Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polacy coraz lepiej posługują się językiem angielskim

W ciągu 25 lat po transformacji Polska coraz lepiej wypada w rankingach znajomości języków obcych. Mimo że nadal lubimy przekłamywać stopień znajomości języka, rzeczywistość biznesowa w oparciu o procesy rekrutacyjne szybko go weryfikuje. Bez znajomości tego języka możemy zapomnieć o pracy zarówno w centrach biznesowych, jak i w firmach konsultingowych.
Kategoria: Wiadomości
17.02.2015

W pierwszej szóstce rankingu Education First EPIc znalazły się kraje skandynawskie, Holandia i Belgia. Polska uplasowała się na 7. miejscu, wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy i Szwajcaria. Z raportu wynika, że najsłabiej językiem angielskim posługują się pracownicy branży turystycznej, a najlepiej branży doradczej. Co ciekawe, pracownicy średniego i niższego szczebla z reguły władają językiem angielskim lepiej niż ich szefowie.

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

– Bardzo wielu młodych ludzi po przyłączeniu Polski do Unii Europejskie wyjechało za granicę, teraz wracają do kraju bogatsi o umiejętności językowe. Drugim powodem jest większa świadomość zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, że ciągle muszą podnosić swoje umiejętności językowe – powiedział Piotr Majdan, dyrektor generalny Education First, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria. – To często jest kryterium awansu, sukcesu zawodowego czy podwyżki.

Potrzeba doskonalenia znajomości języka angielskiego pracowników – nie tylko w Polsce – wynika również z faktu, że według najnowszych badań JPMorgan Chase ponad 60 proc. przedsiębiorstw działa już na rynkach międzynarodowych, podczas gdy kilka lat temu było to niewiele ponad 40 proc.

English Proficiency Index for Companies to druga edycja największego w świecie rankingu sprawdzającego poziom znajomości języka angielskiego w firmach. Badania przeprowadzono w 30 krajach na grupie 105 093 pracowników firm i instytucji rządowych.

Na podst. www.lifestyle.newseria.pl

Zobacz również