Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najlepsze programy MBA 2018 w Polsce, czyli wyniki rankingu Perspektyw

Zobaczcie, które programy MBA pojawiły się na czele rankingu opublikowanego przez magazyn "Perspektywy".
Kategoria: Wiadomości
12.06.2018

MBA, czyli program typu Master of Business Administration jest podstawowym sposobem kształcenia menedżerów, cenionym na całym świecie.

Kolebką studiów menedżerskich MBA są Stany Zjednoczone. Pierwsze programy tego typu pojawiły się na początku lat 50. Popularność zdobyły kilka lat później - w latach 60. i 70. nie tylko w USA, lecz także w Europie. W 1965 roku szkoły biznesu opuściło 5 tysięcy absolwentów, trzydzieści lat później uczelnie kończyło już około 100 tysięcy studentów rocznie.

W Polsce studia MBA pojawiły się wraz z narodzinami gospodarki wolnorynkowej w latach 90-tych XX wieku. Pierwszy kurs według amerykańskiego standardu kształcenia menedżerów wprowadził do Polski prof. Andrzej Koźmiński, który wcześniej wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. 

MBA w pytaniach i odpowiedziach

Kto może być uczestnikiem studiów MBA? Studia mają charakter podyplomowy i są przeznaczone dla osób z wyższym wykształceniem zarówno ekonomicznym, jaki nieekonomicznym. Zajęcia przygotowane są przede wszystkim z myślą o osobach, które zajmują lub będą zajmować kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach i instytucjach, a także o osobach, które postanowiły zdobyć nową specjalizację.

Jaki jest cel studiów MBA? Przede wszystkim - wyszkolenie menedżerów najwyższego szczebla do tego, by mogli kierować firmą i szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

Jakich umiejętności nabywają uczestnicy programów MBA? Słuchacze mają możliwość zdobycia lub poszerzenia wiedzy z zakresu zarządzania, marketingu, finansów i bankowości, prawa gospodarczego i handlowego, podejmowania decyzji, systemów informatycznych, logistyk i międzynarodowego otoczenia businessu – przydatnej do prowadzenia przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej.

Ile czasu trwają programy MBA? Studia trwają 4 semestry i zwykle odbywają się w trybie zaocznym, w dwudniowych modułach weekendowych (sobota, niedziela). 

Ranking najlepszych programów MBA 2018

Magazyn "Perspektywy" już po raz 7. opublikował ranking najlepszych programów MBA w Polsce, w którym porównano 31 programów oferowanych przez uczelnie w Polsce. Wszystkie uwzględnione studia managerskie powstały przed 2016 rokiem, stale rekrutują studentów i prowadzą zajęcia.

Przy konstruowaniu zestawienia wzięto pod uwagę takie czynniki, jak:

  • wartość merytoryczna programu,
  • jakość kadry naukowo-dydaktycznej,
  • liczba studentów na kierowniczych stanowiskach,
  • poziom wymagań do zaliczenia studiów,
  • wsparcie procesu kształcenia (np. odrębna biblioteka lub platforma internetowa), 
  • opinie studentów, 
  • opinie pracodawców. 

Oto najlepsze programy MBA w Polsce:

  Nazwa programu Uczelnia
1= Canadian Executive MBA (CEMBA) Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
1= emba@uw - Executive MBA na UW Uniwersytet Warszawski (Międzynarodowe Centrum Zarządzania, Wydział Zarządzania)
1= Executive MBA Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
4 Executive MBA Poznań-Atlanta Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
5= Executive MBA Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
5= Executive MBA Katalyst Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej
7 MBA-SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
8 European Multicultural Integrated Management Program, International MBA Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
9 Aalto Executive MBA w Poznaniu Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
10= Polsko-Amerykański Program Studiów MBA Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
10= International MBA in Strategy Programme and Project Management Politechnika Gdańska (Wydział Zarządzania i Ekonomii)

Źródło:

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również