Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Konsultant w dziale doradztwa podatkowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę konsultanta w dziale doradztwa podatkowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia konsultant w dziale doradztwa podatkowego.
28.06.2013

Konsultant w firmie doradztwa podatkowego jako członek zespołu bierze udział w projektach doradczych pod nadzorem starszego konsultanta. Konsultantom, którzy posiadają przynajmniej dwuletnie doświadczenie, powierza się czasami samodzielne prowadzenie mniejszych projektów. Konsultant zanim się zdecyduje na specjalizację w jednym z podatków, bierze udział w różnych projektach. Najczęściej występujące  specjalizacje w firmach doradczych to podatki pośrednie (np. VAT i akcyza), podatki bezpośrednie (np. CIT), ceny transferowe, postępowanie podatkowe i sądowe, doradztwo w zakresie podatków osobistych oraz podatkowe aspekty fuzji i przejęć. Specjalizacja konsultantów, jeżeli chodzi o problematykę projektu, występuje częściej w dużych firmach doradczych i w biurach zlokalizowanych w Warszawie. 

Zakres obowiązków

  • przygotowanie w zależności od rodzaju projektu elementów lub pełnych dokumentów: opinii podatkowych, raportów dokumentacji, materiału do postępowania,
  • wyszukiwanie i analiza informacji (przepisy podatkowe, orzeczenia sądów, interpretacje, prasa i literatura fachowa),
  • przygotowanie wniosków o interpretację podatkową do Ministerstwa Finansów,
  • sporządzanie pism do organów podatkowych oraz sądów administracyjnych,
  • udział w audytach i przeglądach podatkowych,
  • przygotowanie formularzy i deklaracji podatkowych,
  • kontakty z klientami i organami skarbowymi. 

Profil

Konsultant to osoba posiadająca z reguły do trzech lat doświadczenia w firmie doradztwa podatkowego. Aby rozpocząć pracę na stanowisku konsultanta, należy ukończyć studia wyższe najlepiej  o profilu ekonomicznym lub prawniczym. Na tym stanowisku liczą się umiejętności analityczne, komunikacyjne oraz pracy w zespole. Od kandydatów na stanowisku konsultanta oczekuje się gotowości do ekstensywnej nauki oraz projektowego charakteru pracy.

Perspektywy rozwoju

Konsultant może kontynuować karierę w doradztwie podatkowym, awansując po trzech latach na stanowisko starszego konsultanta, które jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego w firmie doradczej. Aby zostać starszym konsultantem, pracodawca często oczekuje uzyskania uprawnień doradcy podatkowego. Osoby z doświadczeniem na stanowisku konsultanta mogą kontynuować karierę na stanowisku specjalisty ds. podatków lub samodzielnego księgowego w tradycyjnej firmie lub jako Tax Analyst w firmach typu BPO/SSC.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku konsultanta w dziale doradztwa podatkowego, gdzie średni udział premii to 5-10%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
BIG4 8 000 zł 10 000 zł 10 500 zł
Second Tier 7 500 zł 8 800 zł 9 500 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.