Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kariera w finansach po lingwistyce? To możliwe

Czy osoba, która nie ma wykształcenia kierunkowego ani doświadczenia w branży finansowej może pracować w BNP Paribas Securities Services? Sprawdźcie, jakie możliwości zawodowe otwierają się w tej organizacji dla osób, które doskonale znają języki obce.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Szersze spojrzenie
Kategoria: Wiadomości
01.07.2020
Fot. Unsplash

BNP Paribas Securities Services to jedna z dynamicznie rozwijających się spółek wchodzących w skład globalnej grupy BNP Paribas. W przeciwieństwie do banku, czyli swojego detalicznego kuzyna, specjalizuje się w obsłudze operacji na papierach wartościowych oraz funduszach inwestycyjnych dla inwestorów instytucjonalnych oraz instytucji finansowych. Brzmi skomplikowanie? Tylko na pierwszy rzut oka. Okazuje się, że nawet nie mając wykształcenia kierunkowego, ani doświadczenia w branży finansowej, można aplikować do tej firmy i wszystkiego nauczyć się z czasem, dzięki wsparciu przełożonych, kolegów i po odbyciu serii szkoleń. 

– Praca w BNP Paribas Securities Services była moim pierwszym poważnym doświadczeniem zawodowym. Kiedy aplikowałam, martwiłam się, że mogę nie mieć wystarczającego doświadczenia w dziedzinie finansów, ale po ukończeniu dedykowanych szkoleń oferowanych przez firmę, zdobyłam naprawdę szeroką wiedzę. Później, z pomocą kolegów i dostępnych szkoleń wewnętrznych, stałam się bardziej samodzielna w tej dziedzinie – wspomina Viktoria Mul. 

Ze względu na pracę w międzynarodowym środowisku, bardzo ważna i wysoko ceniona u kandydatów jest znajomość języków obcych. Pracownicy BNP Paribas Securities Services codziennie aktywnie korzystają z tej umiejętności. Podstawą jest język angielski, ale w organizacji jest także wiele zespołów, w których pracownicy komunikują się również w języku francuskim, niemieckim, włoskim lub hiszpańskim. 

W myśl zasady, że lepszy przykład niż wykład, sprawdźcie, czym zajmuje się jeden z zespołów – Cash Monitoring:

Praca w zespole Cash Monitoring

Cash Monitoring to jeden z tych zespołów, w których pracownicy korzystają na co dzień z dwóch języków obcych – angielskiego i francuskiego. O tym obszarze mówi się, że jest to taki stróż prawa na rynku finansowym. Osoby pracujące w tym zespole badają wszystkie transakcje, które potencjalnie mogą być niezgodne z prawem określonym w dyrektywach europejskich. Jakich umiejętności oczekuje się od kandydatów?

– Idealny kandydat powinien zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ potencjalnie niepoprawne transakcje są często bardzo dobrze ukryte. W trakcie wdrożenia wszystkie osoby w zespole zdobywają szczegółową wiedzę na temat instrumentów finansowych i transakcji gotówkowych. To idealne miejsce na początek – mówi Anna Bezak, Team Leader w zespole Cash Monitoringu. Zapytana o to, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, odpowiada – Wystarczy przeczytać opis stanowiska i po prostu być sobą.

Weronika Kacprzyk, która na co dzień pracuje w zespole Cash Monitoring, dołączyła do zespołu po ukończeniu studiów filologicznych, bez wcześniejszego doświadczenia w finansach. Jak dziś, z perspektywy czasu ocenia decyzję o podjęciu pracy w BNP Paribas Securities Services? 

– BNP Paribas Securities Services to miejsce, w którym wciąż mogę korzystać z języka francuskiego w bardziej nietypowy sposób niż uczenie go lub praca jako tłumacz. Ponadto praca tutaj daje mi możliwość, aby sprawdzić się w środowisku, które jest dla mnie nowe, ale jednocześnie pozostaje otwarte i dostępne. To dobra alternatywa dla tych osób, które nie chcą tracić kontaktu z językiem obcym, ale „tradycyjne” opcje im nie odpowiadają (…) Aby dobrze się wdrożyć, czytałam sporo tematycznych stron internetowych takich jak np. Investopedia. Dużą pomocą na początku był też organizowany przez firmę kilkudniowy cykl szkoleń dla nowych pracowników. Dodatkowo koledzy z zespołu byli zawsze otwarci na moje pytania i pomocni, gdy tylko ich potrzebowałam – wspomina Weronika Kacprzyk. 

Praca w zespole Private Capital Depositary

Cash Monitoring to nie jedyny zespół, w którym potrzebny jest dodatkowy język obcy. Innym przykładem jest Private Capital Depositary, którego głównym zadaniem jest przeprowadzanie kontroli depozytariusza funduszy private equity i real estate zgodnie z dyrektywami i przepisami. Kogo do swojego zespołu szuka jego Team Leader, Eduardo Das Neves Silva?

– U kandydatów cenię szczerość oraz chęć do nauki i pracy w zespole. W departamencie Private Capital mamy doświadczonych liderów i pracowników, szeroki katalog dostępnych szkoleń i własną Akademię Private Capital, więc jeśli ktoś jest chętny do nauki, to jesteśmy w stanie go wesprzeć. Przed rozmową warto poczytać o firmie i dobrze zapoznać się z opisem stanowiska. Kandydatom radzę również zwracać uwagę na umiejętności miękkie, które są potrzebne na danym stanowisku i spróbować pokazać je, podając przykłady z uniwersytetu lub poprzedniej pracy – podpowiada Eduardo Das Neves Silva. 

Pracownicy tego zespołu, często pochodzący z innych krajów, cenią w organizacji przede wszystkim możliwość rozwoju w nieznanych wcześniej obszarach. 

– W BNP Paribas Securities Services panuje przyjazna atmosfera i duch pracy zespołowej. Od początku czułam duże wsparcie przełożonego i współpracowników. Miałam też dostęp do wielu szkoleń – mówi Natalia Pietruczuk.

– Nasza firma wspiera różnorodność i traktuje wszystkich pracowników z szacunkiem i troską. Ponadto promuje przyjazne relacje. Mnie we wdrożeniu najbardziej pomogła nauka branżowego języka, nauka ze źródeł online i od kolegów oraz udział w szkoleniach oferowanych przez firmę – dodaje Halyna Zakurdaieva.

Rekrutacja bez tajemnic

Rekruterzy zdają sobie sprawę z tego, że kandydaci na początku mogą mieć problem z wyobrażeniem sobie, czym zajmuje się firma, jak wygląda w niej praca i jaka jest specyfika zadań pracowników. Dlatego jeszcze przed zaproszeniem na spotkanie rekrutacyjne, kandydaci otrzymują dokładny opis swoich przyszłych obowiązków a już w trakcie spotkania, potencjalny przełożony w przystępny sposób opowiada, jak te obowiązki będą wyglądały w praktyce. 

Wszystkie dostępne oferty pracy oraz więcej informacji o pracy w BNP Paribas Securities Services znajdziecie na stronie www.joinbnpparibas.pl.

WAŻNE: Jeśli nadal macie wątpliwości, która rola jest dla was najlepsza, wystarczy, że zaaplikujecie na jedno z ogłoszeń językowych. Rekruterki chętnie wam doradzą!

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również