwija. Jego członkowie z pasją i motywacją analizują dane i wykorzystują wiedzę branżową, by doradzać klientom na całym świecie w tworzeniu nowej generacji rozwiązań w zakresie automatyzacji i transformacji procesów biznesowych. Przeczytajcie trzy historie kobiet, które pracę w FPIA Consulting łączą z pasją. 

Historia nr 1. 

Dynamiczna, wszechstronna, interesująca i rozwijająca  tak swoją karierę opisuje Sofiya Fedyshyn, która dzisiaj jest starszym analitykiem transformacji biznesowej w zespole FPIA Consulting w Capgemini. Jej ścieżka zawodowa to nietypowa droga od juniora do seniora, z licznymi zmianami po drodze i niespodziewanymi zwrotami akcji. A to wszystko w niespełna 4 lata!

Pierwsze zawodowe kroki Sofiya stawiała w 2017 roku. Po ukończeniu studiów licencjackich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zaczęła szukać stażu w finansach i tak znalazła ofertę Capgemini. Pomyślnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną i rozpoczęła staż w dziale zakupów. Po 3 miesiącach została zatrudniona w roli młodszego specjalisty i w tym samym czasie podjęła studia magisterskie.

– Dzięki elastyczności ze strony firmy oraz możliwości pracy z domu, udało mi się połączyć pracę ze studiami. Jeszcze przed obroną pracy magisterskiej otrzymałam swój pierwszy awans zawodowy, przechodząc na rolę specjalisty ds. procesów zakupowych – mówi Sofiya. 

Dalsza kariera mogła mieć klasyczny przebieg: Sofiya mogła zostać starszą specjalistką, a z czasem managerką w ramach tego obszaru, ale tu nastąpił nagły zwrot akcji, którego główną inicjatorką była sama Sofiya. Stwierdziła, że wiele już się nauczyła i dużo osiągnęła w trakcie dwóch lat spędzonych w dziale zakupowym i zaczęła szukać nowych wyzwań pod dachem tej samej firmy. Po kilku etapach rekrutacji została przyjęta do programu „Fast Track to Consulting” (FTTC), realizowanego w Capgemini, którego celem jest wdrażanie młodych, utalentowanych pracowników w świat konsultingu biznesowego. W ciągu roku Sofiya wzięła udział w wielu ciekawych projektach, związanych z transformacją procesów u klientów.

– Praca w doradztwie była interesująca i pełna nowych wyzwań. Chęć rozwoju sprawiła, że po 10 miesiącach programu FTTC awansowałam na stanowisko starszego specjalisty ds. transformacji. Po zakończeniu programu wybrałam dla siebie obszar doradztwa finansowego, w którym chcę się rozwijać i w tym momencie jestem pełnoprawnym członkiem zespołu FPIA  – wspomina Sofiya. 

Praca w FPIA jest pełna wyzwań i wiąże się z licznymi wyjazdami do siedzib firm klientów, które są rozlokowane na całym świecie. Trudy pracy projektowej, która wymaga szybkiego dostosowywania się do zmiennych okoliczności, Sofiya znosi w towarzystwie zaangażowanych współpracowników, których pasją jest praca. Team spirit, czyli duch zespołowy to jedna z najważniejszych wartości zespołu, który integruje się także po wyjściu z biura. 

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą i naprawdę chcesz się rozwijać, to zawsze warto spróbować. Nowe wyzwania mogą okazać się właśnie tym, czego Ci brakowało i zapewnić spełnienie zawodowe.

Historia nr 2.

Marta Nagła dołączyła do zespołu FPIA Consulting zaraz po podróży dookoła świata. Z plecakiem zawodowych doświadczeń, zdobytych na przestrzeni 8 lat pracy w księgowości, objęła stanowisko starszego konsultanta ds. transformacji w Capgemini. Opowieść Marty to success story osoby, która czerpie z życia pełnymi garściami, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Polecamy! 

Zanim 20 kwietnia 2020 roku Marta rozpoczęła pracę w Capgemini, przez 8 lat pracowała w UPS, gdzie przeszła typową ścieżkę od junior accountanta do team leadera. Ostatnie lata w tej firmie wykorzystała na wprowadzenie usprawnień i automatyzacji w pracy swoich zespołów, brała udział w globalnych projektach dotyczących continuous improvement/system implementation, doświadczenie wzbogaciła o certyfikat PRINCE2. 

– Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że dobrym krokiem będzie zmiana firmy, aby poznać nowych ludzi, nowe metody prowadzenia projektów i – co najwazniejsze – skupić się tylko na transformacjach – wspomina Marta Nagła. 

Zanim zaczęła poszukiwania nowej pracy, postanowiła zrealizować jedno ze swoich marzeń i wyruszyła w podróż dookoła świata.

