Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie wg Financial Times

Zobaczcie, które uczelnie biznesowe w Europie znalazły się w finałowej dziesiątce rankingu przygotowanego przez Financial Times. Ciekawostka: w pierwszej setce pojawiły się także dwie szkoły wyższe z Polski.
Kategoria: Wiadomości
16.12.2019
Fot. Unsplash

London Business School straciła koronę najlepszej biznesowej uczelni w Europie na rzecz HEC Paris we Francji. I jedna, i druga szkoła co roku znajdują się w czołówce tego typu rankingów i często wymieniają się miejscem na podium.

W finałowej dziesiątce znalazły się także uczelnie z Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii i Włoch. Największy awans, w stosunku do zeszłego roku, zanotowała European School of Management and Technology z Berlina (z 24 na 9 miejsce!).  

W rankingu brane są pod uwagę pozycje zajmowane przez konkretne uczelnie w innych rankingach szczegółowych realizowanych w danym roku, np. w europejskim zestawieniu studiów stacjonarnych MBA, executive MBA czy zestawieniu studiów magisterskich z zarządzania. Ważnym kryterium są także wyniki ankiet przeprowadzonych wśród absolwentów. 

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie 2019
Miejsce Nazwa uczelni Kraj
1. HEC Paris Francja
2. London Business School Wielka Brytania
3. Università Bocconi/SDA Bocconi Włochy
4. University of St Gallen Szwajcaria
5. Insead Francja / Singapur / UEA
6. Iese Business School Hiszpania, Stany Zjednoczone
7. Essec Business School Francja
8. IE Business School Hiszpania
9. ESMT Berlin Niemcy
10. University of Oxford: Saïd Wielka Brytania

Miejsce polskich uczelni biznesowych

W powyższym zestawieniu 10 najlepszych uczelni biznesowych w Europie nie znalazła się żadna uczelnia z Polski. Dwie zajęły dalsze miejsca:

Akademia Leona Koźmińskiego (AKL) zajęła 48. miejsce
Szkoła Główna Handlowa (SGH)  – 69. miejsce

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie w stosunku do zeszłorocznego rankingu zanotowała spadek o 5 miejsc – z 43 na 48. To prywatna uczelnia o pełnych prawach akademickich, która zyskała zarówno polskie, jak i międzynarodowe akredytacje, w tym prestiżową „potrójną koronę” akredytacji (EQUIS, AMBA i AACSB). 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie awansowała z 71. na 68 miejsce i jest to jej drugi awans z rzędu. Według dziennika SGH osiągnęła najwyższy wzrost płac absolwentów w całym rankingu (122%). FT chwali także wyjątkową ofertę międzynarodową warszawskiej uczelni.

Źródło: Ranking Financial Times, 2019. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również