Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pytania, które może zadać rekruter, badając inteligencję emocjonalną

O inteligenci emocjonalnej (EQ od ang. emotional intelligence bądź EQ od ang. emotional quotient) nasza redakcja pisała jakiś czas temu w kontekście sektora finansowego. Obecnie coraz częściej EQ wkracza w przestrzeń rekrutacji.
Kategoria: Wiadomości
07.03.2016

"Punkt widzenia" inteligencji emocjonalnej uważa się za jeden z dominujących trendów w rekrutacji. Druga dekada XXI wieku, w której dominacja technologii cyfrowej stała się faktem, coraz częściej podkreśla się znaczenie kompetencji miękkich, które powinni posiadać również finansiści.

Poznaj ciemną stronę inteligencji emocjonalnej wśród finansistów. Przejdź do artykułu »

Komunikacja wywiera ogromny wpływ na poszczególne profesje. Łączenie kompetencji analitycznych z tzw. soft skills na stałe wpisuje się w profil zawodowy księgowych, audytorów czy analityków biznesowych. Dlaczego? Za sukces do tej pory raczej lekceważonych umiejętności miękkich odpowiada globalizacja ściśle powiązana z wrażliwym, a zatem również zmiennym rynkiem. Trudna do uchwycenia i zdefiniowania "miękka" strona naszej natury staje się kluczowa w kontekście ekonomii behawioralnej (to, jak bardzo jesteśmy nielogiczni, pokazał ostatni kryzys finansowy). Ale nie tylko gospodarka wydaje się coraz mniej logiczna. Również w kontekście przedsiębiorstw zarządzanie zmianą zdobywa rzesze zwolenników wśród managerów, którzy coraz częściej poszukują agentów zmiany do swoich zespołów projektowych.

Ekonomia behawioralna a świat finansów. Poznaj zależności »

Jak zmierzyć zatem fascynujący i de facto niemierzalny świat inteligencji emocjonalnej?

Inteligencję emocjonalną określa się jako multipolarną, a zatem wymykającą się relacjom przyczynowo-skutkowym. Taki konglomerat cech może zaskoczyć niejednego pracodawcę, jednakże rekruterzy poprzez proste pytania starają się przewidzieć, jaką emocjonalnością może pochwalić się kandydat podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Poniżej prezentujemy infografikę zawierającą 6 pytań, których można spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej.
Aby powiększyć infografikę, kliknij w poniższy obrazek.

Poniższe zestawienie proponowanych odpowiedzi pomoże lepiej przygotować się do rozmowy z rekruterem wszystkim, którzy poszukują pracy.

Irytacja
Sytuacje, które często wyprowadzają nas z równowagi, pokazują, jak radzimy sobie z emocjami.

Pytanie rekrutera: Co najbardziej irytuje Cię w innych ludziach?
Odpowiedź: W trakcie rozmowy nie wymieniajmy wyłącznie irytujących cech. Skupmy się na sytuacjach i przeanalizujmy je wspólnie z rekruterem. W rozbudowanej odpowiedzi pokazujemy, że świadomie podchodzimy do sytuacji, z którymi mamy okazję mierzyć się każdego dnia w miejscu pracy.

Koszmar
W naszym zawodowym życiorysie zdarzają się dni, po których mamy wyłącznie ochotę zamknąć się w czterech ścianach lub natychmiast złożyć wypowiedzenie na biurku przełożonego.

Pytanie rekrutera: Jaki był Twój najgorszy dzień w pracy?
Odpowiedź: Zamiast skupiać się na szczegółach, które złożyły się na koszmarny dzień, warto opowiedzieć o emocjach, które towarzyszyły tej sytuacji, i o tym, jak poradziliśmy sobie z "katastrofą", kiedy wróciliśmy do domu.

List motywacyjny jako podstawowe narzędzie EQ. Jakie ma znaczenie obecnie w oczach rekruterów »

Relacje
Relacje w miejscu pracy można potraktować jako fundament kultury organizacyjnej. Bez dobrej atmosfery w zespole nie można mówić ani o efektywności, ani o motywacji. Relacje to "miękka strona" oblicza pracodawcy.

Pytanie rekrutera: Jak interpretujesz współpracę z innymi?
Odpowiedź: Relacje międzyludzkie wymykają się schematom, dlatego opieranie się na modelowych sytuacjach, o których przeczytaliśmy w sieci, mogą zaprzepaścić naszą szansę. Odpowiadając na powyższe pytanie, warto postawić na emocje. Pokażemy wtedy naszą ludzką twarz, dzięki czemu pomiędzy rekruterem a nami powstanie więź oparta na zaufaniu.

Nauka
Transfer wiedzy staje się kluczowy dla wielu współczesnych organizacji. Współdzielenie się informacjami pomiędzy pracownikami to duża wartość dla przedsiębiorstwa.

Pytanie rekrutera: Czego mogę się od Ciebie nauczyć?
Odpowiedź: W tym wypadku warto postawić na kompetencje i mocne strony, które posiadamy. Nie można również bać się mówić o własnych słabościach. Dzięki otwartości na osobę, której przecież nie znamy, poczujemy się pewniej, a przez to wzbudzimy nie tylko szacunek, ale również chęć poznania nas bliżej.

Uznanie
W niektórych branżach, np. sprzedaży, sukces zależy od rywalizacji między pracownikami. Jednakże organizacje, w których pracownicy nie szanują siebie nawzajem, uważane są za toksyczne. Stąd już krok ku czarnemu PR-owi, który w czasach mediów społecznościowych posiada dużą moc rażenia.

Pytanie rekrutera: Kogo szanujesz i kim są dla Ciebie wartościowi ludzie?
Odpowiedź: Pozwólmy rekruterowi na wgląd w poprzednie miejsce pracy. Opisując członków zespołu, ich mocne cechy, które budzą w nas uznanie, pokazują przede wszystkim, że potrafimy dzielić się sukcesem lub konstruktywnie podejść do porażki.

Duma
W naszej kulturze mówienie o swoich mocnych stronach bardzo często odbiera się negatywnie. Kulturowe niedocenianie naszych talentów to istotny hamulec w rozwoju zawodowym.

Pytanie rekrutera: Co wpływa na Twoje dobre samopoczucie?
Odpowiedź: Dumy nie można mylić z zarozumiałością. Poczucie dumy z wykonanego zadania to podstawowy budulec naszej motywacji. Nie bójmy się zatem zadowolenia, że wykonaliśmy coś po prostu dobrze, czym chcemy się pochwalić. Zdrowa samoocena dowodzi przede wszystkim szacunku do własnej osoby.

Zobacz również