Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia starszy konsultant.
28.06.2013

Starszy konsultant w firmie doradztwa podatkowego jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego, w ramach którego pracownik jest odpowiedzialny za samodzielne prowadzenie projektów oraz codzienny kontakt z klientem. Od poziomu starszego konsultanta następuje specjalizacja, której oczekują duże firmy doradcze, zwłaszcza te mające biura w Warszawie. Najczęściej spotykane specjalizacje to podatki pośrednie (np. VAT i akcyza), podatki bezpośrednie (np. CIT), ceny transferowe, postępowanie podatkowe i sądowe, doradztwo w zakresie podatków osobistych oraz podatkowe aspekty fuzji i przejęć. W przypadku mniejszych firm doradczych i lokalizacji poza stolicą starszy konsultant bierze udział w projektach z zakresu różnych podatków.

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za planowanie pracy w ramach prowadzonego projektu,
  • odpowiedzialność za przygotowanie wstępnej wersji w zależności od projektu: opinii podatkowej, dokumentacji, raportu, materiału do postępowania itp.,
  • zarządzanie grupą konsultantów podczas projektu,
  • codzienny kontakt z klientem podczas projektu,
  • wspieranie i szkolenie konsultantów w realizowanych przez nich zadaniach podczas projektu. 

Profil

Starszy konsultant to osoba posiadająca minimum trzyletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym, które zdobywała na stanowisku konsultanta. Dobry kandydat na starszego konsultanta powinien posiadać uprawnienia doradcy podatkowego oraz mieć predyspozycje do zarządzania projektem oraz zespołem.

Perspektywy rozwoju

Starszy konsultant może kontynuować karierę w doradztwie podatkowym, awansując po kolejnych trzech latach na stanowisko managera, a następnie starszego managera. Starszy konsultant może zdecydować się również na pracę poza firmą doradczą na przykład na stanowisku specjalisty ds. podatków lub Tax Managera w tradycyjnej firmie lub w sektorze BPO/SSC. Niektórzy ze starszych konsultantów będących doradcami podatkowymi decydują się na prowadzenie własnej praktyki.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego, gdzie średni udział premii to 5%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
BIG4 11 000 zł 12 000 zł 14 000 zł
Second Tier 10 000 zł 11 500 zł 13 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.