Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Młodszy księgowy

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę młodszego księgowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia młodszy księgowy.
27.06.2023

Młodszy księgowy jest stanowiskiem, które otwiera możliwości rozwoju kariery w obszarze księgowości i finansów. Od osób obejmujących tę funkcję nie wymaga się doświadczenia zawodowego - zawód ten mogą wykonywać także studenci lub osoby ze średnim wykształceniem. Jest to stanowisko niesamodzielne, wymagające wsparcia merytorycznego ze strony przełożonych.

Zakres obowiązków

  • księgowanie dokumentów,
  • uzgadnianie ewidencji z kontami księgi głównej,
  • sprawdzanie poprawności rachunkowej przygotowanych deklaracji i sprawozdań,
  • przygotowywanie przelewów bankowych,
  • potwierdzanie i uzgadnianie sald z kontrahentami,
  • prowadzenie ewidencji kasowej. 

Profil

Kandydat na stanowisko księgowego powinien mieć ukończone wyższe studia, najlepiej o specjalizacji rachunkowość lub rewizja finansowa. Mile widziane są również praktyki w dziale księgowości. Księgowy powinien posiadać również umiejętność obsługi komputera, w tym biegłą znajomość pakietu MS Office. Na tym stanowisku znaczenie mają również predyspozycje osobowościowe (dokładność, terminowość, uczciwość).

Perspektywy rozwoju

Młodszy księgowy może awansować na samodzielnego księgowego lub specjalistę ds. kontrolingu . Studenci ostatnich lat pracujący na stanowisku młodszego księgowego często decydują się na rozpoczęcie pracy w audycie zewnętrznym jako audytorzy. Chętnie też podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie księgowości zdając egzaminy ACCACIMA, oraz starają się o zdobycie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Podjęcie tej decyzji zaraz po ukończeniu studiów ułatwia kontynuację nauki i otwiera perspektywy awansu w dziale finansowo-księgowym lub w audycie.

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2013.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku młodszego księgowego w 2023 roku wynosi:

Młodszy księgowy: wynagrodzenie w 2023 roku
MINIMALNE ŚREDNIE MAKSYMALNE
5 500 6 000  7 000

Źródło: "Hays Poland. Raport płacowy 2023" opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Hays Poland w 2022 r.