Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Manager w dziale doradztwa biznesowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę managera w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia manager w dziale doradztwa biznesowego.
28.06.2013

Manager w firmie doradztwa biznesowego odpowiada za prowadzenie jednego dużego lub kilku mniejszych projektów doradczych dla klientów zewnętrznych. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za organizację projektów doradczych, audytorskich i wdrożeniowych, tj. za ustalenie harmonogramu, terminu projektu oraz dobór zespołu konsultantów i starszych konsultantów,
  • odpowiedzialność  za kontakt i budowanie długoterminowych relacji z klientem (zarząd lub dyrektor odpowiedniego działu),
  • nadzorowanie przygotowania w zależności od rodzaju projektu: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.,
  • przedstawianie i omówienie z klientem wniosków powstałych w procesie realizowania projektu,
  • odpowiedzialność za prowadzenie negocjacji cenowych i podpisywanie umów z klientem,
  • realizacja zadań sprzedażowych w ramach ustalonego budżetu,
  • udział w seminariach i konferencjach branżowych,
  • odpowiedzialność za zatrudnianie, szkolenie, motywowanie, ocenę i rozwój konsultantów i starszych konsultantów. 

Profil

Kandydat na managera w dziale doradztwa biznesowego to osoba posiadająca minimum siedmioletnie doświadczenie w firmie doradczej, które zdobywała na stanowisku konsultanta i starszego konsultanta lub była ekspertem z podobnym lub większym stażem w firmie działającej w określonej branży.

Perspektywy rozwoju

Manager może kontynuować karierę w firmie doradczej, awansując w pierwszej kolejności na stanowisko starszego managera, dyrektora, a na końcu partnera. Alternatywna ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko kierownika lub dyrektora w branży, w której manager się specjalizuje.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku managera w dziale doradztwa biznesowego, gdzie średni udział premii to 10-20%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
Firmy doradztwa strategicznego 25 000 zł 30 000 zł 35 000 zł
BIG4 21 000 zł 23 000 zł 25 000 zł
Pozostałe firmy 20 000 zł 22 000 zł 24 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.