Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Starszy konsultant w dziale doradztwa biznesowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę starszego konsultanta w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia starszy konsultant.
28.06.2013

Starszy konsultant w firmie doradztwa biznesowego jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego, w ramach którego pracownik jest odpowiedzialny za samodzielne prowadzenie małych i średnich projektów oraz codzienny kontakt z klientem. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za planowanie pracy w ramach prowadzonego projektu doradczego, audytowego lub wdrożeniowego,
  • odpowiedzialność za przygotowanie wstępnej wersji w zależności od projektu: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.,
  • zarządzanie grupą konsultantów podczas projektu,
  • codzienny kontakt z klientem podczas projektu,
  • wspieranie i szkolenie konsultantów w realizowanych przez nich zadaniach podczas projektu. 

Profil

Kandydat na starszego konsultanta to osoba posiadająca minimum czteroletnie doświadczenie w doradztwie biznesowym które zdobywała na stanowisku konsultanta, analityka lub była specjalisty z podobnym lub większym stażem w firmie działającej w określonej branży.

Perspektywy rozwoju

Starszy konsultant może kontynuować karierę w doradztwie biznesowym, awansując po kolejnych trzech latach na stanowisko managera, a w następnie na starszego managera. Alternatywna ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko specjalisty lub kierownika w branży, w której specjalizuje się konsultant.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku starszego konsultanta w dziale doradztwa biznesowego, gdzie średni udział premii to 5-15%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
Firmy doradztwa strategicznego 18 000 zł 22 000 zł 24 000 zł
BIG4 14 000 zł 15 500 zł 16 500 zł
Pozostałe firmy 12 000 zł 14 500 zł 15 500 zł

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2023.