Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rewolucja pieniądza. Bitcoin wchodzi na uczelnie wyższe

Jakiś czas temu pisaliśmy o planach dotyczących wycofania papierowego pieniądza z obiegu w jednym z nordyckich krajów. Kanada również zaczyna stawiać na bezgotówkowe społeczeństwo i idzie o krok dalej.
Kategoria: Wiadomości
27.05.2015

Kanadyjski uniwersytet, Simon Fraser University, uruchomił na trzech swoich kampusach w Vancouver, Burnaby oraz Surrey bankomaty bitcoin. Wirtualną walutą będzie można płacić m.in. w uczelnianych księgarniach.

Zobacz oferty pracy IT dla instytucji finansowych »

Nowy projekt ma przede wszystkim zachęcić studentów do korzystania z nowych rozwiązań technologicznych, które silnie modyfikują funkcjonowanie sektora finansowego. Dlatego na początku osobom, które będą płacić cyfrową walutą, księgarnie będą za darmo oferować kartę upominkową odpowiadającą 5 dolarom.

Decyzja władz uczelni wpisuje się w politykę miasta Vancouver, które chce stać się wirtualnym centrum nowych rozwiązań technologicznych dla kanadyjskiego sektora finansowego.

Bitcoin (BTC) można nazwać zdecentralizowaną walutą, ponieważ nie posiada swojego emitenta w postaci banku, rządu czy innej instytucji finansowej. Po raz pierwszy pojawił się w 2009 roku. Kryptowalutę akceptują już międzynarodowe marki, takie jak Dell, Microsoft bądź Subway. Pierwszym operatorem komórkowym, które akceptuje bitcoina w Polsce, jest T-Mobile. Obecnie internauci mogą wymieniać realną walutę na bitcoiny w wielu krajach. Wystarczy skorzystać z jednego z kantorów dostępnych w sieci.

Bitcoin budzi wiele kontrowersji. Z tej kryptowaluty nie mogą przykładowo korzystać obywatele Tajlandii czy Bangladeszu. Niektóre kraje zaczynają jednakże dostosowywać prawo do bitcoinów. Przykładowo, w Niemczech po 6 miesiącach jej posiadania nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego.

Kryptowalut na cyfrowym rynku jest więcej. Poza bitcoinem mamy również litecoin, dogecoin oraz peercoin.

Dowiedz się, na czym polega społeczeństwo bezgotówkowe »

Największym wrogiem tego rodzaju waluty są banki. Bitcoiny to jedyna forma pieniądza, do której przechowywania i transferowania nie potrzebujemy instytucji finansowych. Banki zatem obawiają się, że może z nimi się stać to samo co z usługami pocztowymi, które nie wytrzymały konkurencji skrzynek elektronicznych.

Na podst. www.sfu.ca

Zobacz również