Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Od 1 lipca wzrasta wynagrodzenie minimalne. Co powinniśmy wiedzieć o tej podwyżce?

Na 2024 roku planowane są dwa etapy podnoszenia wynagrodzenia minimalnego – a drugi jest tuż przed nami. Czym jest jednak płaca minimalna i warto o niej wiedzieć?
Kategoria: Wiadomości
01.07.2024
Fotografia: Josh Appel, Unsplash

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna, nazywana także wynagrodzeniem minimalnym, to najniższa kwota, jaką pracodawca jest zobowiązany zapłacić osobie pracującej na podstawie umowy o pracę. Płaca minimalna określa między innymi minimalną stawkę godzinową.

Ile osób w Polsce zarabia płacę minimalną?

  • 1,5 miliona pracowników: Tak wielu pracowników w Polsce otrzymuje płacę minimalną.
  • 13% całkowitej siły roboczej w Polsce: Tyle procent pracowników w Polsce otrzymuje płacę minimalną. W porównaniu do członków Unii Europejskiej, polski wskaźnik osób otrzymujących płacę minimalną jest stosunkowo wysoki.
  • 10% zatrudnionych w UE: Według Eurofound, płacę minimalną otrzymuje średnio 10% zatrudnionych w Unii Europejskiej.

Kwota płacy minimalnej w 2024 r.

Zazwyczaj płaca minimalna podawana jest jako kwota brutto. Większość pracowników jest jednak zainteresowana kwotą netto, czyli tym, ile pieniędzy trafi do ich kieszeni po odliczeniu podatków. Mając to na uwadze, w 2024 roku nastąpią dwie zmiany:

DATA ROZPOCZĘCIA

KWOTA BRUTTO

KWOTA NETTO

1  stycznia

4242 PLN

Około 3221,98 PLN

1  lipca

4300 PLN

Około 3261,53 PLN

Warto zauważyć, że dokładna kwota netto każdej osoby może się nieznacznie różnić. Na ostateczną wysokość płacy minimalnej może mieć wpływ kilka czynników, takich jak

  • złożenie oświadczenia PIT-2 w swojej firmie,
  • praca poza miejscem pracy (praca zdalna i hybrydowa itp.),
  • uwzględnienie kosztów podlegających odliczeniu.

Wysokość płacy minimalnej – szersza perspektywa

Na szczególną uwagę zasługuje spojrzenie na szerszy obraz płacy minimalnej w Polsce. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane z ostatnich kilku lat, to zobaczymy, że od 2018 roku kwota ta wzrosła ponad dwukrotnie! Jest to oczywiście niwelowane przez inflację i analogicznie rosnące ceny mediów, żywności czy gazu, więc osoby pracujące w Polsce mogą odczućjakąkolwiek ulgę w swoich miesięcznych budżetach.

Płaca minimalna na przestrzeni ubgiełych lat

ROK

KWOTA BRUTTO

2024

4300 PLN

2023

3600 PLN

2022

3010 PLN

2021

2800 PLN

2020

2600 PLN

2019

2250 PLN

2018

2100 PLN

Jakie są wady i zalety płacy minimalnej?

W teorii, a w wielu przypadkach również w praktyce, terminowe w wypłacanie godziwego wynagrodzenia za wykonaną pracę w interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Z jednej strony, głównym celem płacy minimalnej jest oferowanie godziwego wynagrodzenia, chroniąc w ten sposób pracownika przed wyzyskiem ze strony pracodawcy.

Z drugiej strony, z perspektywy pracodawcy, przy ustalaniu minimalnego kosztu zatrudnienia pracownika, płaca minimalna może mieć poważne niepożądane konsekwencje:

  • Przeszkoda w walce z bezrobociem w Polsce - Pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie mniejszej liczby osób, aby obniżyć koszty operacyjne.
  • Paradoksalnie, przyczynianie się do wyzysku pracowników - jeśli płaca minimalna będzie wymagana tylko w przypadku umów o pracę, może to sprawić, że niektórzy pracodawcy niechętnie będą zapewniać tego typu współpracę swoim pracownikom. Z kolei mogą oni chętniej oferować tzw. umowy śmieciowe, które nie posiadają tak wielu mechanizmów ochrony pracowników jak umowa o pracę.

 

Źródła:

Pit.pl - Wynagrodzenia minimalne

 

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również