Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pierwsze kroki w Fund Accounting. Kilka ważnych informacji na dobry początek

O tym, jak rozpocząć karierę i osiągnąć sukces w coraz dynamiczniej rozwijającej się branży księgowości funduszy rozmawiamy z Magdaleną Nyczaj, Assistant Vice President w HedgeServ.
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
02.12.2021
fot. Unsplash

Podobno najtrudniejszy pierwszy krok… Jakie były Pani początki w branży księgowości funduszy?

Magdalena Nyczaj: Karierę zawodową w księgowości funduszy zaczęłam zaraz po studiach, 8 lat temu w State Street. Osoby, które rozpoczynają pracę otrzymują wsparcie doświadczonych kolegów i koleżanek, a do tego uczestniczą w wielu treningach i szkoleniach, które pozwalają im wdrożyć się w nowe obowiązki. Po mniej-więcej roku awansowałam na Senior Fund Accountanta a następnie, po 1,5 roku, zostałam liderem zespołu. W 2017 roku zaczęłam pracę w HedgeServ jako Supervisor. Obecnie pracuję na stanowisku Assistant Vice President.

Czy od początku wiedziała Pani, że to jest kierunek, w którym chciałaby się Pani rozwijać?

Zawsze lubiłam matematykę. Co więcej, moja babcia była księgową. Być może właśnie dlatego pomyślałam o sobie w takiej roli. Skończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i chciałam pracować w księgowości. Trochę przypadek sprawił, że trafiłam do księgowości funduszy.

Co łączy a co różni klasyczną księgowość od księgowości funduszy?

Prowadzenie ksiąg to główne zadanie pracowników klasycznej księgowości, tymczasem w przypadku księgowości funduszy jest to tylko jedno z licznych obowiązków. Księgowi funduszy, administratorzy pracują z instrumentami finansowymi, w systemach, które wykonują za nich proste zadania księgowe. By dobrze wypełniać swoje obowiązki, niezbędna jest znajomość podstaw finansów i szeroka wiedza o funkcjonowaniu rynku finansowego.

Czy umiejętności niezbędne do pracy w tym obszarze zdobyła Pani na studiach?

Księgowość funduszy była dla mnie zupełną nowością, gdy rozpoczynałam pracę. Na studiach nie zgłębialiśmy tego obszaru, ale na pewno zyskałam sporo wiedzy o rynku, która przydała mi się w pracy. Praktyczne umiejętności, związane np. z technicznym procesowaniem transakcji, zdobyłam, wykonując już swoje zawodowe obowiązki.

Jakie są najciekawsze aspekty pracy w księgowości funduszy?

Praca w księgowości funduszy stwarza wiele możliwości rozwoju. Osoba, która pozna mechanizmy funkcjonowania rynku finansowego i funduszy, może wykorzystać tę wiedzę w innym obszarze. Doceniam to, że mogę się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i zdobywać wiedzę.

Jak nowe technologie wpływają na Państwa pracę?

Ułatwiają nam wykonywanie codziennych obowiązków. Na całym rynku, a także w naszej firmie obserwujemy duże zainteresowanie automatyzacją. Systemy, z których korzystamy zastępują nam popularny Excel, chociaż nadal go używamy, np. do sprawdzenia wyników. Dzięki zautomatyzowaniu niektórych zadań, minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów a do tego możemy wykonać pewną pracę szybciej, ponieważ tylko nadzorujemy wykonanie zadań przez system.

Jak może wyglądać ścieżka kariery księgowego funduszy?

W naszej organizacji możemy wyróżnić kilka działów. NAV, który zajmuje się typową księgowością, middle office – odpowiedzialny za procesowanie transakcji, które dostajemy od klienta i transfer agency, który procesuje przepływy kapitałów od inwestorów. Oprócz tego mamy dział financial reporting, który przygotowuje sprawozdania finansowe dla naszych klientów i inwestorów.

Czy język angielski jest obowiązkowy?

Język angielski jest używany na co dzień i jest to język komunikacji w całej firmie. Wraz z otwarciem HedgeServ w Krakowie przybyło wielu ekspatów, głównie z biura w Irlandii, którzy wspierali nas swoją wiedzą, a do tego większość zespołów w Polsce wciąż ściśle współpracuje z pracownikami z Irlandii bądź Stanów Zjednoczonych. W języku angielskim tworzymy raporty, a do tego wszystkie systemy, z których korzystamy, wymagają znajomości tego języka.

Co sprawia, że praca w tym obszarze nie jest nudna i monotonna?

Specyfika rynku finansowego sprawia, że codziennie dzieje się coś nowego. Pewne elementy naszej pracy są powtarzalne, ale na dużą część zadań nie mamy wpływu i trudno je przewidzieć.

Czasami musimy przeprocesować 100 transakcji, ale zdarzają się też dni, gdy jest ich 1000. Nigdy nie wiemy z góry, co nas czeka i to czyni tę pracę interesującą.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Magdalena Nyczaj
Assistant Vice President HedgeServ

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od 8 lat związana z księgowością funduszy, od 4 lat pracuje w firmie HedgeServ, obecnie na stanowisku Assistant Vice President. Prywatnie miłośniczka psów i kryminałów.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również