28-06-2013 | Joanna Urbaniak

Manager w dziale doradztwa biznesowego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę managera w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia manager w dziale doradztwa biznesowego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Manager w firmie doradztwa biznesowego odpowiada za prowadzenie jednego dużego lub kilku mniejszych projektów doradczych dla klientów zewnętrznych. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »


 

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za organizację projektów doradczych, audytorskich i wdrożeniowych, tj. za ustalenie harmonogramu, terminu projektu oraz dobór zespołu konsultantów i starszych konsultantów
  • odpowiedzialność  za kontakt i budowanie długoterminowych relacji z klientem (zarząd lub dyrektor odpowiedniego działu)
  • nadzorowanie przygotowania w zależności od rodzaju projektu: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.
  • przedstawianie i omówienie z klientem wniosków powstałych w procesie realizowania projektu
  • odpowiedzialność  za prowadzenie negocjacji cenowych i podpisywanie umów z klientem
  • realizacja zadań sprzedażowych w ramach ustalonego budżetu
  • udział w seminariach i konferencjach branżowych
  • odpowiedzialność za zatrudnianie, szkolenie, motywowanie, ocenę i rozwój konsultantów i starszych konsultantów

 

Profil

 

Kandydat na managera w dziale doradztwa biznesowego to osoba posiadająca minimum siedmioletnie doświadczenie w firmie doradczej, które zdobywała na stanowisku konsultanta i starszego konsultanta lub była ekspertem z podobnym lub większym stażem w firmie działającej w określonej branży.


 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku managera w dziale doradztwa biznesowego

 

Typ firmy Dolny kw. Mediana Górny kw.
Firmy doradztwa strategicznego 19 000 zł 21 700 zł 24 800 zł
Wielka czwórka (Big4) 15 500 zł 16 700 zł 17 800 zł
Pozostałe firmy 12 400 zł 13 900 zł 16 200 zł
Średni udział premii   9%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »


 

Perspektywy rozwoju

 

Manager może kontynuować karierę w firmie doradczej, awansując w pierwszej kolejności na stanowisko starszego managera, dyrektora, a na końcu partnera. Alternatywna ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko kierownika lub dyrektora w branży, w której manager się specjalizuje.


 

Manager w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Dyrektor w dziale doradztwa biznesowego Starszy konsultant

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Audit OdyssEY – zapisy do konkursu EY dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów

Od 15 lutego do 31 marca przyjmowane są zapisy do drugiej edycji organizowanego przez EY konkursu studenckiego dla przyszłych audytorów i biegłych rewidentów – Audit OdyssEY.

Więcej wydarzeń
UE