Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Specjalista certyfikowany

Jeśli planujesz karierę w finansach, pomyśl o ACCA albo CIMA, jeśli chcesz zarządzać większymi projektami, niezbędny będzie PMP, a w bankowości przyda się EFCB - te tajemnicze dla laików skrótowce to nazwy cenionych międzynarodowych kwalifikacji.
Kategoria: Wiadomości
15.10.2008

Jeśli planujesz karierę w finansach, pomyśl o ACCA albo CIMA, jeśli chcesz zarządzać większymi projektami, niezbędny będzie PMP, a w bankowości przyda się EFCB - te tajemnicze dla laików skrótowce to nazwy cenionych w świecie międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, których znaczenie dostrzegły także firmy w Polsce.

Polscy pracodawcy coraz wyżej cenią sobie specjalistów, którzy oprócz doświadczenia zawodowego mają również międzynarodowe kwalifikacje zawodowe - ocenia Przemysław Gacek, szef portalu Pracuj. pl. Według niego, jeszcze kilka miesięcy temu posiadanie certyfikatu międzynarodowej organizacji zawodowej wymieniano w ogłoszeniach jako dodatkowy atut kandydata. Dziś coraz częściej pracodawcy umieszczają te kwalifikacje na liście oczekiwań wobec przyszłych pracowników.

Wiedza i wyższa płaca


Wprawdzie oferty, które wspominają o ACCA, CIMA, CFA czy PMP to zaledwie promil wszystkich ogł oszeń o pracy, ale - zdaniem prezesa Gacka - w zestawieniu z niewielką liczbą osób posiadających takie kwalifikacje ich liczba i tak jest zaskakująco wysoka. Skąd ten popyt na międzynarodowe certyfikaty?

Certyfikat pomaga wykazać się wysokimi kwalifikacjami; potwierdza bardzo konkretną fachową wiedzę, którą potrafimy zastosować w praktyce. Zwiększa wiarygodność kandydata wobec pracodawcy - podkreśla Michał Chlebowski z Ernst & Young Academy of Business, która organizuje szkolenia przygotowujące do egzaminów m.in. na ACCA i PMP.

Według Romy Zgłobik z agencji doradztwa personalnego Randstad najczęściej o międzynarodowe certyfikaty pytają pracodawcy z zagranicznych firm. Dla polskich firm barierą mogą być wynagrodzenia pracowników o takich kwalifikacjach, przeciętnie o 20 proc. wyższe od rynkowej średniej- ocenia Jérôme Lafuite, dyrektor generalny Michael Page International w Polsce.


 

Kariera w finansach


Jak wspomina Magdalena Oleksiuk z Ernst & Young Academy of Business, tytuł ACCA potwierdzający wysokie kwalifikacje w dziedzinie finansów i zarządzania spopularyzowały w Polsce już w latach 90. firmy z tzw. Wielkiej Czwórki audytorskich gigantów. Z czasem jednak stał się on popularny także wśród osób spoza audytu, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy wzrosło znaczenie międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF).

W Polsce jest obecnie ok. 1000 członków ACCA, a kolejne 2500 jest teraz w trakcie zdobywania kwalifikacji, co zwykle trwa dwa- trzy lata.

ACCA to kwalifikacja dla osób, które myślą o karierze w zarządzaniu finansami. Poza rachunkowością finansową i audytem ACCA zawiera też elementy rachunkowości zarządczej. Dzięki swej elastyczności daje więc możliwość pracy w sektorze korporacyjnym, publicznym, w usługach finansowych i w audycie - twierdzi Małgorzata Sawicka, szefowa polskiego oddziału Stowarzyszenia ACCA.

Potwierdzają to zresztą statystyki stowarzyszenia; aż 80 proc. z jego 1000 członków oraz 2,5 tys. osób zdobywających kwalifikacje pracuje w sektorze korporacyjnym. Zajmują m.in. stanowiska kontrolerów i dyrektorów finansowych, oraz CFO i członków zarządów ds finansowych.

Mniejszą popularnością cieszy się u nas CIMA, czyli międzynarodowa kwalifikacja z rachunkowości zarządczej. Choćby dlatego, że CIMA do tej pory nie dorobiła się w Polsce swego oddziału. Thierry Iovane, dyrektor regionu Europy i Ameryki Łacińskiej CIMA twierdzi, że oddział ruszy na przełomie roku. Liczy, że wtedy szybko zwiększy się liczba osób przygotowujących się do zdobycia tego certyfikatu - obecnie jest ich ok. 650.


 

Wymóg dla Project Managera


Doradcy personalni oceniają, że wraz ze spowszednieniem wyższych studiów znaczenie specjalistycznych certyfikatów będzie w Polsce rosło. Potwierdza to choćby szybki wzrost popularności PMP, międzynarodowej kwalifikacji z zarządzania projektami. W Polsce ma ją już około 600 project managerów - ocenia Rafał Mielczarek z polskiego oddziału PMI - organizacji certyfikującej na PMP.

Wymagają go coraz częściej zagraniczni i krajowi pracodawcy, zwłaszcza jeśli chcą startować w dużych przetargach np. informatycznych, gdzie posiadanie fachowców z dyplomem PMP wymienia się już jako jeden z warunków dla wykonawcy.

Duże projekty, szczególnie te finansowane z unijnych pieniędzy spopularyzowały też w Polsce międzynarodowy certyfikat CIA, kóry potwierdza kwalifikacje wewnętrznego audytora.

W swych ofertach pracy fundusze inwestycyjne, zaczynają wymieniać wśród wymagań certyfikat CFA, potwierdzający kwalifikacje analityków finansowych. W tym roku pierwsi specjaliści w Polsce (20 osób) zdobyli europejski certyfikat EFA dla doradców finansowych.

Europejski certyfikat EFCB mają też bankowcy - w Polsce zdobyło go dotychczas 1830 osób. Ponad 500 osób posiada Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych EBC*L potwierdzający wiedzę ekonomiczną. Międzynarodowy certyfikat sprawdza się też tam, gdzie nie mamy jeszcze standardów zawodowych, np. w coachingu. Kwalifikacje coachów czyli osobistych trenerów wspierających w rozwoju kompetencji, potwierdza certyfikat ICI, który w Polsce ma na razie ok 20 osób.

Źródło: Rzeczpospolita
Artykuł pozyskany na podstawie licencji udzielonej przez Wydawcę
 
 

Zobacz również