Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rynek pracy w audycie i konsultingu – umiarkowany optymizm

Chociaż sytuacja rynkowa jest niepewna, przedstawiciele czołowych firm audytorskich nie obawiają się zbytnio negatywnego wpływu kryzysu na swoją branżę. W tym roku pracy w niej nie powinno zabraknąć.
Kategoria: Wiadomości
10.02.2012

W styczniu 2012 roku pisaliśmy o pozytywnych prognozach na bieżący rok m.in. w takich obszarach, jak: bankowość, ubezpieczenia, księgowość oraz sektor BPO/SSC. Okazuje się, że również rynek usług audytorskich i doradczych nie powinien przeżyć wstrząsu w rozpoczętym niedawno roku. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele wiodących podmiotów w tej branży, którzy kryzys starają się nawet... oswoić.


Taniej, ale nie mniej
- Rynek usług doradczych oraz audytorskich jest rynkiem dynamicznym i wysoce konkurencyjnym. Czas spowolnienia gospodarczego powoduje, iż te dwa elementy uwydatniają się jeszcze bardziej. Rezultatem jest zauważalny spadek cen za usługi. Trend ten może się jeszcze przez pewien czas pogłębiać. Jednocześnie wolumen prac nie ulega zmniejszeniu, a w niektórych obszarach - jak restrukturyzacja finansowa i operacyjna czy też wyspecjalizowane usługi doradztwa podatkowego, wręcz rośnie - podkreśla Leszek Lerch, Partner, Dyrektor biura Ernst & Young w Krakowie i Katowicach.


Wydawałoby się, że w czasach poszukiwania oszczędności firmy w pierwszej kolejności rezygnują z zewnętrznych doradców.


- Dzisiejszy czas to również czas przejęć, fuzji i akwizycji. Pomoc w tych skomplikowanych procesach to również zadanie firm doradczych - dodaje Lerch.


Co nas nie zabije...


Ewa Zmysłowska, menedżer ds. rekrutacji i budowania wizerunku w PwC, zauważa z kolei, że trudna sytuacja rynkowa stwarza też pewne szanse.


- Nie określałabym kryzysu jako zagrożenia. Kryzys jest wyzwaniem, które wymaga od nas większej aktywności i innowacyjności. Jest on okazją do skoncentrowania się na naszych unikalnych i silnych stronach. Według mojej obserwacji doświadczenie kryzysu w latach 2008-2009 sprawia, iż dziś z większą czujnością przyglądamy się naszemu otoczeniu biznesowemu i przygotowujemy się na różne scenariusze - podkreśla Ewa Zmysłowska.


Jej zdaniem spowolnienie gospodarcze sprzyja rozwojowi takich kompetencji, jak: otwartość na zmiany i umiejętność radzenia sobie w sytuacji ograniczonych zasobów finansowych. A to ostatecznie prowadzi do generowania alternatywnych pomysłów.


Nabór bez zmian


Jak co roku możemy zatem spodziewać się sporych rekrutacji do firm Wielkiej Czwórki.


- Nie spodziewam się ani dużych spadków, ani drastycznych wzrostów w ilości zatrudnianych osób do działu audytu. W Katowicach rozpoczynamy bardzo duży audyt producenta samochodów, więc tutaj może nabór będzie większy niż zwykle. Pozostałe działy powinny kontynuować swoją strategię rekrutacji najlepszych studentów w ilościach podobnych do roku minionego. A pragnę przypomnieć, że przed rokiem zatrudniliśmy ponad 200 osób podczas rekrutacji wiosennej - podkreśla Leszek Lerch z Ernst & Young.


Potwierdza to Anna Woźniak, menedżer ds. rekrutacji w tej firmie, która zapowiada, że w marcu rozpocznie się kolejna duża rekrutacja na stanowiska asystentów i praktykantów do działów audytu, doradztwa podatkowego, biznesowego i transakcyjnego.


- W sumie planujemy zatrudnić ok. 200 studentów i absolwentów kierunków ekonomicznych, prawniczych, technicznych oraz nauk ścisłych - mówi Anna Woźniak.


Podobnie jest w PwC:


- Jak co roku, w tym roku również planujemy przyjęcie około 200 osób. Kontynuujemy nabór zarówno na staże, jak i na stanowiska dla osób z doświadczeniem. Nie spowalniamy tempa poszukiwań talentów do naszej firmy - podsumowuje Ewa Zmysłowska.    

Zobacz również