Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najatrakcyjniejsi pracodawcy 2017 roku

EY, PwC, Deloitte i KPMG w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych pracodawców. Wyniki badania Universum pokazują preferencje absolwentów kierunków biznesowych, którzy wkraczają na rynek pracy.
Kategoria: Wiadomości
04.07.2017

Firma Universum opublikowała wyniki 9 edycji swojego rankingu najatrakcyjniejszych pracodawców na całym świecie. Okazuje się, że młodzi ludzie w różnych krajach mają zbliżone oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy.

Media społecznościowe pozostają ich głównym kanałem pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dla młodego pokolenia najważniejszym wyznacznikiem udanego życia zawodowego pozostaje work-life balance. Liczy się też bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, rośnie znaczenie równowagi płci w organizacjach. Ciekawostką jest spadek zainteresowania pracą w wielkich organizacjach na korzyść dużych i średnich. Zapraszamy do zapoznania się z dokładnymi wynikami badania.

Najatrakcyjniejsze branże

Jeśli chodzi o sektory, badani studenci wśród firm, w których chcieliby pracować, najczęściej wymieniają te z branży FMCG (ang. fast-moving consumer goods, produkty szybkozbywalne), banki oraz graczy z sektora motoryzacyjnego.

Branże, w których chcą pracować studenci kierunków biznesowych:

 • Zarządzanie i konsulting – 28%
 • Bankowość – 25%
 • Usługi finansowe – 23%
 • Audyt i księgowość – 19%
 • Media i reklama – 17%

Najatrakcyjniejsi pracodawcy

Pierwsza dziesiątka rankingu najatrakcyjniejszych pracodawców w oczach absolwentów kierunków biznesowych:

 1. Google
 2. Goldman Sachs
 3. Apple
 4. EY
 5. PwC
 6. Deloitte
 7. Microsoft
 8. L’Oreal Group
 9. KPMG
 10. J.P. Morgan

Równowaga i rozwój

Zaskoczeniem nie są wyniki badania w obszarze preferowanych przez absolwentów kanałów komunikacji. Najpopularniejszym sposobem poznania potencjalnego pracodawcy są media społecznościowe (wskazało je 56% pytanych), a po nich: strony internetowe firm, targi pracy, job boardy, obecność pracodawców na uczelniach, strony internetowe poświęcone rozwojowi kariery, aplikacje poświęcone szukaniu pracy i karierze, biura karier na uczelniach, wykłady, a wreszcie telewizyjne ogłoszenia pracodawców.

Niespodzianki nie stanową również najwyżej cenione przez młodych ludzi aspekty zatrudnienia. Najważniejszy pozostaje work-life balance (53% wskazań), przed bezpieczeństwem rozumianym jako stabilność pracy, pracą na stanowisku lidera lub managera, międzynarodową karierą, intelektualnie mobilizującym zajęciem, pracą wymagającą kreatywności i innowacyjności, poczuciem działania w dobrej sprawie, niezależnością i byciem ekspertem w swoim zakresie.

Co cenią u pracodawcy absolwenci? W większości krajów na pierwszym miejscu są wysokie zarobki w przyszłości, wsparcie rozwoju zawodowego, przyjazne środowisko pracy, klarowna ścieżka kariery. Cenione są również możliwości szkoleń i rozwoju, dynamiczne, kreatywne środowisko pracy oraz wyzwania przywódcze. Liczy się też pewność zatrudnienia i szacunek do ludzi. Przy tym trzema aspektami najczęściej wymienianymi przez studentów kierunków biznesowych były: wysokie zarobki w przyszłości, dynamiczne, kreatywne środowisko pracy i wsparcie rozwoju zawodowego.

Dowiedz się, jaka jest wartość informacji na rynku pracy >>

Firma średniej wielkości

Co ciekawe, choć znakomita większość pracodawców z rankingu to wielkie firmy, zatrudniające ponad 1000 pracowników, i choć cieszą się one dobrą sławą wśród ankietowanych, studenci deklarują, że woleliby pracować w firmie średniej wielkości.

Blisko trzy czwarte badanych jako idealnego pracodawcę wskazuje organizację średnią (100–499 pracownikow) lub dużą (500–1000 zatrudnionych).

Autorzy raportu wskazują kilka możliwych przyczyn takiego wyniku. Młodzi ludzie kojarzą mniejsze organizacje z lepszą atmosferą pracy i większym poszanowaniem równowagi między życiem a pracą. Uważają również, że w mniejszej organizacji efekty ich działania będą szybciej i lepiej widoczne.

Liczy się również to, co studenci najbardziej chcą robić po ukończeniu edukacji. Praca w międzynarodowej organizacji jest najpopularniejszym celem (36% odpowiedzi), 19% chce pracować dla mniejszej, prywatnej firmy, wielu chce dalej się uczyć (16%). Wśród celów zawodowych wymieniają również pracę w firmie państwowej (9%), własny biznes (8%), zatrudnienie w start-upie (5%) oraz pracę w instytucji rządowej (4%).

O badaniu:

Badanie Universum "World’s Most Attractive Employers 2017" objęło 294 663 studentów kierunków biznesowych, inżynieryjnych oraz IT z 12 największych gospodarek świata: Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii oraz USA. Zapytano ich o cechy pracodawcy, które uważają za najatrakcyjniejsze, oraz o to, kogo uważają za „pracodawcę marzeń”.

Źródło: Universum,The World’s Most Attractive Employer Rankings 2017.

Autor: Barbara Ramza
Redaktor KarierawFinansach.pl

Redaktor serwisu KarierawFinansach.pl

Zobacz również