Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

ACCA (Association of Chartered Certified Accountants)

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej ACCA: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji ACCA.
Kategoria: Księgowość
18.01.2022
ACCA to międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny rachunkowości. 

Dane podstawowe

ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) to jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji, która od ponad 100 lat zrzesza profesjonalistów zajmujących się finansami, rachunkowością i zarządzaniem.

Od momentu powstania w 1904 roku stowarzyszenie zbudowało społeczność ponad 233 tys. członków, a w trakcie zdawania egzaminów jest ponad 530 tys. studentów w prawie 180 krajach na świecie. Kwalifikacja ACCA cieszy się dużą popularnością, także w Polsce, wśród osób, które chcą wykazać się swoimi kompetencjami i wiedzą oraz uzyskać międzynarodowy certyfikat.

Zakres

Oferta dla członków i studentów ACCA jest stale ulepszana i aktualizowana pod względem merytorycznym, by stanowiła odpowiedź na potrzeby rynku i zmieniające się gwałtownie realia gospodarcze w świecie. Wpływ na to, co znajduje się w sylabusie, mają sami pracodawcy, którzy na bieżąco weryfikują umiejętności potrzebne na rynku pracy.

W związku z tym, że nowe technologie coraz mocniej wpływają na sposób pracy pracowników branży finansowej, kompetencje cyfrowe stają się motywem przewodnim wszystkich egzaminów ACCA. Studenci uczą się, np. jak zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo dostępu do informacji czy – w przypadku obszaru Taxation – poznają najnowsze cyfrowe możliwości rozliczeń podatkowych. Egzaminy odzwierciedlają złożoność procesów i zagadnień w pracy współczesnego specjalisty ds. finansów i podzielone są na trzy poziomy: Applied Knowledge, Applied Skills i Strategic Professional. Rozpoczęcie nauki do egzaminów z poziomu Applied Knowledge i Applied Skills wymaga przynajmniej średnio zaawansowanej znajomości języka angielskiego, która to w zakresie słownictwa biznesowego rozwija się wraz z nauką do poszczególnych egzaminów ACCA. Pierwsze dwa poziomy, Applied Knowledge i Applied Skills, stanowią wprowadzenie do technik rachunkowości finansowej oraz zarządczej i pokrywają wszystkie kluczowe techniczne aspekty pracy, których znajomości oczekuje się od finansistów.

Poziom Strategic Professional stanowi rozwinięcie tematyki poprzednich egzaminów o zaawansowane zagadnienia związane m.in. z zarządzaniem ryzykiem, raportowaniem, audytem czy relacjami z interesariuszami, które są kluczowe pod kątem pełnienia ról zarządczych w organizacji. Co ważne, wszystkie te zagadnienia wiernie odzwierciedlają praktyczne oraz biznesowe aspekty pracy poprzez złożone studia przypadków. Rewolucyjną zmianą jest forma zdawania egzaminów, które od września 2020 roku dla wszystkich poziomów odbywają się wyłącznie komputerowo. Sesje egzaminacyjne dla poziomów Applied Skills (bez LW) i Strategic Professional odbywają się cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu, a do egzaminów z poziomu Applied Knowledge oraz LW można podejść w dowolnie wybranym terminie w trybie „on demand” (na życzenie). Nowością jest możliwość zdawania tych egzaminów w formie zdalnej. Takie rozwiązanie ACCA wprowadziło również doraźnie dla egzaminów z poziomu Applied Skills i Strategic Professional w momencie, kiedy stacjonarne centra egzaminacyjne nie mogły funkcjonować z powodu ograniczeń spowodowanych zagrożeniem epidemicznym.

Chociaż celem studentów ACCA powinno być zdanie wszystkich egzaminów i zostanie członkiem ACCA, to już na poszczególnych etapach uzyskuje się dyplomy, które mają wymierną wartość na rynku, ponieważ poświadczają konkretną wiedzę z obszaru finansów – ACCA Diploma in Accounting and Business po zaliczeniu 3 pierwszych egzaminów i ACCA Advanced Diploma in Accounting and Business po zaliczeniu kolejnych 6 egzaminów.

PEŁNA LISTA EGZAMINÓW ACCA:

APPLIED KNOWLEDGE

 • Business and Technology (BT)
 • Management Accounting (MA)
 • Financial Accounting (FA)

APPLIED SKILLS

 • Corporate and Business Law (LW)*
 • Performance Management (PM)
 • Taxation (TX)*
 • Financial Reporting (FR)
 • Audit and Assurance (AA)
 • Financial Management (FM)

STRATEGIC PROFESSIONAL

Essentials (obowiązkowe):

 • Strategic Business Leader (SBL)
 • Strategic Business Reporting (SBR)*

Options (dwa do wyboru):

 • Advanced Financial Management (AFM)
 • Advanced Performance Management (APM)
 • Advanced Taxation (ATX)*
 • Advanced Audit and Assurance (AAA)*

*dostępne również w wariantach lokalnych lub regionalnych

Perspektywy rozwoju

Przystąpić do elitarnego grona członków ACCA mogą osoby, które pomyślnie zaliczą wszystkie egzaminy oraz spełnią pozostałe warunki (czyli będą mieli potwierdzenie co najmniej 3 lat doświadczenia zawodowego w finansach oraz zaliczą moduł szkoleniowy o etyce i kompetencjach profesjonalnych). Od członków ACCA wymaga się, by nieustannie podnosili swoje kwalifikacje poprzez realizację programu CPD (Continuing Professional Development). Członkowie ACCA mają dostęp do różnego rodzaju badań i analiz, np. dotyczących ewolucji funkcji finansowych (z uwzględnieniem roli Centrów Usług Wspólnych), czy regularnych raportów na temat sytuacji ekonomicznej świata. Mogą też brać udział w szkoleniach dotyczących zarówno technicznej wiedzy finansowej i rachunkowej, jak i umiejętności miękkich czy zastosowania technologii w branży finansowej.

Zdobycie kwalifikacji ACCA powoli staje się wymogiem w świecie biznesu. Posiadanie dyplomu ACCA jest bowiem nie tylko potwierdzeniem kompetencji biznesowych, lecz także wyznacznikiem ambicji i chęci samodoskonalenia i może otwierać drogę do oczekiwanego awansu, wyższych zarobków czy globalnej kariery. Zdobycie kwalifikacji ACCA nie jest zastrzeżone wyłącznie dla osób z wykształceniem czy doświadczeniem z zakresu finansów czy rachunkowości. Praktyczne kompetencje i wiedzę potrzebną do pracy w środowisku biznesowym mogą uzyskać także osoby spoza branży. Jednak certyfikacją powinni zainteresować się przede wszystkim profesjonaliści, którzy planują rozwój w kierunku rachunkowości managerskiej i finansowej czy analizy biznesowej, a także m.in. audytu i podatków. Kwalifikacja szczególnie pożądana jest na stanowiskach najwyższego szczebla, np. u dyrektorów finansowych.

Opracowanie na podstawie The Association of Chartered Certified Accountants i ACCA Polska. 

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć