Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Analityk kredytowy (bankowość detaliczna)

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę analityka kredytowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia analityk kredytowy.
30.09.2012

Głównym zadaniem analityka kredytowego w bankowości detalicznej jest analiza wniosku klienta indywidualnego o przyznanie finansowania lub innego produktu bankowego w oparciu o ścisłe wytyczne narzucone przez departament ryzyka wynikające ze specyfiki produktów bankowych: ich ryzyka i marżowości. Wytyczne dotyczące możliwości przyznawania finansowania, zwłaszcza w przypadku klientów indywidualnych, są ściśle określone i uzależnione od zdolności kredytowej i proponowanego zabezpieczenia. Analityk otrzymuje dane do analizy od doradcy bankowego, który dostaje je od klienta.

Zakres obowiązków

  • analizowanie wniosków o udzielenie finansowania lub o inne produkty bankowe złożonych przez klienta indywidualnego zgodnie z wytycznymi departamentu ryzyka,
  • przygotowywanie dokumentów projektów umów kredytowych i zabezpieczeń, decyzji kredytowych,
  • księgowanie zawartych transakcji i archiwizowanie decyzji kredytowych,
  • monitoring sytuacji finansowej kredytobiorcy, terminowości dokonywania spłat itp.,
  • bieżący kontakt z oddziałami detalicznymi banków oraz działem compliance.

Profil

Kandydat na stanowisko analityka kredytowego w bankowości detalicznej powinien posiadać umiejętności analityczne. Powinna go cechować również uczciwość i sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań. Karierę na stanowisku analityka w bankowości detalicznej można rozpocząć zaraz po studiach lub w trakcie ich trwania, jeżeli tryb studiów dopuszcza możliwość pracy w godzinach wymaganych przez pracodawcę. 

Perspektywy rozwoju

Analityk kredytowy, który zdobył doświadczenie w bankowości detalicznej i posiada gruntowną wiedzę z obszaru produktów bankowych oraz ryzyka, może kontynuować karierę na stanowisku managera produktu. Ciekawą opcją jest kontynuowanie rozwoju zawodowego na stanowisku analityka w bankowości korporacyjnej, gdzie wymagana jest dodatkowo znajomość zasad rachunkowości i analizy finansowej firm w obszarze ryzyka operacyjnego, compliance lub procesu KYC/AML. Dodatkową alternatywą jest podjęcie pracy poza bankowością, np. na stanowisku specjalisty ds. kontrolingu lub księgowego.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenia analityków kredytowych w 2021 roku
  MINIMALNE NAJCZĘŚCIEJ OFEROWANE MAKSYMALNE
Analityk portfela kredytowego 8 000 10 000 13 000
Starszy analityk kredytowy 12 000 13 000 15 000
Analityk kredytowy 8 000 10 000 12 000

Źródło: "Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy" opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Hays Poland w 2020 r. Dane przedstawiają miesięczne wynagrodzenie PLN brutto na danym stanowisku, dla osób zatrudnionych na pełen etat.