Temat tygodnia
Rozmowa z Kasia Malinowską, trenerką rozwoju osobistego i certyfikowanym coachem.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Przybywa kobiet na kierowniczych stanowiskach w finansach

Mimo że sektor finansowy nie może pochwalić się satysfakcjonującym odsetkiem kobiet w zarządach i na stanowiskach kierowniczych, z raportu New Financial, który przebadał kilkaset spółek finansowych w Europie, wynika, że tzw. wskaźnik gender diversity w tym segmencie gospodarki zmierza w dobrym kierunku.
Kategoria: Wiadomości
25.01.2016

New Financial (www.NewFinancial.eu) to think tank przyglądający się rynkom kapitałowym w całej Europie, który w styczniu 2016 roku opublikował raport pt. "Counting Every Woman 2016" – publikację Yasmine Chinwali oraz Laurence Box, poświęconą pozycji kobiet w spółkach sektora finansowego. Płeć piękna wciąż nie odgrywa znaczącej roli w sektorze finansowym – wynika z opracowania, jednakże z roku na rok przybywa kobiet na kluczowych stanowiskach w instytucjach finansowych.

Tylko 23 proc. dyrektorów w organizacjach sektora finansowego stanowią kobiety. Najbardziej "kobiecą twarz" posiadają banki uniwersalne; tutaj płeć piękna to 32 proc. top managamentu. Nie gorzej wypadają banki inwestycyjne, gdzie w zarządach zasiada 30 proc. kobiet. Za najbardziej mizoginiczną branżę można uznać segment private equity.

Jakie stanowiska najczęściej piastują kobiety? 64 proc. z nich pracuje na stanowiskach kierowniczych działów komunikacji, a 58 proc. jako Head of HR. Zdecydowanie mniej kobiet spotykamy na kluczowych w dzisiejszych czasach stanowiskach, takich jak m.in. Chief Risk Officer (15 proc.), Chief Financial Officer (14 proc.) oraz Chief Technology Officer (9 proc.). Więcej kobiet niestety występuje zatem w obszarach wspierających kluczową działalność banków czy firm ubezpieczeniowych.

Nie wszystkie kraje wspierają płeć piękną w ich karierze zawodowej w tym samym zakresie. Za najbardziej pro można uznać kraje nordyckie, Francję oraz Niemcy. Najsłabiej wypadają państwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Za najbardziej "kobiece" banki można uznać Société Générale, BNP Paribas, HSBC, Groupe BPCE, Deutsche Bank, Nordea Bank, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland.

Zobacz również