Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kuźnie finansistów, czyli najlepsze uczelnie ekonomiczne w Polsce

Zobaczcie, które uczelnie ekonomiczne znajdują się w czołówce rankingów szkół wyższych.
Kategoria: Wiadomości
05.04.2018

Jeśli dopiero stoicie przed wyborem szkoły wyższej, poniższy ranking może być małą podpowiedzią, którą uczelnię warto wziąć pod uwagę.

Ranking uczelni ekonomicznych – "Perspektywy" 2017

W rankingu uczelni ekonomicznych, przeprowadzonym przez magazyn "Perspektywy" w 2017 roku, uwględniono jedynie te uczelnie, których profil działalności jest ściśle związana z branżą ekonomiczną.

Warto pamiętać, że kierunki takie jak ekonomia, finanse i rachunkowość, czy zarządzanie oferuje też wiele innych uczelni – przede wszystkim uniwerystety, a czasami również politechniki (np. Politechnika Świętokrzyska). 

Ocenę uczelni ekonomicznych oparto na kilkunastu wskaźnikach zgrupowanych w kategoriach:

  • prestiż (na podstawie oceny przeprowadzonej przez kadrę akademicką),
  • losy absolwentów na rynku pracy,
  • potencjał akademicki (nadane stopnie naukowe),
  • efektywność (cytowalność, liczba publikacji),
  • potencjał dydaktyczny (dostępność kadr wysokowykwalifikowanych dla studentów, jakość studentów przyjętych na studia),
  • kryteria dodatkowe (np. patenty i prawa ochronne). 

Najlepsze uczelnie ekonomiczne w 2017 roku wg magazynu "Perspektywy"

Miejsce w rankingu Nazwa uczelni
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
4. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
5. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
6. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Ranking uczelni ekonomicznych – "Rzeczpospolita" 2017

Ranking uczelni ekonomicznych 2017 sporządziła też redakcja gazety "Rzeczpospolita".

Kryterium oceny obejmowało 4 punkty:

  1. jakość nauczania,
  2. umiędzynarodowienie,
  3. potencjał naukowy,
  4. karierę absolwentów.

Badanie wykazało, że absolwenci którejkolwiek ze szkół wyższych z pierwszej trójki mogą liczyć na zatrudnienie na etacie już w kilka tygodni po otrzymaniu dyplomu! 

Autorzy rankingu postarali się także o zestawienie zarobków, na jakie mogą liczyć absolwenci poszczególnych uczelni. Należy wziąć poprawkę na to, że są to tylko dane szacunkowe, jednak mogą być pewną ciekawostką dla osób planujących karierę zawodową. 

Najlepsze uczelnie ekonomiczne w 2017 roku wg redakcji "Rzeczpospolita"

Miejsce w rankingu Nazwa uczelni Średnie zarobki absolwentów
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 4776 zł
2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 4027,60 zł
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 2858,90 zł
4. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu 2922,70 zł
5. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 2752,40 zł
6. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 2685,40 zł

Podstawowe informacje o uczelniach ekonomicznych

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) to uczelnia ekonomiczna z tradycjami. Kształci studentów od 1906 roku i stale jest w czołówce wszelkich rankingów szkół ekonomicznych. Zajęcia prowadzą wybitni wykładowcy, co przekłada się na jakość kształcenia. Wśród absolwentów uczelni są m.in. Leszek Balcerowicz, Danuta Hübner, Grzegorz Kołodko, Dariusz Rosati. O niektórych absolwentach SGH pisaliśmy także na naszej stronie!

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie to niepubliczna uczelnia, która stawia na umiędzynarodowienia kształcenia. Uczelnia uzyskała cztery najważniejsze akredytacje kształcenia: AACSB, EQUIS, AMBA i CEEMAN. 

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu kształci studentów od 1926 roku. Uczelnia prowadzi już 4 kierunki w języku angielskim, być może dlatego chętnie wybierają ją obcokrajowcy - w roku akademickim uczy się ich 185 z 45 krajów. 

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (dawniej: Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu) powstał w 1947 roku. Studenci, w ramach Wydziałów, mają do wyboru 10 kierunków w języku polskim i 8 programów w języku angielskim, w tym studia doktoranckie dla obcokrajowców. Uczelnia ma już ponad 75 tys. absolwentów. 

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (dawniej: Akademia Ekonomiczna w Krakowie) to największa uczelnia ekonomiczna w Polsce pod wględem liczby studentów. UEK oferuje studia na 29 kierunkach w języku polskim i 5 w języku angielskim, studia podyplomowe oraz prestiżowe studia MBA. Studenci mogą odbyć część studiów w uczelniach z 5 kontynentów, gdyż uczelnia ma podpisanych ponad 250 umów partnerskich ze szkołami na całym świecie. Zobacz, jak radzą sobie absolwenci UEK

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (dawniej: Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach) to największą i najstarsza na Śląsku uczelnia ekonomiczna. Uczelnia kształci studentów na pięciu wydziałach: Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji, Biznesu, Finansów i Administracji oraz Zarządzania. Zobacz, kto ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. 

Jeśli jesteście ciekawi, ile zarabiają finansiści na poszczególnych stanowiskach, to polecamy Wam poniższe teksty-raporty:

Źródła: 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również