Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Prawnik w świecie finansów

"Grasz o staż" to konkurs wyjątkowy, przeznaczony dla myślących twórczo studentów i absolwentów. Razem ze Stanisławem Leśniakiem, obecnie pracownikiem firmy doradczej PwC, wcześniej laureatem tego konkursu, zaglądamy za kulisy "Grasz o staż".
Kategoria: Wiadomości
04.04.2014
Stanisław Leśniak
Absolwent
Kierunek ukończonych studiów: Prawo
Moje silne strony: kreatywność, inicjatywa, zdolności organizacyjne
Za 10 lat będę: będę zajmował się budowaniem biznesów o zasięgu międzynarodowym
Zainteresowania: innowacje, nowe technologie, jazda na rowerze i wspinaczka

Jak dowiedziałeś się o "Grasz o staż"? Dlaczego właśnie ten konkurs Cię zainteresował spośród wielu innych konkursów stażowych dostępnych dla studentów?

"Grasz o staż" jest konkursem wyjątkowym. Najpierw pozwala na zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej na studiach i sprawdzenie swoich umiejętności. A następnie daje szansę na odbycie ciekawego stażu w prestiżowej firmie.
 
Wziąłem w nim udział dwa razy. Za pierwszym razem 3 lata temu szukałem możliwości odbycia ciekawych praktyk, podczas których sporo bym się nauczył. 
"Grasz o staż" oferował najciekawsze możliwości – już wówczas chciałem dostać się do PwC. 

W zeszłym roku było inaczej. Dużo czasu poświęciłem na naukę finansów przedsiębiorstw i chciałem się sprawdzić. Wiedziałem, że taką możliwość daje "Grasz o staż"i okazało się, że jest zadanie idealne dla mnie – wycena spółki. Dzięki temu trafiłem do PwC. 

Brałeś udział w zadaniach dotyczących doradztwa biznesowego. Czego konkretnie dotyczyło zadanie konkursowe?

Zdecydowałem się na zadanie z finansów przedsiębiorstw, które polegało na przygotowaniu wyceny metodą DCF firmy produkującej beton, Betonex-Pol (grasz.pl/zadanie/758). Polegało ono na opracowaniu podanych w zadaniu danych i stworzeniu modelu finansowego w Excelu wraz z dodatkowymi analizami. 

Był to mój pierwszy prawie "prawdziwy" model finansowy. Nie mając wykształcenia z zakresu finansów, musiałem wszystkiego nauczyć się prawie od zera, ale za to od razu w praktyce. Dlatego uważam, że "Grasz o staż" to nie tylko szansa na fajne praktyki, ale również na zdobycie cennej wiedzy oraz faktycznego sprawdzenia się w danej dziedzinie. Było to bardzo dobre przygotowanie do stażu w PwC i dało mi przedsmak tego, czym zajmuje się zespół wycen i modelowania finansowego, do którego trafiłem. 

Jak opisałbyś współczesnego doradcę biznesowego?

Praca doradcy biznesowego polega na szukaniu rozwiązań problemów, z którymi zmagają się klienci. Dlatego są to osoby nastawione na efekt i ciągle rozwijające swoje umiejętności - pojawiające się wyzwania stają się z czasem coraz trudniejsze. To jest bardzo ekscytujące w tej pracy.

W PwC bardzo ważna jest kreatywność doradcy połączona z własną inicjatywną, gdyż daje szansę na zrobienie czegoś nowego i lepszego. Żeby jednak było to możliwe, doradca powinien posiadać świetnie umiejętności pracy w zespole – samemu dużo nie zdziała. Poza tym bardzo ważne są pracowitość i zaangażowanie, ale to liczy się przecież w każdej pracy.

Co osobiście zyskałeś, biorąc udział w tym konkursie?

"Grasz o staż" to przede wszystkim nowe możliwości i rozwój zawodowy – ciężko znaleźć coś całkowicie z tym niezwiązanego. Jednak to, na co zwracam uwagę, to możliwość poznania wielu ciekawych osób w ramach programu Alumni dla laureatów „Grasz o staż”. Raz na 1–2 miesiące spotykamy się w różnych miejscach wieczorem, żeby pogadać i miło spędzić czas np. grając w bilard lub planszówki. Jest to bardzo wartościowy i fajny element konkursu.  

Po zakończeniu praktyk zostałeś pracownikiem PwC? Czym się obecnie zajmujesz? Czy prawnik może odnaleźć się w instytucji finansowej?  

Zgadza się. Po zakończeniu praktyk otrzymałem ofertę pracy w PwC i obecnie pracuję na dużym projekcie realizowanym z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie komercjalizacji wyników badań. Zajmuję się tym, jak sprawić, żeby nowe technologie tworzone przez uczelnie i instytuty trafiły do świata biznesu. Jest to jedna z najciekawszych rzeczy, jakimi kiedykolwiek się zajmowałem.

Prawnik z doświadczeniem start-upowym w instytucji finansowej może wydawać się pewnym nieporozumieniem. Z drugiej jednak strony, mając całkowicie inne wykształcenie i doświadczenie, patrzę na te same problemy w zupełnie inny sposób i dzięki temu mogę dostrzec coś nowego. Szczególnie obecnie mam poczucie, że działa to na moją korzyść.


Czy wiesz, że czeka na Ciebie aż 240 płatnych staży?
Twoja kariera jest tuż, tuż... Dowiedz się więcej o "Grasz o staż" »
Zgłoszenia do 7 kwietnia!

Zobacz również