Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Finanse i rachunkowość – wszystko, co powinniście wiedzieć o tym kierunku studiów

Jeśli myśleliście o studiowaniu na kierunku finanse i rachunkowość – zobaczcie, czego możecie się nauczyć na tych studiach i które uczelnie są na czele rankingu.
Kategoria: Wiadomości
30.03.2018

Specjaliści, zajmujący się rekrutacjami na stanowiska finansowe, często powtarzają, że kierunek studiów w dzisiejszych czasach nie ma większego znaczenia. Także po filologii polskiej czy budownictwie można znaleźć pracę w korporacji i pełnić rolę audytora czy księgowego. Niemniej, jeśli już w liceum interesują Was finanse – to nie ma sensu iść naokoło i warto już po szkole średniej obrać odpowiedni kierunek. 

Finanse i Rachunkowość to jeden z najbardziej popularnych kierunków studiów, po którym otwiera się droga w branży finansowej i bankowości. 

Studia pozwalają zdobyć wszechstronną wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości przedsiębiorstw oraz instytucji ubezpieczeniowych, finansowych, funkcjonowania rynków finansowych i wykorzystywania ich instrumentów. 

Finanse i rachunkowość – studia I stopnia

Studia pierwszego stopnia na kierunku finanse i rachunkowość pozwalają studentom:

 • poznać mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, sektora finansów publicznych, rynków finansowych, banków oraz zakładów ubezpieczeń, 
 • poznać i zrozumieć współzależności między finansami a sferą realną gospodarki, 
 • zdobyć wiedzę na temat objaśniania, interpretacji i stosowania podstawowych zasad rachunkowości finansowej, 
 • zdobyć wiedzę z zakresu analizy finansowej w odniesieniu do przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych, 
 • wykształcić umiejętność analizy ekonomiczno-finansowej podmiotu gospodarczego (z uwzględnieniem otoczenia gospodarczo-prawnego, w jakim dany podmiot funkcjonuje),
 • poznać metody wyliczenia efektywności poszczególnych instrumentów finansowych oraz dokonać wyboru najbardziej odpowiedniego instrumentu, 
 • wykształcić umiejętność oceny skutków podejmowanych decyzji i przedsięwzięć. 

Studia na kierunku finanse i rachunkowość rozwijają kompetencje umożliwiające podjęcie pracy zawodowej w charakterze specjalisty w dziedzinie finansów i rachunkowości lub prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek. Studia dają także dobre podstawy teoretyczne i metodyczne do podejmowania studiów drugiego stopnia.

W ramach kierunku finanse i rachunkowość na wielu uczelniach można dodatkowo obrać bardziej szczegółową ścieżkę kształcenia w ramach specjalizacji, np. audyt i kontrola wewnętrzna, bankowość, finanse przedsiębiorstwa, międzynarodowe rynki finansowe, strategie podatkowe, rachunkowość czy ubezpieczenia. 

Finanse i rachunkowość – studia II stopnia

Studia drugiego stopnia na kierunku finanse i rachunkowość pozwalają:

 • zrozumieć wpływ polityki pieniężnej na sytuację na rynkach finansowych oraz działalność instytucji finansowych i innych podmiotów gospodarczych, 
 • zdobyć wiedzę na temat interpretacji i stosowania zaawansowanych zasad rachunkowości finansowej i instrumentów rachunkowości zarządczej (w tym rachunku kosztów), 
 • poznać objaśnianie, interpretację i oceny wpływu przepisów prawnych (w tym podatkowych) na prowadzenie działalności gospodarczej, 
 • wykształcić umiejętność dokonywania pogłębionych analiz finansowych oraz formułowania wniosków i rekomendacji na ich podstawie, 
 • zdobyć wiedzę, jak wyliczyć efektywność inwestycji oraz koszt finansowania oraz jak ocenić poziom ryzyka finansowego,
 • zdobyć umiejętność sporządzenia planu finansowego podmiotu gospodarczego. 

Studia drugiego stopnia na kierunku finanse i bankowość rozwijają kompetencje umożliwiające – po odbyciu stosownej praktyki – podjęcie pracy zawodowej w charakterze eksperta lub menedżera w danej dziedzinie finansów i rachunkowości lub prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz zdobywanie uprawnień certyfikowanych/licencjonowanych w kraju i za granicą. 

Finanse i rachunkowość - najlepsze uczelnie publiczne

Ranking najlepszych uczelni wyższych, kształcących na kierunku finanse i rachunkowość (II stopień studiów stacjonarnych), został przeprowadzony w 2017 roku przez Perspektywy.

Ocenę oparto na kilkunastu wskaźnikach zgrupowanych w kategoriach: prestiż (na podstawie oceny przeprowadzonej przez kadrę akademicką), losy absolwentów na rynku pracy, potencjał akademicki (nadane stopnie naukowe), efektywność (cytowalność, liczba publikacji) i potencjał dydaktyczny. 

Finanse i rachunkowość - ranking uczelni publicznych
Miejsce Nazwa uczelni
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
2.  Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Ekonomicznych)
3.  Uniwersytet Warszawski (Wydział Zarządzania)
4.  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Wydział Ekonomii)
5. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Wydział Zarządzania)
6.  Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów)
7. Uniwersytet Łódzki (Wydział Zarządzania)
8. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (Wydział Finansów i Prawa)
9. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Wydział Nauk Ekonomicznych)
10. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (Wydział Finansów i Ubezpieczeń)

Finanse i rachunkowość - najlepsze uczelnie niepubliczne

Kierunek finanse i rachunkowość jako studia II stopnia oferuje też wiele uczelni niepublicznych. Wśród nich wyraźnym liderem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która wśród wszystkich uczelni (zarówno publicznych, jak i niepublicznych) zajęła wysokie 4 miejsce, plasując się zaraz za Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Uniwersytetem Warszawskim. W rankingu uczelni niepublicznych nie ma sobie równych. 

Finanse i rachunkowość - ranking uczelni niepublicznych
Miejsce Nazwa uczelni
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Akademia Finansów i Biznesu Vistula
3. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
4. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Losy absolwentów uczelni

Sprawdź, jak potoczyły się losy absolwentów poszczególnych uczelni: 

Źródła:

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również