– Podróżowałam, brałam udział w wolontariatach w krajach Azji (w tym Japonii) i Australii, a ostatnie pół roku spędziłam na Sri Lance. Moje życie zawsze było pełne przygód, ale to, czego doświadczyłam podczas tej podróży, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Poznałam niesamowitych ludzi, nabrałam dystansu, poczułam, co to prawdziwa radość, wdzięczność, życie tu i teraz. Był to czas na rozwój emocjonalny i duchowy uzupelniony 11-dniową medytacją w Tajlandii. Doświadczenia w podróży, spotkanie z różnymi społecznościami i kulturami znacząco wpłynęły na moje postrzeganie siebie i świata – mówi Marta. 

Z podróży marzeń Marta wróciła do Polski 5 marca 2020 roku, chwilę przed rozpoczęciem pandemii covid-19 i wprowadzeniem pierwszych obostrzeń. Po miesiącu była już pracownikiem Capgemini. Jej głównym zadaniem jest dziś analiza obecnego procesu Klienta, wykrycie problemów oraz możliwości rozwoju i stworzenie odpowiednich rekomendacji w oparciu o najlepsze rozwiązania rynkowe. Wynikiem każdego takiego projektu jest mapa transformacji wraz z raportem, który opisuje proces „to be”, korzyści z jego wdrożenia i zawiera instrukcję jak krok po kroku dokonać transformacji. W Capgemini w ciągu roku Marta brała udział już w 5 tego typu projektach. Przez to, że każdy z nich jest inny, nie brakuje jej nowych wrażeń i doświadczeń. 

– Ważna jest dla mnie praca zgodna z moimi wartościami. Potrzebuję w swoim życiu zawodowym ambitnych celów do osiągnięcia, a prywatnie czasu na ekstremalne sporty (downhill, surfing), a z drugiej strony przestrzeni na wyciszenie oraz medytację – mówi Marta. 

Większość z tego, czego sobie życzyłam, dzieje się w moim życiu. Marzenia są po to, żeby je realizować

Historia nr 3.

Do najczęściej pojawiających się zainteresowań kandydatów wpisywanych w CV zalicza się podróże. Przykład Emilii Kukurowskiej, managerki ds. transformacji w FPIA Consulting (Finance Powered by Intelligent Automation) w Capgemini pokazuje, że można łatwo taką pasję połączyć z pracą i pracując na pełen etat, zwiedzić wiele ciekawych krajów, i to na różnych kontynentach. 

Emilia do Capgemini dołączyła w 2010 roku. Pracę na niepełny etat początkowo łączyła ze studiami. Wówczas mogła w praktyce w procesach finansowych wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach. W 2013 roku odeszła z Capgemini i po roku, z dyplomem magistra wróciła do tej samej firmy jako Junior Accountant w General Ledger (GL). Dziś już jako managerka w obszarze transformacji, wykonuje bardzo różnorodne zadania i realizuje ambitne projekty. Z jednej strony bazuje na wiedzy i doświadczeniu z poprzednich lat, a z drugiej – ciągle uczy się czegoś nowego. 

– Przez ostatnie dwa lata pełniłam rolę Transformation Leada dla klienta, prowadząc transformację w 3 streamach. Był to bardzo wymagający projekt, który zakończył się sukcesem. Zdefiniowaliśmy globalny model procesowy, wybraliśmy technologie odpowiednie dla klienta, następnie skonfigurowaliśmy je z działem IT i wprowadziliśmy je w życie w 10 krajach, gdzie siedziby miał nasz klient. Jestem bardzo dumna z tego projektu – wspomina Emilia Kukurowska. 

Ważnym aspektem pracy Emilii w FPIA przed pandemią były podróże. Zdarzało się, że w tygodniu pracowała z czterech państw. Do najciekawszych delegacji zalicza m.in. tę, którą odbyła do Wietnamu. Podczas pobytu w tym kraju mogła odbyć m.in. spływ deltą rzeki Mekkong.

– Przez pewien czas dużo pracowałam w Indiach. Pewnego dnia wraz z koleżankami poszłyśmy na zakupy i kupiłyśmy sobie Sari, w których następnie wybrałyśmy się na imprezę. Tych wspomnień mam naprawdę dużo – mówi Emilia. 

Niedawno, po rozmowach z przełożonym Emilia przyjęła nowe stanowisko i podjęła decyzję o przeprowadzce do Nowego Jorku wraz z mężem.

– Z uwagi na COVID-19 sam wyjazd nieco się opóźnia, natomiast już zaczęłam wykonywać zdalnie nowe zadania. Myślę, że będzie to przygoda życia – do tej pory nigdy nie sądziłam, że będę miała możliwość pracownia na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Przede wszystkim trzeba wierzyć w siebie. Świeże pomysły i spojrzenie nowych osób często są na wagę złota. Oczywiście trzeba ciężko pracować i ciągle się rozwijać – nic nie przychodzi samo. 

Ekspert: Sofiya Fedyshyn
Starszy analityk transformacji biznesowej Capgemini
Ekspert: Marta Nagła
Starszy konsultant ds. transformacji Capgemini
Ekspert: Emilia Kukurowska
Managerka ds. transformacji  Capgemini
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również