Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Lepsza płaca lub nowa praca, czyli jak rozmawiać o wynagrodzeniach w 2018 roku

Z ekspertami z Hays Poland rozmawiamy o tym, ile wspólnego z rzeczywistością mają stawki wynagrodzeń podane w raporcie płacowym, czy 2018 rok jest dobry na rozmowę z przełożonym o podwyżce i czy księgowa musi zostać specem od IT, żeby być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.
Kategoria: Wiadomości
25.01.2018

Raport płacowy 2018 wzbudził duże emocje wśród czytelników. Przeważały głosy, że prezentowane w nim średnie wynagrodzenia różnią się od tych, na jakie w rzeczywistości mogą liczyć pracownicy bankowości, księgowości i finansów. Jak interpretować wyniki?

Tomasz Stolarski: Przy opracowywaniu raportów płacowych bazujemy na danych pozyskanych podczas realizacji projektów rekrutacyjnych dla naszych Klientów, którymi są zarówno spółki średniej wielkości, jak i największe podmioty sektora finansowe – np. banki o globalnym zasięgu oraz międzynarodowe grupy finansowe. W przypadku sektora bankowego wynagrodzenia mogą różnić się z uwagi na skalę biznesu lub strukturę organizacji. 

Agnieszka Cira: Wyniki należy interpretować, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak wielkość firmy, posiadane doświadczenie zawodowe, a także poziom zaawansowania procesów i obowiązków na stanowisku. Wynagrodzenie jest zawsze wypadkową tych czynników oraz stosunku umiejętności posiadanych przez kandydata do kompetencji, które są wymagane przez firmę. Im mniejsza rozbieżność w tym zakresie, tym większa szansa na uzyskanie maksymalnego poziomu wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie jest często prawie dwa razy niższe od maksymalnego. Od czego zależy pensja na danym stanowisku? Kto może liczyć na najwyższe stawki, a kto musi zadowolić się niższymi?

Agnieszka Cira: Na pewno na wyższe stawki mogą liczyć osoby, które w swojej karierze zawodowej wykonywały podobne obowiązki i mogą pochwalić się atrakcyjnym dla pracodawcy doświadczeniem. Z kolei kandydaci, którzy chcą zmienić ścieżkę swojej kariery lub znajdują się dopiero na początku drogi zawodowej mogą oczekiwać wynagrodzenia na niższym poziomie. 

Edyta Dendys: Na maksymalne wynagrodzenie w ramach danego stanowiska pracy mogą liczyć kandydaci, którzy mają większe doświadczenie zawodowe – również w międzynarodowym środowisku, certyfikaty zawodowe (np. ACCA, MBA) oraz mogą pochwalić sią znajomością języków obcych. Przy stanowiskach menedżerskich poziom wynagrodzenia jest uzależniony również od wielkości zespołu bądź odpowiedzialności. Wynagrodzenie, podobnie jak oczekiwania kandydatów, uzależnione jest ponadto od lokalizacji – przykładowo w Warszawie kandydaci dyktują nieco wyższe stawki, niż w pozostałych miastach, co związane jest przede wszystkim z kosztami utrzymania.

Czy kandydaci, którzy dopiero skończyli studia na uczelniach finansowych są pożądani na rynku pracy? Czym mogą „kupić” rekrutera, jeśli nie mają żadnego doświadczenia? 

Tomasz Stolarski: Z uwagi na wysoki poziom kompetencji oraz atrakcyjne warunki, Polska przyciąga inwestorów z sektora finansowego, którzy często decydują się na przenoszenie swoich centrów operacyjnych do naszego kraju. To doskonała okazja nie tylko dla doświadczonych ekspertów, lecz także właśnie dla absolwentów, rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Osoby bez doświadczenia zawodowego mogą przekonać do siebie firmy lub rekruterów swoimi umiejętnościami. W cenie są zdolności analityczne, znajomość Excela oraz biegłość w zakresie języków obcych. 

Edyta Dendys: Z pewnością CV młodego kandydata powinno zawierać wszelkie aktywności związane z udziałem w szkoleniach, działaniem w organizacjach studenckich, odbytymi stażami oraz udziałem w projektach naukowych. Ważna jest również znajomość języków obcych. Absolwentów poszukują m.in. firmy z sektora SSC/ BPO, specjalizujące się w obszarem finansowo-księgowym. W tej branży sama znajomość egzotycznego języka obcego może otwierać drzwi do kariery zawodowej. 

Czy raport płacowy Hays może być wskazówką dla osób, które przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej i nie wiedzą, jaką stawkę podać? 

Tomasz Stolarski: Raport płacowy zdecydowanie może być wskazówką – zarówno dla osób poszukujących pracy, jak chcących renegocjować swoje aktualne wynagrodzenie. Należy jednak wziąć poprawkę na różnorodność, jaką charakteryzuje się np. sektor bankowy w Polsce. Inny poziom wynagrodzenia oferowany jest przykładowo dyrektorom sprzedaży uniwersalnych banków z pierwszej piątki niż zarządzającym sprzedażą w niewielkich bankach detalicznych. Zawsze jednak warto pamiętać o czynnikach, które wpływają na ostateczną wysokość wynagrodzenia. 

Edyta Dendys: Raport płacowy zawsze jest przydatną wskazówką dla osób, które przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej. Kandydaci mogą zweryfikować, na jakim poziomie oczekiwania finansowe zgłaszają osoby o podobnym profilu zawodowym. Warto jednak dostosować swoje oczekiwania do posiadanego doświadczenia, dalszych planów zawodowych oraz profilu działalności przyszłego pracodawcy. 

