Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Analityk kredytowy (bankowość korporacyjna)

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę analityka kredytowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia analityk kredytowy.
03.07.2013

Analityk kredytowy pełni kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji dotyczącej przyznawania i odnawiania finansowania lub innych produktów bankowych dla klienta biznesowego. Analityk kredytowy na podstawie przeprowadzonej analizy wydaje rekomendację do wniosku złożonego przez klienta. Na podstawie rekomendacji analityka komitet kredytowy podejmuje ostateczną decyzję. W całym procesie decyzyjnym o przyznaniu finansowania dla klienta pod uwagę brane jest wiele czynników, w tym te całkowicie mierzalne, m.in. bieżąca sytuacja finansowa, wewnętrzne wytyczne banku dotyczące ekspozycji na ryzyko, zabezpieczenie, jak również te subiektywne i nie podlegające tak łatwo obliczeniom, jak np. doświadczenie i potencjał zarządu czy branża i otoczenie rynkowe. 

Zakres obowiązków

  • analizowanie ryzyka kredytowego klientów i transakcji z segmentu klientów biznesowych,
  • przygotowywanie dokumentów projektów umów kredytowych i zabezpieczeń, decyzji kredytowych,
  • uczestniczenie w spotkaniach z klientem biznesowym wraz z Relationship Managerem,
  • obsługa zleceń dotyczących uruchomienia i spłaty produktów,
  • okresowy monitoring sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorców.

Profil

Kandydat na stanowisko analityka kredytowego powinien posiadać gruntowną wiedzę z obszaru analizy sprawozdań finansowych i rachunkowości, aby móc prawidłowo ocenić sytuację finansową ocenianej firmy. Istotna jest wiedza dotycząca portfela produktów oferowanych przez bank, ich marżowości oraz ekspozycji na ryzyko. Analityk kredytowy powinien być absolwentem uczelni o profilu ekonomicznym, posiadać umiejętności analityczne oraz umiejętność pracy w zespole.

Perspektywy rozwoju

Przed analitykiem kredytowym stoi możliwość awansu na stanowiska kierownicze w strukturze bankowości korporacyjnej jak i detalicznej w obszarze ryzyka (np. kierownik zespołu analiz kredytowych). Jeżeli analityk kredytowy ma predyspozycje osobowościowe do budowania relacji z klientem, może kontynuować karierę na stanowisku Relationship Managera. Alternatywą dla analityka jest praca poza bankowością, np. na stanowisku specjalisty ds. kontrolingu.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku analityka kredytowego, gdzie średni udział premii to 5%: 

  dolny kwartyl mediana górny kwartyl
Duże i strategiczne firmy (pow. 250 mln zł przychodów rocznie) 10 000 zł 13 000 zł 19 000 zł
Małe i średnie firmy (10-250 mln zł przychodów rocznie) 8 000 zł 10 000 zł 13 000 zł

Źródło: Hays Poland Raport Płacowy 2024.