Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Nadchodzi nowy trend. Kim jest konsultant ds. zmian klimatycznych?

Zmiany klimatyczne to fakt trudny do podważenia. Przedmiotem sporów stają się obecnie tylko przyczyny stojące za tym zjawiskiem. Efekty zmian klimatycznych mogą być tak znaczące, że zmienią naszą rzeczywistość nie tylko w skali lokalnej, ale też globalnej.
Kategoria: Wiadomości
12.06.2015

Amerykańscy eksperci z National Oceanic Atmospheric Administration (NOAA) stwierdzili w raporcie miesięcznym, że marzec 2015 okazał najgorętszym w historii pomiarów, które są przeprowadzane nieprzerwanie od 1880 roku. Średnia temperatura na powierzchni lądu i morza w ostatnim miesiącu przekroczyła średnią z wieku ubiegłego aż o 0,85 stopnia Celsjusza.

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

Zmiany klimatyczne to jednakże nie tylko rosnące słupki rtęci na naszych termometrach. Klimat coraz częściej staje się ważnym elementem strategii nie tylko o wymiarze politycznym, ale również biznesowym. Największe przedsiębiorstwa zaczynają doceniać analizy i scenariusze, w których główną rolę odgrywa właśnie klimat.

Do tej pory kwestie środowiskowe były sprzężone silnie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Tzw. greening business na stałe wszedł wtedy do polityki wizerunkowej międzynarodowych firm, które zaczęły przeznaczać coraz większe środki na działania proekologiczne. Jednakże konsultanci zajmujący się kwestiami pogodowymi na naszym globie nie mają za wiele wspólnego z tym "zielonym" pionem organizacji. Tak naprawdę chodzi o nowe inwestycje na zmieniających się pod wpływem klimatu rynkach.

Niedawno międzynarodowa firma doradcza Mercer opublikowała ciekawy raport pt. Investing in a Time of Climate Change, poświęcony kwestiom klimatycznym z punktu widzenia inwestorów. W opracowaniu autorzy tego badania opisali potencjalny wpływ zmian klimatycznych na poszczególne branże w latach 2015–2050, opracowując cztery scenariusze klimatyczne (wzrost temperatury w stosunku do epoki przedindustrialnej o 2, 3 oraz 4 stopnie Celsjusza; przy czym w przypadku ostatniego skoku temperatury powstały dwie koncepcje)  oraz trzy rodzaje ryzyka.

Spójrzmy na przykład, który podaje na łamach "Bloomberga" Barry Ritholtz. Scenariusz wzrostu temperatury o dwa stopnie może okazać się przychylny dla inwestycji lokowanych na rynkach wschodzących. Może mieć pozytywny wpływ na rozwój infrastruktury, rynek nieruchomości oraz rolnictwo. Zmiany w klimacie prawdopodobnie przełożyłyby się na dłuższy sezon uprawny oraz łatwiejszy dostęp do odległych, ale bogatych w surowce mineralne obszarów na północy.

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

Dodatkowo, będą wzrastały aktywa branży technologicznej – powiązanej nie tylko z energią odnawialną, ale również z opracowywaniem rozwiązań na odwrócenie zmian klimatycznych.

Już teraz firmy konsultingowe np. z wielkiej czwórki tworzą interdyscyplinarne zespoły zajmujące się doradztwem w zakresie zmian klimatycznych i działaniami compliance w związku z regulacjami na rynku, a także kwestiami „ekoopodatkowania”.

Zobacz również