Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Studenci sprawdzili, jak zarządza się bankiem. Finał konkursu BANRISK – Liga Akademicka 2015/2016

21 kwietnia w Poznaniu, 26 kwietnia w Katowicach i 28 kwietnia w Warszawie odbyły się Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy, czyli finały konkursu BANRISK – Liga Akademicka.
Kategoria: Wiadomości
06.05.2016

To już czwarta edycja unikalnego konkursu dla studentów kierunków ekonomicznych, organizowana przez Warszawski Instytut Bankowości. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej NBP. Patronem konkursu jest Związek Banków Polskich.

BANRISK to szkolenie o charakterze zawodowym, w którym wykorzystywana jest gra symulacyjna z zakresu zarządzania finansowego bankiem BANRISK – the Stanford Game. W trakcie gry uczestnicy, jako zarządy wirtualnych banków, mieli szansę sprawdzenia się w jednym ze scenariuszy makroekonomicznych, by na koniec dowiedzieć się, jak ich decyzje w grze przełożyły się na ceny akcji banków na wirtualnej giełdzie BANRISK. Rywalizacja prowadzona była pod opieką dwóch mentorów i doświadczonych bankowców: Michała Bellwona i Andrzeja Jakubaszka.

W tegorocznej edycji brały udział 32 zespoły (każdy składający się z 5 osób). Zatem 160 studentów z 20 uczelni z całej Polski zasiliło grono absolwentów BANRISKU.

W Poznaniu grało 11 zespołów z 5 uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Koszalińskiej. Laureatem został zespół Bank Zaufania Społecznego z Uniwersytetu Szczecińskiego, osiągając na koniec drugiego roku działalności bardzo wysoką cenę akcji 422,50 dolarów na wirtualnej giełdzie. II miejsce zajął zespół Piano Forte BZS z Uniwersytetu Szczecińskiego, z wynikiem 369,40 USD/akcję. III miejsce zdobył zespół BANKSTERZY, również reprezentujący Uniwersytet Szczeciński (312,60 USD/akcję).

W Katowicach studenci reprezentowali następujące uczelnie: Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. Laureatem w Katowicach został zespół SILVER Lake VBank z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, osiągając na koniec wysoką cenę 381,40 USD/akcję. II miejsce zajął zespół KONCEPT z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, z ceną 280,10 USD/akcję. III miejsce zajął zespół NoNa Bank z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, osiągając cenę 221,90 USD/akcję.

W edycji warszawskiej grało 13 zespołów z 10 uczelni: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. Laureatem został zespół Lubelskie Lwy z UMCS w Lublinie, osiągając rekordową cenę 573,10 USD za akcję. Zdobywcą II miejsca był zespół GRAVIS Bank z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu (344.70 USD/akcję). III miejsce zajął zespół Leeman Brothers, reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie, z ceną 280,90 USD/akcję.

Część oficjalną w Warszawie, podsumowującą cały konkurs, poprowadził Prezes Zarządu WIB, dr Marek Radzikowski, a uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego, Zbigniew Augustynowicz, prof. zw. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska z SGH, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska SA Stanisław Kolasiński oraz Naczelnik Wydziału Doradztwa HR Banku Gospodarstwa Krajowego Agnieszka Watrakiewicz.

Podczas podsumowania konkursu BANRISK niejednokrotnie powtarzana była opinia, że wszyscy uczestnicy są wygranymi, ponieważ wzięli udział w niezwykłym, praktycznym szkoleniu. A laureaci – dzięki wygranej – będą mogli poznać tajniki pracy bankowca w Banku Gospodarstwa Krajowego, który ufundował praktyki zawodowe w centrali i oddziałach Banku najlepszemu zespołowi w każdym z trzech miast. 

Jak podkreślił Mentor Gry Andrzej Jakubaszek:

– W szczególności na dobry wynik końcowy miały wpływ umiejętność trafnego prognozowania wydarzeń rynkowych na drugi rok działalności, umiejętność zaplanowania i zrealizowania wyniku z działalności operacyjnej i pozaoperacyjnej, umiejętność skutecznego obniżania kosztów finansowania działalności oraz rozwijania dochodowej działalności usługowej, a także optymalizacja podatku.

W każdej edycji regionalnej patroni medialni AleBank.pl i Miesięcznik BANK ufundowali nagrodę dodatkową – elektroniczną prenumeratę "Miesięcznika Finansowego BANK" – za najlepsze prezentacje w trakcie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Nagrodę otrzymali: BANKSTERZY z Uniwersytetu Szczecińskiego, KILL Bank z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Amber Gold Bank z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Patroni medialni konkursu BANRISK – Liga Akademicka: Miesięcznik Finansowy BANK, AleBank.pl, KarierawFinansach.pl, portal bs.net, Bankier.pl, PRnews.pl, Banking-Magazine.pl, strefa-finansow.pl oraz portale studenckie eurostudent.pl, dlastudenta.pl i studentnews.pl.

Zobacz również