Z raportu Hays wynika, że rok 2018 rok będzie dobrym czasem dla specjalistów w obszarze księgowości i finansów. Czy to oznacza, że pracownicy tej branży nie powinni bać się zmiany pracy, bo ta – dla specjalistów w tej dziedzinie – zawsze się znajdzie? 

Edyta Dendys: Specjaliści w obszarze finansów i księgowości nie powinni obawiać się zmiany pracy. Z badań Hays wynika, że niemal 90% pracodawców chce w tym roku zwiększyć skalę biznesu i zatrudnić nowych pracowników. Finanse, księgowość i controlling to działy wymieniane bardzo często w kontekście obszarów planowanych rekrutacji. Ważne jednak, aby koncertować się nie tylko na aspektach finansowych, ale szukać pracodawców, którzy mogą zaproponować rozwój kompetencji lub udział w ciekawych projektach, którymi będziemy mogli się pochwalić przy dalszym rozbudowywaniu naszego CV. 

Agnieszka Cira: O coraz większej liczbie miejsc pracy w obszarze księgowości i finansów świadczy również rosnąca grupa inwestorów, decydujących się na otwarcie lub rozbudowę struktur w Polsce. Kandydatom, którzy chcieliby sprawdzić się na innym stanowisku, zdecydowanie podpowiadamy, że to dobry czas na zmiany. Kluczowe są umiejętności, kompetencje miękkie oraz znajomość języków obcych. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na wiele atrakcyjnych ofert.

Czy pracownicy finansów, księgowości i bankowości mogą w 2018 roku liczyć na podwyżki? Jak rozmawiać o wyższym wynagrodzeniu?

Edyta Dendys: Z badań prowadzonych przez Hays wynika, że ponad 70% pracodawców planuje podwyżki w 2018 roku. Dotyczy to również obszaru finansów i księgowości. Firmy podnoszą wynagrodzenia i uatrakcyjniają pakiety świadczeń dodatkowych, aby zatrzymać najlepszych pracowników w organizacji, ale również przyciągać nowe talenty.

Podsumowania roku bądź kwartału oraz rozmowy oceniające to dobre momenty na rozmowę z przełożonym o zmianie wynagrodzenia oraz dalszej ścieżce kariery w organizacji.

Mówiąc o wynagrodzeniu warto jednak wziąć pod uwagę również pakiet oferowanych świadczeń dodatkowych oraz udogodnień w miejscu pracy, których nie traktujemy na co dzień jako składnika wynagrodzenia.

Agnieszka Cira: O podwyżkach i szansach na wyższe wynagrodzenie na pewno powinno się rozmawiać szczerze i z wyprzedzeniem. Warto zakomunikować przełożonemu swoje oczekiwania oraz uzasadnić swoje stanowisko, podkreślając co zmieniło się w ciągu roku w ramach wykonywanej pracy, posiadanego doświadczenia, zdobytych kompetencji. Nie można jednak oczekiwać, że podwyżka zostanie przyznana od razu po rozmowie. Organizacje mają swoje plany finansowe i politykę wynagrodzeń – warto wziąć to pod uwagę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu czy frustracji. 

Automatyzacja wypiera powoli klasyczną księgowość i bankowość. Mimo wszystko dużo mówi się o tym, że specjaliści nie stracą pracy, ale muszą się przekwalifikować. Co to oznacza w praktyce? Jakie kwalifikacje warto zdobyć, by nadążać za nowymi trendami i być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy? 

Agnieszka Cira: Choć w Polsce coraz więcej firm wykorzystuje w swojej działalności automatyzację, to zatrudnienie nadal rośnie. Wprowadzenie nowoczesnych technologii ma na celu wyeliminowanie prostych zadań, które powodują brak zadowolenia i rotację pracowników. Stosowana na coraz większą skalę robotyzacja wymusza posiadanie nowych umiejętności i przedefiniowanie niektórych stanowisk i obszarów działalności. Na pewno ważne jest, aby być na bieżąco z programami, które są używane przez pracodawców i dążyć do tego, by podczas pracy mieć możliwość rozwoju. 

Edyta Dendys: Księgowa nie musi zostać ekspertem ds. IT, ale może rozwijać swoje kompetencje w kierunku Key User systemu księgowego. Specjalizacja będzie odpowiedzią na zmiany, które będą się pojawiać z najbliższych latach. 

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Edyta Dendys
Senior Consultant Hays Poland

Ekspert rekrutacji w obszarze finansów z doświadczeniem w realizacji projektów doradczych (AC/ DC, audyty personalne) na potrzeby różnych sektorów biznesu. W Hays związana z zespołem Senior Finance, wyspecjalizowanym w rekrutacji kadry menedżerskiej oraz specjalistów w obszarze finansów, księgowości i audytu. Absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Zarządzania Menedżerskiego na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Ekspert: Agnieszka Cira
Team Leader Hays Poland

Ekspert rekrutacji – w szczególności dla klientów z obszaru SSC/BPO. Od niemal 4 lat związana z krakowskim zespołem Hays. Posiada duże doświadczenie w projektach rekrutacyjnych dla obszarów takich jak analiza danych, IT, zakupy, obsługa klienta oraz HR. Pełniła również rolę Recruitment Partnera w projektach RPO, koordynując procesy oraz strategię rekrutacyjną. Absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Psychologii w Zarządzaniu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ekspert: Tomasz Stolarski
Senior Consultant i Team Leader Hays Poland

Ekspert rekrutacji w obszarze bankowości. Od niemal 2 lat związany z Hays Poland, gdzie jako lider zespołu odpowiada za prowadzenie procesów rekrutacyjnych dla instytucji finansowych i zarządzanie zespołem konsultantów. Specjalizuje się w rekrutacji na stanowiska menedżerskie wyższego szczebla dla sektora bankowego, rynku kapitałowego oraz branży ubezpieczeniowej. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również