Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Po tych kierunkach studiów zarabia się najlepiej

Myśląc o swojej przyszłości zawodowej, zwracamy uwagę nie tylko na nasze zainteresowania, ale także na aktualne zapotrzebowania rynku pracy. Dowiedz się, co warto studiować w 2024 roku i po których kierunkach zarabia się najlepiej.
Kategoria: Wiadomości
15.05.2024
Midjourney

Top 10 kierunków studiów w 2024 roku 

Większość tych, którzy już w październiku rozpoczną swoją przygodę związaną ze studiami wyższymi, to osoby z pokolenia Z – najmłodsi uczestnicy rynku pracy. Oto top 10 obiecujących kierunków studiów, które mogą pomóc im wybrać najbardziej atrakcyjną ścieżkę kształcenia:  

  1. AI i Data Science  
  2. Cyberbezpieczeństwo 
  3. Medycyna i biotechnologia 
  4. Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska 
  5. Inżynieria lotnicza i kosmiczna 
  6. Finanse i blockchain 
  7. Psychologia 
  8. Inżynieria materiałowa i nanotechnologia 
  9. Digital marketing i social media.  
  10. Projektowanie gier 

Czytaj także: A po studiach idziemy do pracy, czyli jak studenci wybierają swoją pierwszą pracę? [RAPORT] 

Ile zarabiają studenci w Polsce? 

Pensje w Polsce stale idą w górę. Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 27,70 zł brutto, ale od lipca wzroście do 28,10 zł. Tym samym minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. to 4 242 zł brutto, a od 1 lipca powiększy się do 4 300 zł. Dla studentów poniżej 26 roku życia, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie pensja brutto = netto. Jednocześnie na umowie o pracę daje im to 3376,53 zł na rękę.  

Jak na tym tle plasują się obecne zarobki studentów w Polsce?  

Blisko połowa studentów zarabia nie więcej niż 4 tysiące zł. Pensja co czwartego z nich osiąga co najwyżej tysiąc lub dwa tysiące złotych „na rękę”. Spadła także liczba osób studiujących, których zarobki wynoszą pomiędzy 2 a 4 tysiące złotych netto. W 2024 r. jest ich 28%, a w ubiegłym roku było to aż 37,9%. Niemniej prawie co trzeci student dostaje wynagrodzenie w kwocie między 4 a 6 tysięcy zł. Jest to ponad dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku*. 

Dane wskazują, że studenci, którzy uzyskali dyplom na uczelni wyższej mają niższe ryzyko bezrobocia. Co więcej, zarobki absolwentów stale rosną w kolejnych latach po studiach – szybciej niż w przypadku innych osób pracujących w tym samym miejscu zamieszkania. 

Czytaj także: Co warto studiować? O tych absolwentów będą zabiegać pracodawcy 

Po których kierunkach zarabia się najlepiej? 

Najlepiej płatne zawody w Polsce obejmują branżę IT. Wynika to ze stałego zapotrzebowania w organizacjach na profesjonalistów z tej dziedziny. Stąd warto kształcić się w kierunkach takich jak inżynieria komputerowa, oprogramowania, systemów informatycznych, danych, zarządzanie projektami IT, sieciowe systemy operacyjne i systemy baz danych w środowisku chmury, programowanie gier, tester oprogramowania, business intelligence i cyberbezpieczeństwo. 

Rewolucja cyfrowa to duża szansa dla osób zajmujących się digital marketingiem czy social mediami. 

Za przyszłościowy kierunek uważa się także symulacje i modelowanie komputerowe w biomedycynie. Na dobrze płatną pracę mogą również liczyć osoby studiujące medycynę, biotechnologię i psychologię.  

Branża, w której zauważa się stały wzrost płac w szybkim tempie to finanse. Dlatego też warto wybrać studia w zakresie ekonomii, informatyki i ekonometrii, rynków finansowych, finansów i rachunkowości czy finansów i inwestycji oraz zdobywać wiedzę o nowych technologiach wykorzystywanych w tym sektorze.  

Ze względu na zieloną transformację, która wiąże się z regulacjami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie, rośnie popyt na specjalistów od ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Te osoby będą mogły liczyć na zatrudnienie w działach Sustainability, ESG czy CSR.  

Osoby, które myślą o byciu inżynierem, powinny rozważyć te kierunki, które znalazły się na liście top 10 obiecujących kierunków studiów. Są nimi inżynieria materiałowa, lotnicza, kosmiczna i nanotechnologia.  

*Raport „Student w pracy 2024”, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu.  

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również