Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Manager w dziale doradztwa podatkowego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę managera w dziale doradztwa podatkowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia manager w dziale doradztwa podatkowego.
28.06.2013

Manager w firmie doradztwa podatkowego odpowiada za prowadzenie jednego dużego lub kilku mniejszych projektów doradczych dla klientów zewnętrznych. Aby być wysokiej klasy ekspertem, manager specjalizuje się w określonym rodzaju podatku lub nawet branży. Najczęściej spotykane specjalizacje to podatki pośrednie (np. VAT i akcyza), podatki bezpośrednie (np. CIT), ceny transferowe, postępowanie podatkowe i sądowe, doradztwo w zakresie podatków osobistych oraz podatkowe aspekty fuzji i przejęć. Głębokość specjalizacji wśród managerów zależy od wielkości firmy/biura doradztwa podatkowego. Największa specjalizacja występuje w dużych kancelariach warszawskich, a z kolei manager zatrudniony w mniejszej firmie doradczej poza stolicą często zajmuje się wszystkimi rodzajami podatków.

Zakres obowiązków

  • odpowiedzialność za organizację projektów doradczych, tj. za ustalenie harmonogramu, terminu projektu oraz dobór zespołu konsultantów i starszych konsultantów,
  • odpowiedzialność za kontakt i budowanie długoterminowych relacji z klientem (główny księgowy, Tax Manager, dyrektor finansowy lub prezes),
  • nadzorowanie przygotowania  w zależności od rodzaju podatków i projektu: opinii, dokumentacji, przeglądu, raportu itp.,
  • przedstawianie i omawianie z klientem wniosków z przeglądów podatkowych,
  • odpowiedzialność za prowadzenie negocjacji cenowych i podpisywanie umów z klientem,
  • realizacja zadań sprzedażowych w ramach ustalonego budżetu,
  • udział w seminariach i konferencjach branżowych,
  • odpowiedzialność za zatrudnianie, szkolenie, motywowanie, ocenę   rozwój konsultantów i starszych konsultantów. 

Profil

Manager w dziale doradztwa podatkowego to osoba posiadająca minimum sześcioletnie doświadczenie w firmie doradczej, które zdobywała na stanowisku konsultanta i starszego konsultanta. Kandydat na managera powinien posiadać uprawnienia doradcy podatkowego. Istotnym wymogiem na tym stanowisku są miękkie kompetencje, takie jak umiejętność zarządzania zespołem i budowania długoterminowych relacji z klientem. 

Perspektywy rozwoju

Manager może kontynuować karierę w firmie doradztwa podatkowego awansując kolejno na stanowisko starszego managera, dyrektora a na końcu partnera. Alternatywna ścieżka kariery to stanowisko Tax Manager w sektorze  BPO/SSC lub w tradycyjnej firmie. Wielu managerów będących doradcami podatkowymi decyduje się na prowadzenie własnej praktyki.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku managera w dziale doradztwa podatkowego, gdzie średni udział premii to 10-20%:

Typ firmy dolny kwartyl mediana górny kwartyl
BIG4 18 000 zł 20 000 zł 22 000 zł
Second Tier 17 000 zł 19 000 zł 21 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.