Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Doradca klienta

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę doradcy klienta. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia doradca klienta.
27.06.2023

Doradca klienta to osoba, z którą ma kontakt klient indywidualny. Jest to dobry sposób na rozpoczęcie kariery w bankowości. Wiele banków zatrudnia na to stanowisko studentów ostatnich lat, studentów zaocznych lub absolwentów, którzy po odbyciu szkolenia rozpoczynają karierę zawodową w bankowości. Podstawowym obowiązkiem doradcy klienta jest bieżąca obsługa klienta indywidualnego. 

Zakres obowiązków

  • prezentowanie oferty i sprzedaż produktów bankowości detalicznej oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych,
  • przyjmowanie wniosków kredytowych, przekazywanie ich w celu rozpatrzenia do działu ryzyka, informowanie klienta o decyzji,
  • przygotowywanie dokumentów i umów dla klienta indywidualnego,
  • otwieranie rachunków bankowych, realizacja operacji kasowych,
  • realizacja indywidualnych planów sprzedaży, aktywne pozyskiwanie oraz kompleksowa obsługa klientów indywidualnych,
  • współpraca z działem compliance, przekazywanie informacji o klientach zgodnie z regulacjami wewnętrznymi banku,
  • kształtowanie pozytywnego wizerunku banku. 

Profil

Kandydat na stanowisko doradcy klienta powinien posiadać wykształcenie wyższe, chociaż mile widziani są również studenci, jeżeli ich tryb studiowania dopuszcza możliwość pracy w godzinach wymaganych przez pracodawcę. Od doradcy klienta oczekuje się sumienności, uczciwości oraz dobrych manier i kompetencji interpersonalnych, które umożliwiają pracę z klientem. Często wiele banków, zwłaszcza w dużych miastach, stawia dodatkowy wymóg. Jest nim bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Perspektywy rozwoju

W związku z tym, że stanowisko doradcy klienta jest dla wielu osób pierwszą pracą zaraz po studiach, wachlarz możliwości kontynuacji kariery jest bardzo szeroki. Jeżeli ktoś zdecyduje się związać swoją przyszłość z bankowością, to zyskuje szansę na objęcie po kilku latach stanowiska dyrektora niewielkiego oddziału banku detalicznego lub Relationship Managera.

Alternatywna ścieżka kariery w bankowości dotyczy obszaru ryzyka, w ramach którego doradca bankowy może starać się o pracę na stanowisku analityka kredytowego. Doradca może rozpocząć pracę poza sektorem bankowym, wybierając na przykład księgowość lub obszar obsługi klienta w innej branży.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku doradcy klienta detalicznego, gdzie średni udział premii wynosi 15-30%:

dolny kwartyl mediana górny kwartyl
5 000 zł 7 000 zł 8 000 zł

Źródło: Hays Poland Raport Płacowy 2024.