Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Możesz zostać księgowym przyszłości

Ruszyła już konkursowa machina. Konkurs "Księgowi Przyszłości" to połączenie emocjonującego współzawodnictwa z podnoszeniem kwalifikacji niezbędnych w pracy każdego finansisty. O kulisach konkursu rozmawiamy z Jadwigą Wojas z firmy Soneta.
Kategoria: Wiadomości
12.03.2014
Jaki powinien być księgowy XXI wieku? Z jakimi wyzwaniami i problemami spotyka się w swojej codziennej pracy?

Wraz z nastaniem XXI wieku skończyła się era księgowego pracującego z kartką, długopisem i kalkulatorem. Współczesny człowiek zajmujący się rachunkowością to ekspert z wielu dziedzin. Musi łączyć wiedzę z zakresu ekonomii, prawa i nowych technologii. To także manager, który w prosty sposób potrafi przedstawić współpracownikom z innych działów i klientom zawiłości księgowości. W wielu firmach księgowy jest prawą ręką szefa. Wyzwaniem są na pewno szybko zmieniające się prawne obwarowania, coraz to nowe wytyczne z Unii Europejskiej i postęp informatyczny. Osoba zajmująca się księgowością musi umieć pracować pod presją czasu i potrafić wziąć na swoje barki ogrom odpowiedzialności za (bardzo często kluczowe) decyzje firmy.


Jak narodziła się idea konkursu w ramach wydarzeń "Księgowi przyszłości"?

Pomyśleliśmy, że zabiegany księgowy nie ma zbyt wiele czasu na rozrywkę i relaks. Postanowiliśmy więc, połączyć dawkę wiedzy z emocjonującym współzawodnictwem. Nasz konkurs to nie jakiś banalny teleturniej z kategorii "o wszystkim i o niczym", ale fachowy i merytoryczny turniej, w którym zdobywa się wiedzę, a zdobywanie nagród jest miłym dodatkiem. Udział w konkursie można śmiało przyrównać do uczestnictwa w szkoleniu. Różnicą jest to, że po zwykłej konferencji pozostają nam w ręku materiały konferencyjne, a zwycięzcy naszej rywalizacji w ręku będą mieli kupony na podróż marzeń. 

W jaki sposób można przystąpić do konkursu? Czy mogą brać w nim udział wyłącznie profesjonaliści? Jeżeli nie, to jakie będą różnice w zakresie konkursu ze względu na grupę docelową?

Przystąpienie do konkursu jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.ksiegowiprzyszlosci.pl i odnaleźć zakładkę konkursową. Następnie trzeba zarejestrować swoją drużynę i odpowiedzieć na pytania. Do udziału zapraszamy zarówno zawodowców, jak i studentów kierunków związanych z ekonomią i finansami. Proszę się nie martwić, pytania będą dostosowane do doświadczenia – w konkursie mamy osobną edycję akademicką i profesjonalną. Wśród autorów pytań są zarówno wykładowcy akademiccy, jak i praktycy, więc doskonale wiedzą, o co konkretną grupę docelową pytać.


Jednym z etapów jest test wyboru online. Czy mogą Państwo uchylić rąbek tajemnicy i zdradzić, jakich zagadnień będzie dotyczyć test?

Nie mogę tutaj zbyt wiele zdradzić. Konkurs wieńczy cykl konferencji "Księgowy w epicentrum zmian VAT, cyfryzacji i globalizacji", więc ta tematyka na pewno gdzieś się pojawi. Jest to test dedykowany konkretnej grupie zawodowej, więc nie będziemy sprawdzać "wiedzy popularnej", tylko tej, która dotyczy branży. Wszyscy, którzy ciekawi są pytań, powinni się zarejestrować i przekonać się na własnej skórze.

Poza wiedzą z obszaru rachunkowości konkurs ma na celu zweryfikować umiejętności pracy zespołowej. Dlaczego ta kompetencja jest tak ważna w zawodzie księgowego?

Jak już wspomniałam, współczesny księgowy jest bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu zarządzania przedsiębiorstwem. To nie jest "samotna wyspa", która gdzieś w cieniu podlicza wydatki i koszty. Musi nieustannie współpracować z innymi osobami – pozostałymi księgowymi w dziale, kadrowymi, managerami, zarządem itp. Uważam, że taka osoba musi mieć duże zdolności interpersonalne, więc warto się nimi pochwalić. Poza tym – w zespole siła! Udział w konkursie to także okazja do zacieśnienia przyjaźni poza ścisłym miejscem pracy. 

Na jakie nagrody mogą liczyć laureaci konkursu? Czy myślą już Państwo o przyszłorocznej edycji?   

Staraliśmy się bardzo, żeby nagrody były tak cenne, jak nieoceniona jest wiedza księgowego. Laureaci udadzą się w egzotyczną podróż do bardzo urokliwego miejsca, które niech na razie pozostanie owiane mgiełką tajemnicy. Zdradzę tylko, że sama chciałabym się tam udać i jest to lokalizacja, który służy wypoczynkowi. Poza wycieczką na zwycięzców czekać będą również cenne nagrody rzeczowe, a studenci będą mogli odbyć staż w renomowanej firmie. Wstępnie myślimy już o ponowieniu konkursu, ale nie dzielny skóry na nieupolowanym niedźwiedziu i skupmy się na tegorocznej edycji.   


Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu enova z firmy Soneta, członkini Rady Programowej konkursu "Księgowi Przyszłości".

Zobacz również