Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kraków najlepszą europejską lokalizacją dla outsourcingu

Firma doradcza Tholons opublikowała raport dotyczący najlepszych miejsc outsourcingowych na świecie – "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". Na świecie królują Indie, które mogą pochwalić się aż sześcioma czołowymi lokalizacjami. W Europie prym wiedzie Polska.
Kategoria: Wiadomości
01.09.2014
Raport Tholons to przewodnik po najlepszych lokalizacjach dla nowoczesnych usług biznesowych na świecie publikowany co roku. Od lat w rankingu królują miasta z obszaru południowej Azji (38 lokalizacji),  a szczególnie wyróżniają się Indie, które posiadają aż 13 miejsc w rankingu. Dodać należy, że sześć z tych lokalizacji znalazło się w ścisłej czołówce.

Jedynką w rankingu 2014 roku okazał się Bangalore (Indie).

Na tym tle Stary Kontynent nie wypadł tak dobrze. Europejskich miast w pierwszej setce pojawiło się tylko 22. Jednak Polacy mają powód do dumy, ponieważ Kraków zajął w rankingu zaszczytne 9. miejsce, co daje mu pierwszeństwo spośród wszystkich miast Europy w raporcie.


Kraków, dawna stolica Polski, miasto do tej pory kojarzone ze smokiem, smogiem i turystami zdeklasowało m.in. takie miasta jak Dublin, Pragę czy Budapeszt. W stolicy Małopolski znajduje się wiele zagranicznych centów, które w sumie zatrudniają ponad 30 tys. osób. 25 proc. polskich pracowników z branży outsourcingu pracuje właśnie w Krakowie.

Oprócz wygranej Krakowa cieszy pojawienie się  innych polskich miast w rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations. Na 32. miejscu pojawiła się Warszawa (6. pozycja w Europie), a na 65. pozycji (Europa – 17.) uplasował się Wrocław. Branża outsourcingu w Polsce prężnie się rozwija, w sektorze pracuje ok. 130 tys. specjalistów, a do końca 2015 roku może w niej pracować o 10 tys. więcej. Branża rozwija się nie tylko w trzech wymienionych w rankingu miastach, rozkwit zauważalny jest również w Łodzi, Trójmieście, Katowicach czy w Poznaniu.


W Polsce tworzy się wykwalifikowana siła robocza w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Posiadamy wiele talentów, ale i dobre ośrodki akademickie, które wypuszczają na rynek ludzi ambitnych, dobrze wykształconych, ze znajomością kilku języków. Przewagą Polski w rankingu mogą być dość niskie koszty prowadzenia działalności w stosunku do innych europejskich miast ( nadal jednak najniższy koszt działalności jest w Azji).

10 europejskich lokalizacji najlepszych dla outsourcingu według Tholons:

1. Kraków (Polska)
2. Dublin (Irlandia)
3. Praga (Czechy)
4. Budapeszt (Węgry)
5. Brno (Czechy)
6. Warszawa (Polska)
7. Sankt Petersburg (Rosja)
8. Bukareszt (Rumunia)
9. Belfast (Irlandia Północna)
10. Bratysława (Słowacja)

Na podstawie Forbes.pl

Zobacz również