Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

KPMG może stracić kontrakt z HSBC

KMPG może stracić kontrakt życia - informuje "Financial Times", ponieważ bank HSBC rozważa zatrudnienie nowego audytora.
Kategoria: Wiadomości
07.03.2013
Bank podkreśla, że planuje wypowiedzieć kontrakt i ogłosić przetarg na nową firmę audytorską, czego nie zrobił od ponad dwóch dekad.

HSBC zapłacił KPMG w 2012 roku 81 milionów dolarów - głównie za usługi audytorskie i doradcze w podatkach. Po raz pierwszy firmy zaczęły współpracować w 1991 roku.

Jak informuje "Financial Times", umowa z tym jednym z największych banków na świecie to naprawdę lukratywny interes. "Accountancy Magazine" sporządzając ranking umów audytorskich indeksu FTSE 100 umieścił HSBC na pierwszym miejscu tuż przed Barclays i Royal Bank of Scotland.

Największym rywalem KPMG może okazać się Ernst & Young. Bank zapowiedział, że nowego audytora wybierze w 2015 roku.

Jeżeli bank zmieni swojego wieloletniego doradcę, pójdzie w ślady Schroders, lidera w obszarze księgowości funduszy, który wcześniej zakończył współpracę z PwC. Jego miejsce zajęło właśnie KPMG.


W tym roku rynek czeka w ogóle wiele audytorskich roszad. Nowego audytora będzie poszukiwać firma ubezpieczeniowa RSA oraz grupa energetyczna RB. Dlaczego? To pokłosie finansowego kryzysu. Firmy audytorskie coraz częściej są krytykowane za współudział w braku przejrzystości funkcjonowania banków, co uderza w inwestorów.

Komisja zajmująca się ochroną konkurencji (tzw. Competition Commission) miesiąc wcześniej zaproponowała wprowadzenie wymogu, aby duże organizacje były zobligowane do zawierania kontraktów z audytorami maksymalnie na 5 lat.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również