Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CIMA (Chartered Institute of Management Accountants)

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej CIMA: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji CIMA.
Kategoria: Kontroling
08.12.2021

Naukę z CIMA może podjąć każdy, niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna przygodę z biznesem i finansami, czy ma już jakieś doświadczenie zawodowe w tym obszarze. Najważniejszym warunkiem wstępnym jest dobra znajomość języka angielskiego i matematyki.

Elastyczność i nowoczesne metody nauki oraz egzaminy online sprawiają, że zdobywanie kwalifikacji CIMA jest łatwiejsze. Osoby, które posiadają odpowiedni stopień naukowy lub kwalifikacje nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zwolnień z egzaminów. Co więcej, w związku z pandemią COVID-19 w maju 2020 roku CIMA umożliwiła zdalne zdawanie egzaminów.

Korzyści wynikające z uzyskania dyplomu CIMA to m.in.:

  • zdobycie gruntownej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania finansami;
  • zyskanie umiejętności strategicznego myślenia, podejmowania decyzji oraz rozumienia skomplikowanych procesów biznesowych;
  • dołączenie do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami;
  • wyróżnienie się dzięki dyplomowi CIMA i lepsza pozycja na rynku pracy.

Zakres

Wymagania stawiane ubiegającym się o dyplom CIMA składają się z trzech filarów: Enterprise (E, przedsiębiorstwo), Performance (P, efektywność) i Financial (F, finanse). Program każdego z tych obszarów podzielony jest na trzy kolejne poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin oraz dyplom po jego ukończeniu.

Czas trwania

Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, zazwyczaj poświęcają na zdobycie kwalifikacji od dwóch do czterech lat. CIMA daje słuchaczom swobodę zdawania egzaminów i dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych potrzeb. Kandydaci mogą w każdej chwili przerwać proces certyfikacyjny, a następnie powrócić do zdawania egzaminów w dogodnym dla nich terminie. Można przygotować się do nich w trybie eksternistycznym, skorzystać z kursów dostępnych online lub z kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową. Do tzw. testów obiektywnych (Objective Tests; OT) kandydaci przystępują na żądanie, czyli w dowolnym czasie, zaś do egzaminów wieńczących każdy poziom (Case Studies; CS), opartych na studium przypadku konkretnej firmy, podchodzić można w czterech sesjach w roku.

Perspektywy rozwoju

Po uzyskaniu kwalifikacji CIMA, czyli przejściu czterech poziomów, z których dwa można zrealizować już w trakcie studiów, zostaje się członkiem Instytutu oraz otrzymuje tytuł Chartered Global Management Accountant (CGMA), którym posługuje się już ponad 150 tys. specjalistów ds. finansów na świecie.

CIMA umożliwia korzystanie z nowej, cyfrowej ścieżki do zdobycia tego tytułu – CGMA Finance Leadership Program (FLP). To najbardziej nowoczesne na rynku rozwiązanie e-learningowo-egzaminacyjne, obejmujące zakresem merytorycznym sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CIMA. Pozwala ono w inteligentny i intuicyjny sposób rozwinąć kompetencje finansowe i przywódcze oraz odkryć świat nowych możliwości zawodowych zarezerwowanych tylko dla posiadaczy dyplomu CIMA. 

Do korzyści wynikających z uzyskania kwalifikacji CIMA zalicza się m.in. możliwość zdobycia gruntownej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania finansami, pozyskania umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania decyzji oraz rozumienia skomplikowanych procesów biznesowych, zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy i wzmocnienia swojej pozycji w świecie biznesu i finansów, dołączenia do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami, rozbudowania sieci kontaktów, zwiększenia zarobków nawet o 86%. Kwalifikacja może też otwierać drzwi do międzynarodowej kariery dzięki temu, że jest globalnie uznawanym standardem jakości i stanowi potwierdzenie nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu biznesu, lecz także biegłej znajomości języka angielskiego.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć