Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Doświadczenie w CV finansisty - jak je opisać, żeby dostać pracę. Wskazówki rekruterów

Jak opisać doświadczenie w CV, żeby zaskarbić sobie przychylność rekrutera? Co zrobić, jeśli nie mamy zbyt wiele do napisania, a co – gdy jest zupełnie odwrotnie – i doświadczenia mamy w bród? O to (i nie tylko) zapytaliśmy specjalistów ds. rekrutacji.
Kategoria: Poradnik kariery
23.02.2018

Z badania eyetrackingowego, które przeprowadził portal Pracuj.pl wynika, że dla HR-owców prowadzących rekrutacje najważniejszym punktem w CV jest doświadczenie i to właśnie taka rubryka najbardziej przyciąga ich wzrok, gdy przeglądają kolejne CV. Pominięcie takiego elementu w swoim życiorysie byłoby więc wielkim błędem i zupełnie zaprzepaściłoby waszą szansę na zdobycie wymarzonej pracy – nawet jeśli ogłoszenie, na które aplikujecie, w zupełności odpowiadałoby waszym kwalifikacjom.

CV jest wizytówką kandydata. Słyszeliście już to kiedyś? Ten stary, znany slogan pojawił się i u nas, bo jest prawdziwy i trafia w sedno.

Od tego, co napiszecie w CV zależy, czy wasz życiorys trafi do kosza, czy też będzie przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej i dalszych procesów rekrutacyjnych. Chcesz znaleźć dobrą pracę - musisz opisać to, co umiesz i jakie masz doświadczenie. Nikt nie lubi kupować kota w worku. 

Sprawy techniczne w pytaniach i odpowiedziach

1. Gdzie umieścić informacje o doświadczeniu w CV?

Takie informacje powinny być wyeksponowane, dlatego powinny znaleźć się w samym centrum idealnego CV. Chowanie ich na marginesy będzie złym pomysłem. 

2. W jakiej kolejności podać informacje dotyczące doświadczenia?

Na pierwszej pozycji zamieśćmy dane dotyczące ostatniego miejsca, w którym pracowaliśmy. Podajmy nazwę firmy i stanowiska, a także wskażmy dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia pracy. 

3. Czy CV może mieścić się na kilku stronach?

Nie ma przymusu jednej strony. W przypadku osób doświadczonych CV może mieścić się na  2-3 stronach. Jeśli CV ma więcej niż 3 strony, powinien to być alarm dla kandydata, że może warto jakieś informacje pogrupować, podzielić na kategorie. Opis poszczególnych obowiązków nie powinien zajmować więcej niż 1-2 linijki tekstu. Rekruterowi ciężko poświęcić czas na przeczytanie obszernego CV. 

4. Czy CV finansisty może być kreatywne i kolorowe?

W przypadku rekrutacji na stanowiska związane z finansami znajomość programów graficznych wcale nie jest punktowana. Dużo lepiej będzie wyglądać proste CV z podstawowymi kolorami, przygotowane w programie MS Word - takie, które będzie dobrze wyglądało zarówno na komputerze, jak i po wydruku. Powinno być ono naszpikowane słowami-kluczami, forma graficzna nie gra takiej roli. Prostota przede wszystkim i dużo informacji. 

Ważne, żeby przesłać przygotowane CV w wersji PDF – dzięki temu będziemy mieli pewność, że CV prawidłowo otworzy się na nośniku rekrutera. 

Kilka wskazówek dla doświadczonego kandydata

CV powinno być spisem umiejętnośc kandydata. Dlatego oprócz nazwy stanowiska i firmy, w której zdobywaliśmy doświadczenie, warto także opisać wykonywane zadania. Jak je opisać, na co zwrócić uwagę?

– Warto sprofilować CV pod kątem ogłoszenia, na jakie aplikujemy. Wymienianie wszystkich swoich dotychczasowych obowiązków niepotrzebnie wydłuży nasz życiorys i będzie zbędną informacją dla potencjalnego pracodawcy – mówi Tomasz Dmochowski z Antal.

Rekruter zaleca, by używać wyrażeń podobnych lub takich samych jak te, które pojawiają się w ogłoszeniach o pracę. Zadaniem takich słów-kluczy jest przyciągnięcie uwagi rekrutera przy pierwszym kontakcie z CV, a także nawiązanie do specyfiki branży czy stanowiska. Ważna jest także kolejność – warto dopasować swoje obowiązki do treści i wymagań, zawartych w ogłoszeniu. Zwykle to, co najważniejsze w ofercie znajduje się najwyżej.

Dobrą pomocą jest nasza baza wiedzy z opisami poszczególnych stanowisk. Każdej profesji przypisaliśmy jej podstawowy zakres obowiązków. 

Zobacz, jaki jest zakres obowiązków osób na stanowiskach:

Wojciech Wdowiak z Kariera.pl zwraca z kolei uwagę na to, by zadbać o porządek w CV:

– Ujednolićmy daty zatrudnienia: dzień – miesiąc – rok, czy: rok – miesiąc – dzień oraz formę przekazywania informacji dotyczących czynności, jakie wykonywaliśmy. Piszmy albo wyłącznie równoważnikami zdań albo pełnymi zdaniami. Unikajmy łączenia tych dwóch form aby w jednym miejscu pisać np.: „pozyskiwanie nowych klientów”, a w innym: „dbałem o terminową realizację zamówień”.

Jak opisać sukcesy i osiągnięcia?

Rekruterzy radzą, by CV uzupełnić jeszcze o kilka informacji, które także są związane z doświadczeniem. Ich zdaniem, warto opisać sukcesy i osiągnięcia, najlepiej poparte konkretnymi wskaźnikami, przykładami skutecznych działań czy liczbami. 

– Pracodawcę najbardziej interesują konkretne korzyści, jakie może przynieść zatrudnienie danej osoby, dlatego kompetencje powinny wyróżniać kandydata na tle pozostałych uczestników procesu – mówi Tomasz Dmochowski z Antal.

Według niego finansista, który pisze o swoim doświadczeniu zawodowym może zastanowić się nad następującymi kwestiami:

  • Czy i ile pieniędzy pomogłem zaoszczędzić poprzedniemu pracodawcy?
  • Ile środków pomogłem pozyskać poprzez swój udział w procesach inwestycyjnych?
  • Jakie procesy pomogłem zoptymalizować? Jaki był mój wkład?
  • Jakie moje konkretne pomysły pomogły wykonywać pracę szybciej, łatwiej, lepiej?

Jeśli mamy doświadczenie w wielu firmach i wykonywaliśmy w nich podobne zadania – nie warto powielać informacji. W takim przypadku pomocne może być napisanie profilu kandydata i umieszczenie takiego opisu przed informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego. 

Przykład profilu kandydata: Skuteczny specjalista z 8-letnim doświadczeniem w pozyskiwaniu finansowania z rynku kapitałowego. Zrealizowałem liczne wyceny przedsiębiorstw (kilkadziesiąt), wyceny aktywów, wsparcie licznych projektów fuzji i przejęć oraz pozyskiwania finansowania (banki, giełda) o łącznej wartości ok. 300 mln PLN.

Jak pisać o doświadczeniu, gdy go nie mamy

Jeśli CV pisze osoba, która dopiero zaczyna swoją ścieżkę kariery, to powinna ona wyeksponować w CV informacje, które chociaż nie są stricte doświadczeniem, to świadczą o pewnej aktywności kandydata – np. udział w ciekawych projektach w ramach studiów, przynależność do kół zainteresowań, czy choćby uczęszczanie do klasy o profilu ekonomicznym (gdy stara się o stanowisko w branży finansowej). Warto pokazać siebie jako osobę aktywną, ambitną i podnoszącą swoje kompetencje i kwalifikacje.

Czy warto w CV pisać o pracy wakacyjnej? Praca wakacyjna może świadczyć o tym, że ktoś był aktywny, dlatego nie należy informacji o niej ukrywać, czy się wstydzić. Oczywiście, jeśli mówimy o osobie, która nie ma doświadczenia zawodowego. 

– Jeśli dodatkowo była to praca zagranicą, to może świadczyć o tym, że kandydat potrafi odnaleźć się w innym środowisku i rozwijał znajomość języka obcego. Jeśli ktoś pracował np. na kasie to może to także świadczyć na jego korzyść i wskazuje na umiejętność pracy z klientem, często trudniejszym niż w biznesie – mówi Miłosz Niemiro z Goldman Recruitment.

Wojciech Wdowiak z Kariera.pl z kolei poleca, by CV – nawet niedoświadczonego kandydata – zacząć od napisania w dwóch, trzech zdaniach jakie mamy plany na przyszłość, w jakim dziale lub branży chcielibyśmy stawiać swoje pierwsze zawodowe kroki.

Infografiki w CV finansisty – tak czy nie?

Infografiki w CV coraz częściej pojawiają się także w aplikacjach kandydatów na stanowiska związane z finansami i bankowością.

Rekruterzy, z którymi rozmawialiśmy nie są zwolennikami takiej formy i podają ku temu kilka powodów:

  • często infografiki zamiast być atrakcyjnym dodatkiem do życiorysu – zaburzają główny przekaz i są przerostem formy nad treścią, 
  • CV z infografikami jest trudniejsze do edycji (często odbywa się ona w programie graficznym), a jeśli chcemy przygotowywać aplikację sprofilowaną pod każdą ofertę, warto mieć narzędzie szybkie i łatwodostępne. 
  • infografiki dają duże pole do interpretacji, są niemiarodajne:

Jak zaznacza Miłosz Niemiro, trudno ocenić, co znaczy znajomość języka zaznaczona jako 3/4 koła. Napisanie w CV np.: "język angielski – poziom średniozaawansowany", a najlepiej z oznaczeniem międzynarodowym – "B2" jest dla rekrutera bardziej wartościową informacją. 

Z zastępowaniem tekstu grafikami należy też uważać. W rekrutacjach coraz częściej pierwszą selekcję CV przeprowadzają boty, które sczytują informacje opisane w CV.

Umieszczenie ikon z flagami czy programami, zamiast wypisanych informacji o znajomości danych języków obcych czy języków oprogramowania, może sprawić, że system pominie te informacje i sprawi, że nasze CV będzie nieskuteczne. Taka ciekawostka!

Ekspert: Miłosz Niemiro
Recruiter Goldman Recruitment

Konsultant prowadzący rekrutacje na stanowiska eksperckie oraz managerskie w sektorze Finance&Accounting. Studiuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach działalności pozarządowej prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży i dorosłych oraz wspiera uczniów szkół średnich w realizacji pierwszych projektów społecznych.

Ekspert: Tomasz Dmochowski
Konsultant Antal Finance & Accountancy

Specjalizuje się w obszarze finansów i księgowości, głównie branży produkcyjnej. Na co dzień wspiera firmy w budowaniu silnych działów finansowo-księgowych i pracowników w rozwoju swoich zawodowych możliwości.

Ekspert: Wojciech Wdowiak
Wiceprezes Kariera.pl

Od 2016 roku zaangażowany w rozwój serwisu Kariera.pl. Pracując zarówno w globalnym środowisku korporacyjnym, jak i w środowisku startupów, zdobył doświadczenie w zakresie prowadzenia projektów, cyfrowych modeli biznesowych, rozwoju produktów i strategii. Poza działalnością biznesową, prowadzi badania w nad technologią blockchain w ramach studiów doktoranckich na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada tytuł magistra zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uzyskał tytuł MBA w EADA Business School i ukończył program AMP w IESE Business School w Barcelonie.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również