Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Mapa wyzwań dla CFO w nowej dekadzie

Megatrendy w gospodarce światowej - implikacje dla Polski. Nowe role finansów - wpływ informacji na kreowanie strategii firmy. Perspektywy i szanse dla CFO w Polsce - m.in. na te tematy będą dyskutować uczestnicy III Kongresu Dyrektorów Finansowych.
Kategoria: Wiadomości
20.05.2011

Jesteśmy świadkami zmiany długoterminowych trendów w światowej gospodarce. Ich nowe kierunki będą miały istotne implikacje dla polskich przedsiębiorstw, tym samym także dla dyrektorów finansowych. Powstaje pytanie, jaką rolę w nowej rzeczywistości powinien odgrywać dyrektor finansowy - czy współtworzyć strategie firmy, czy maksymalizować tylko wartość księgową i wynik przedsiębiorstwa. Goście zaproszeni na Kongres Dyrektorów Finansowych postarają się określić wyzwania, które czekają rodzimych dyrektorów finansowych w nowej dekadzie - także w zestawieniu z wyzwaniami czekającymi na finansistów w całej Europie.


W trakcie Kongresu zostaną zaprezentowane także wyniki badań "European CFO Barometer 2011".


Kongres Dyrektorów Finansowych jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, którego głównym celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Poglądy na temat zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować finansistom, zaprezentują m.in. prof. Waldemar Frąckowiak z Grant Thornton Frąckowiak, Agnieszka Wasilewska-Semail z PKO Banku Polskiego, Marek Rudziński z Sage, Konrad Michael z IBM oraz Jerome Lafuite z Michael Page.


Specjalne przesłanie do uczestników III Kongresu Dyrektorów Finansowych przygotował Janusz Lewandowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Budżetu.


Od trzech lat dyrektorzy finansowi i eksperci od finansów przedsiębiorstw spotykają się na branżowym wydarzeniu roku. W tym roku - na prośbę środowiska finansistów zostały zorganizowane także regionalne konferencje (w Poznaniu - 9 maja, w Sopocie 16 maja oraz 19 maja w Krakowie), w których udział wzięło łącznie ponad 400 ekspertów i specjalistów od finansów przedsiębiorstw.


Udział w III Kongresie Dyrektorów Finansowych zapowiedziało ponad 300 finansistów, przedstawicieli kadry zarządzającej, ekonomistów, analityków oraz dziennikarzy.


Kongresowi towarzyszy Konkurs Dyrektor Finansowy Roku 2010. Wyniki VI edycji Konkursu zostaną ogłoszone w trakcie uroczystej Gali.


- Ideą Konkursu Dyrektor Finansowy Roku jest wybór najlepszych managerów, wyróżniających się profesjonalizmem, etyką oraz skutecznością w działaniu przy zmiennych warunkach gospodarczych. Kryzys finansowy istotnie wpłynął nie tylko na same działania dyrektorów finansowych polskich przedsiębiorstw, ale także na ich postrzeganie przez innych managerów w organizacji oraz cały rynek - stwierdza Krzysztof Chechłacz, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.


W obecnej edycji Konkursu organizatorzy zmienili zasady i wprowadzili dwie kategorie: Dyrektor Finansowy Roku Dużych Przedsiębiorstw oraz Dyrektor Finansowego Roku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.


Wyboru laureatów VI edycji Konkursy dokonała kapituła niezależnych ekspertów - osób zaufania publicznego oraz aktywnych zawodowo finansistów:

 • Ilona Weiss, Wiceprezes Zarządu, CFO Sygnity, Prezydent ACCA Polska, Przewodnicząca Kapituły,
 • Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający, Grant Thornton Frąckowiak, Audytor Konkursu,
 • Waldemar Frąckowiak, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
 • Tadeusz Kozaczyński, laureat konkursu "Dyrektor Finansowy Roku 2008", Wiceprezes Zarządu, Trakcja Polska,
 • Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista, Polska Rada Biznesu,
 • Monika Nachyła, Partner, Enterprise Investors,
 • Robert T. Nowakowski, Partner, SpencerStuart,
 • Piotr Płoszajski, Profesor, Kierownik Katedry Teorii Zarządzania w SGH,
 • Jacek Pochłopień, Zastępca Redaktora Naczelnego, Forbes,
 • Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i wieloletni prezes GPW w Warszawie, obecnie doradca banku inwestycyjnego Rothschild Polska,
 • Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes,
 • Beata Stelmach, w trakcie prac kapituły - Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Wiceprezes Zarządu, MCI Management (obecnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych).

Kapituła wyłoniła zwycięzców na podstawie nadesłanych ankiet oraz zebranych informacji o nich samych i o firmach, w których pracują. Głównymi kryteriami oceny były: osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje i wykształcenie, wkład w budowę pozycji konkurencyjnej firmy, przebieg kariery zawodowej, umiejętność przezwyciężania kryzysów, solidność zawodowa i etyka, doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych oraz wyniki ekonomiczne firmy.


Nad przebiegiem Konkursu i pracami Kapituły nadzór sprawuje audytor - Grant Thornton Frąckowiak.


Udział w Konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony osób zgłaszających swoje osiągnięcia.


W dotychczasowych edycjach tytuł Dyrektor Finansowy Roku otrzymali: Adam Pieniecki z York International, Karen Burgess z TVN, Krzysztof Zoła z Złomrex, Tadeusz Kozaczyński z Trakcja Polska oraz Mariusz Machajewski z Grupy Lotos.


Partnerami wspierającymi organizację Kongresu i Gali Dyrektorów Finansowych są: PKO Bank Polski i SAGE - partnerzy strategiczni oraz Alma Consulting, BPP Professional Education, Chivas, Econocom, Grant Thornton Frąckowiak, GPSLOG, House of Tudor; IBM, Krajowy Rejestr Długów, Michael Page International, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Volvo.


Patronat medialny nad Kongresem i Konkursem objęli: biznes2biznes.com; Controling i Rachunkowość Zarządcza, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta MSP, Inforlex.pl; INFORmator Prawno-Podatkowy, IPP24.pl; KarierawFinansach.pl; Newsweek, Nowy Przemysł, Onet.pl, Radio PiN, Strategie, TVN CNBC oraz wnp.pl.


Transmisja internetowa z Kongresu oraz Gali będzie dostępna na stronie: www.dyrektorfinansowyroku.pl.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również