Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Konsultant w dziale doradztwa biznesowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę konsultanta w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia konsultant w dziale doradztwa biznesowego.
28.06.2013

Konsultant w firmie doradztwa biznesowego jako członek zespołu bierze udział w projektach doradczych pod nadzorem starszego konsultanta. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

Zakres obowiązków

  • udział w projektach doradczych, audytorskich lub wdrożeniowych,
  • mapowanie i analiza procesów, zbieranie dokumentacji i informacji  niezbędnej do realizacji projektu w różnych działach firmy klienta,
  • analiza zebranych informacji, proponowanie rozwiązań,
  • przygotowanie w zależności od rodzaju projektów elementów lub pełnych dokumentów: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.

Profil

Konsultant to osoba posiadająca z reguły do czterech lat doświadczenia w firmie doradztwa biznesowego. Wiele osób, które rozpoczynają karierę jako konsultanci w dziale audytu, decyduje się na jej kontynuację kariery w obszarze doradztwa biznesowego. Od kandydatów na stanowisku konsultanta oczekuje się gotowości do ciągłej nauki oraz  projektowego charakteru pracy.

Perspektywy rozwoju

Konsultant może kontynuować karierę w doradztwie biznesowym, awansując po czterech latach na stanowisko starszego konsultanta, który jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego w firmie doradczej. Alternatywa ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko specjalisty lub kierownika w branży, w której specjalizuje się konsultant.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku konsultanta w dziale doradztwa biznesowego, gdzie średni udział premii wynosi 5-10%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
Firmy doradztwa strategicznego 11 000 zł 14 000 zł 15 500 zł
BIG4 9 000 zł 10 500 zł 12 000 zł
Pozostałe firmy 8 500 zł 9 400 zł 11 000 zł

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2023.