Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Solvency II, czyli większe koszty dla ubezpieczycieli

Według 600 przedstawicieli branży ubezpieczeniowej z 54 krajów świata największe ryzyko dla funkcjonowania sektora stanowią nowe przepisy - zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.
Kategoria: Wiadomości
05.08.2013
To główny wniosek raportu "Banana Skins 2013", opracowanego przez firmę doradczą PwC oraz londyńskie Centre for the Study of Financial Innovation.

Niepokoje, jakich doświadczają ubezpieczyciele, są związane z nowymi regulacjami, w tym przede wszystkim z wciąż odraczaną Solvency II (Wyplacalność II). Dlaczego? Ponieważ nowe ustawy mogą zdaniem firm ubezpieczeniowych, doprowadzić do zwiększenia kosztów.

- Implementacja międzynarodowych wymogów regulacyjnych, takich jak Solvency II, wiąże się zarówno z koniecznością zmian w sposobie myślenia zarządów na temat prowadzenia biznesu ubezpieczeniowego (m.in. w zakresie redefinicji ryzyka w różnych obszarach działalności), jak i z odejściem od koncentracji wyłącznie na wynikach sprzedażowych osiąganych przez poszczególne spółki - wyjaśnia Artur Pikula, partner w PwC, lider zespołu ds. ubezpieczeń w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na stronach korporacyjnych.

Ale nie tylko ta ustawa, która ma zostać wprowadzona w życie w styczniu 2014 roku, nie pozwala spać spokojnie ubezpieczycielom. Inne wskazane w badaniu obszary ryzyka objęły niepewny stan rynków finansowych (pozycja 2) i gospodarki światowej (pozycja 3). Ryzyka te stanowią dodatkowe obciążenie dla rynku, który już boryka się od kilku lat z niskimi stopami procentowymi i intensywną konkurencją.

Zobacz również