Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Wywiad z Anną Kowalczyk
Anna Kowalczyk – Project Manager w departamencie Fund Dealing Services w BNP Paribas Securities Services opowiada o obowiązkach na swoim obecnym stanowisku, najciekawszych wyzwaniach w pracy i planach zawodowych.

Jak wspomina Pani okres studiów?

Anna Kowalczyk, Project Manager w departamencie Fund Dealing Services w BNP Paribas Securities Services: Był to głównie okres poszukiwania własnej drogi. Z jednej strony studiowałam Finanse i Rachunkowość, aby pozyskać wiedzę, którą mogłabym wykorzystać w przyszłej pracy. Z drugiej, poszerzałam moje horyzonty poprzez członkostwo w różnych studenckich organizacjach. Szczególnie dobrze wspominam czas spędzony w Studenckim Kole Naukowym Zarządzania Projektami, gdzie przy wspólnym organizowaniu wielu wydarzeń (np. konferencji Project Management Days) miałam okazję poznać wiele wspaniałych osób, a także zaznać trudów i sukcesów, jakie wiążą się z wyborem ścieżki zarządzania projektami.

Czy pamięta Pani jak wyglądał proces rekrutacji z BNP Paribas Securities Services?

W momencie kiedy dołączyłam do BNP Paribas Securities Services, organizacja rozpoczynała swój prężny rozwój. Kandydaci byli rekrutowani na trzech poziomach – rozmowa i test wiedzy przeprowadzone przez departament HR, rozmowa z przyszłym Team Leaderem, oraz rozmowa z Headem Departamentu.

Czy pamięta Pani pierwszy dzień w pracy w BNP Paribas Securities Services?

Tak, atmosfera była od początku przyjazna, nastawiona na współpracę i zrozumienie. Moi współpracownicy bardzo wspierali mnie we wdrożeniu w moje obowiązki.

Dlaczego wybrała Pani tę ścieżkę kariery?

Wybrałam ścieżkę kariery Project Managera ponieważ na tym stanowisku mogę mieć realny wpływ na zmiany, jakie mają miejsce w organizacji. Każdy projekt jest inny i każdy wymaga zagłębienia się w innego rodzaju zagadnienia. Jest to praca ciekawa, zmienna i rozwijająca.

Czym zajmuje się Pani obecnie w swojej pracy? Co należy do Pani głównych zadań i zakresu obowiązków?

Obecnie zajmuję się wdrażaniem kolejnego strategicznego projektu zmiany w departamencie Fund Dealing Services. Moją rolą jest przede wszystkim zadbanie o to, żeby wszyscy uczestnicy projektu (z różnych lokalizacji BNP Paribas Securities Services) mogli realizować kolejne jego etapy, a sama zmiana była przeprowadzona w sposób płynny i efektywny.

Jakie umiejętności i poprzednie doświadczenia uważa Pani za kluczowe na Pani obecnym stanowisku?

Uważam, że bardzo ważna na stanowisku Project Managera jest umiejętność patrzenia z perspektywy osób, z którymi współpracujemy. Takie podejście znacznie ułatwia komunikację. Moją karierę w BNP Paribas Securities Services rozpoczęłam na stanowisku operacyjnym. Uważam to za bardzo cenne doświadczenie, ponieważ pozwoliło mi na zapoznanie się z punktem widzenia specjalistów. Nie bez znaczenia były również wyjazdy zagraniczne, do innych lokalizacji BNP Paribas Securities Services, gdzie mogłam poznać osoby, z którymi współpracuję na co dzień i które przekazały mi swoją cenną wiedzę.

Jakie są największe wyzwania w Pani pracy?

Wiele wdrażanych zmian wiąże się początkowo ze sceptycznym podejściem współpracowników. Największym wyzwaniem jest, by zmienić ich nastawienie i sprawić, by zmiana postrzegana była jako coś pożądanego.

Co najbardziej ceni Pani w swojej pracy?

Najbardziej cenię pracę z ludźmi. Poczucie, że współpracownicy darzą mnie zaufaniem jest ważne, a wręcz kluczowe w prowadzeniu projektów. Dzięki temu mam pewność, że każdy czuje się pewnie w swojej roli i wie, w którym kierunku ma działać.

Jaką radę dałaby Pani młodym ludziom, którzy myślą o pracy w Pani zawodzie – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, z czym wiąże się zarządzanie projektami i czy jest to coś, co nam odpowiada, najlepiej jest przekonać się o tym w praktyce – np. poprzez udział w projektach studenckich. Zarządzanie projektami to praca z ludźmi, gdzie ważne są umiejętności miękkie, jednakże nie mniej istotna jest umiejętność analizy i szybkiego odnajdywania się w nowych, nieznanych wcześniej tematach. Umiejętności typowo techniczne (jak budowanie harmonogramów, dokumentacji projektowej, czy zdobycie certyfikatów) są wsparciem, jednak nie zastąpią naszych zdolności zarządzania, które najlepiej ćwiczyć właśnie poprzez praktykę.

Jakie są Pani plany na przyszłość zawodową?

Chciałabym dalej rozwijać się w obszarze zarządzania projektami. BNP Paribas Securities Services oferuje wiele stanowisk projektowych w różnych obszarach, także możliwości rozwoju na tej ścieżce są bardzo duże.

Autor: "Kariera w Finansach i Bankowości"

"Kariera w Finansach i Bankowości" to przewodnik stworzony z myślą o studentach i absolwentach, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym – unikalne kompendium wiedzy o trendach w tej branży.

BIOGRAM ANNY KOWALCZYK:

01.2013 – 08.2014 Junior Static Data Specialist oraz Static Data Specialist w Fund Dealing Services Department

Utrzymanie bazy danych głównego systemu transakcyjnego w Departamencie, testy systemu, rozwój nowych procesów, kontroli

09.2014 - 03.2016 Business Implementation Specialist w Fund Dealing Services Department,

Zbudowanie nowego zespołu w ramach Departamentu odpowiedzialnego za wdrożenia operacyjne nowych klientów. Zebranie wiedzy operacyjnej z różnych lokalizacji oraz zbudowanie procedur. Wsparcie dla operacji w rozumieniu nowych procesów oraz zmian.

od 04.2016 Junior Project Manager, od 09.2017 Project Manager w Fund Dealing Services Department

Zarządzanie strategicznymi dla departamentu zmianami dotyczącymi systemów, procesów, struktury operacji. Wprowadzanie nowych klientów w struktury Departamentu.

Zobacz również