Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Podatek do wyłudzenia. Polscy przedsiębiorcy w niechlubnej czołówce przestępców podatkowych

Przestępstwa gospodarcze są jednym z największych problemów polskich organów ścigania, jak przyznał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zgodnie z zapowiedziami MS, ma się to niedługo zmienić. Nie ulega jednak wątpliwości, że skala dotychczasowego procederu jest ogromna – według ostrożnych szacunków, straty spowodowane przestępstwami VAT-owskimi osiągnęły poziom 36-58,5 mld zł (dane z listopada 2015).
Kategoria: Wiadomości
08.11.2016

Wielka fala wyłudzeń VAT-u rozpoczęła się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wcześniej co prawda popełniano podobne przestępstwa, jednak swoboda poruszania się po Starym Kontynencie oraz zakładania firm w krajach Wspólnoty i ich terytoriach zależnych sprawiła, że proceder bazujący na fikcyjnym wywozie dóbr lub fikcyjnym miejscu świadczenia usług kusi znacznie większą grupę „przedsiębiorców”.

Problemem pozostaje brak precyzyjnych przepisów prawa odnoszących się do powyższych sytuacji oraz niezbyt klarowny system rozliczeń podatkowych, znacznie ułatwiający manipulowanie odliczeniami i ulgami, nawet jeśli te nie przysługują konkretnej organizacji. Na niedoskonałość polskiego prawa skarży się m.in. minister Zbigniew Ziobro i zapowiada zmiany.

Ministerstwo zapowiada wyklarowanie zapisów Kodeksu karnego oraz Kodeksu karnego skarbowego, które obecnie pozostawiają ogromne pole do manewru nieuczciwym „biznesmenom”. Jednocześnie prokurator generalny deklaruje lobbowanie za zwiększeniem kar za przestępstwa gospodarcze, nawet do 25 lat więzienia, w zależności od wysokości strat poniesionych przez Skarb Państwa.

Wiceminister Warchoł za wzór nowej ustawy, która miałaby uzupełnić polskie prawo podatkowe, podaje m.in. amerykańską RICO, stosowaną dla przestępstw finansowych od 1989 roku, czy przepisy francuskie, przewidujące 2 mln euro grzywny oraz siedem lat więzienia za podobne wyłudzenia, które w Polsce często uchodzą płazem.

Póki co Polacy czekają na rezultat pracy Ministerstwa Sprawiedliwości. Szczególnie ci, którzy nieświadomie dopuścili się wyłudzenia, stając się ofiarami tzw. karuzeli podatkowej. Jakie są już istniejące metody walki z wyłudzeniami na polu biznesowym? Te i inne problemy współczesnego rynku pojawią się na VI CEE Fraud & Risk Conference, organizowanej przez IBBC Group już 24 listopada. 

Niestety cały problem podatku VAT polega na jego niedoskonałości. Jest rozwiązaniem, które z jednej strony powoduje duże luki prawne, umożliwiające prowadzenie „kreatywnej księgowości”, ale z drugiej – nie ma dla niego alternatywy. Pytanie, czy samo zaostrzenie przepisów dotyczących penalizacji procederu nie doprowadzi do nadużyć, tym razem ze strony organów ścigania.

Central & Eastern Europe Fraud & Risk Conference odbędzie się 24 listopada 2016 roku w Event Room w Adgar Park West przy Al. Jerozolimskich 181B w Warszawie.

Więcej o konferencji »

Zobacz również