Temat tygodnia
- zobaczcie, co zrobić, żeby handlować na największych rynkach świata, nie inwestując własnych pieniędzy.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Starszy konsultant w dziale doradztwa biznesowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę starszego konsultanta w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia starszy konsultant.
28.06.2013

Starszy konsultant w firmie doradztwa biznesowego jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego, w ramach którego pracownik jest odpowiedzialny za samodzielne prowadzenie małych i średnich projektów oraz codzienny kontakt z klientem. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za planowanie pracy w ramach prowadzonego projektu doradczego, audytowego lub wdrożeniowego,
  • odpowiedzialność za przygotowanie wstępnej wersji w zależności od projektu: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.,
  • zarządzanie grupą konsultantów podczas projektu,
  • codzienny kontakt z klientem podczas  projektu,
  • wspieranie i szkolenie konsultantów w realizowanych przez nich zadaniach podczas projektu. 

Profil

Kandydat na starszego konsultanta to osoba posiadająca minimum czteroletnie doświadczenie w doradztwie biznesowym które zdobywała na stanowisku konsultanta, analityka lub była specjalisty z podobnym lub większym stażem w firmie działającej w określonej branży.

Perspektywy rozwoju

Starszy konsultant może kontynuować karierę w doradztwie biznesowym, awansując po kolejnych trzech latach na stanowisko managera, a w następnie na starszego managera. Alternatywna ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko specjalisty lub kierownika w branży, w której specjalizuje się konsultant.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku starszego konsultanta w dziale doradztwa biznesowego, gdzie średni udział premii to 6%:

Typ firmy minimalne średnie maksymalne
Firmy doradztwa strategicznego 14 500 zł 16 500 zł 18 500 zł
BIG4 10 000 zł 11 500 zł 13 000 zł
Pozostałe firmy 8 800 zł 9 800 zł 11 500 zł

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2017.