Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Świat lustrzany a finanse

Czy przeniesiemy wszystkie aspekty naszego życia do sieci? To pytanie zadajemy sobie, odkąd tylko pojawił się internet. Refleksja ta nabiera jednak nowego znaczenia w momencie, w którym rozwój sztucznej inteligencji nabrał zawrotnego tempa. Czy świat lustrzany to zjawisko, którego mamy się obawiać?
Kategoria: Wiadomości
14.02.2024
Midjourney

Obecna fala rewolucji technologicznej oparta jest o dostęp do danych. Nowe technologie pozwalają przetwarzać, przechowywać i udostępniać informacje w czasie rzeczywistym. Procesy te wspierane są przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. W zakresie prezentacji danych wykorzystują złożone sposoby oparte na rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.  

Założycielka infuture institute i jedna z najbardziej wpływowych ekspertek w zakresie analizy i prognozowania trendów, Natalia Hatalska, zwraca uwagę na zjawisko nazywane światem lustrzanym.  

Świat lustrzany  

Praktycznie wszystkie obszary naszej codzienności, takie jak. praca, szkoła, rozrywka czy nawiązywanie relacji, w różnym stopniu zostały przeniesione zostały do świata cyfrowego. Efektem tej zmiany jest właśnie świat lustrzany. Ten termin podkreśla, że dzięki postępującemu zacieraniu się granic świata fizycznego i wirtualnego, stosowane przez nas technologie stają się nieidzialne – przestajemy świadomie zwracać na nie uwagę. 

Świat lustrzany polega na cyfrowym odwzorowaniu fizycznego świata i przeniesieniu go do rzeczywistości po “drugiej stronie lustra – do sieci, chmury. 

Pojęcie świata lustrzanego jest więc analogią do patrzenia na rzeczywistość wirtualną tak, jak na tę fizyczną. Gdy spoglądasz w lustro, widzisz w nim siebie. To jednak niedokładnie Ty, a wyłącznie Twoje odbicie.  

Finanse a świat lustrzany 

Zmieniający się w szybkim tempie krajobraz technologiczny tworzy warunki, w których działają przedsiębiorcy w branży finansowej. Pojawienie się nowych rozwiązań cyfrowych to źródło nowych szans na rozwikłanie istniejących problemów w organizacjach. Wiąże się też z usprawnieniem przeprowadzanych procesów, ale i otwiera możliwości na powstanie zupełnie nowych produktów i usług.  

Zagrożenia po drugiej stronie lustra 

Świat lustrzany to też rzeczywistość pełna różnych zagrożeń. Stąd coraz częściej podejmowane są dyskusje o cyberbezpieczeństwie i próby ograniczenia negatywnych konsekwencji związanych z użyciem AI. Najważniejszym punktem w tej dyskusji wydaje się znalezienie skutecznych sposobów stałego monitorowania rozwoju sztucznej inteligencji, który wiąże się także ze złożonymi kwestiami etycznymi.  

Świat lustrzany stawia przed nami wiele wyzwań natury społecznej, prawnej, ekonomicznej, zdrowotnej i środowiskowej. Wpływa bezpośrednio na codzienne funkcjonowanie ludzi i przedsiębiorstw.   

“Lustereczko, powiedz przecie...”, czyli możliwości świata lustrzanego 

Technologia cyfrowa i nieograniczona łączność doprowadzą do radykalnej zmiany sposobów, na jakie przedsiębiorstwa projektują, wytwarzają i dostarczają swoje produkty. Ujęte w połączoną sieć technologie umożliwiają efektywniejszą, szybszą i inteligentniejszą reakcję na potrzeby klienta. Pozwalają na płynną nawigację po obecnych zasobach oraz analizę danych. Zjawiska obejmujące obecną rewolucję technologiczną prowadzą do stworzenia świata lustrzanego, a więc tzw. cyfrowych bliźniaków – ang, digital twins – czyli naszych odpowiedników w cyfrowym świecie. 

Pod wpływem nieograniczonej łączności sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona (z ang. eXtended Reality, XR) oraz „cyfrowe bliźniaki” staną się nieodłącznymi elementami procesów produkcyjnych.  

Precyzyjne mapowanie z pomocą dostępnych narzędzi cyfrowych pozwoli nam tworzyć pełnowymiarowe modele. Co więcej, inżynierowie z całego świata będą mogli pracować nad projektem wspólnie i w czasie rzeczywistym. Kolejne korzyści to płynność przesyłania rezultatów prac do organizacji i szansa na testowanie i dopracowywanie ich w lustrzanym świecie, a także zdalne adaptowanie.  

Według przewidywań, nieograniczone będą także możliwości w zakresie personalizacji pod kątem klienta.  Dane cyfrowe pozyskane podczas użytkowania produktu, pozwolą nam na stałe monitorowanie jego wydajności, a co za tym idzie, doskonalenie naszych dalszych działań.

W lustrzanym świecie będzie również dostępna opcja śledzenia produktu, która umożliwi dostarczanie bardziej szczegółowych informacji – nie tylko na temat sposobu, ale również miejsca jego użytkowania. Dzięki temu projektanci i programiści będą mogli skuteczniej optymalizować wydajność produktów.

Użytkownicy będą natomiast otrzymywać cyfrowe alerty, aktualizacje i modyfikacje w znacznym stopniu wykraczające poza dzisiejszą obsługę posprzedażową. Stanie się to możliwe dzięki sztucznej inteligencji, za pomocą której sieć będzie funkcjonować jak rozszerzenie systemu, myśląc, dokonując korekt i adaptując się w czasie rzeczywistym w celu maksymalizacji jakości, bezpieczeństwa i wydajności połączonych systemów. 

Innowacyjni przedsiębiorcy powinny znać i rozumieć nowe zjawiska związane z cyfryzacją, ponieważ duża część ich działalności odbywa się właśnie w tzw. lustrzanym świecie. Znajomość aktualnych trendów technologicznych jest warunkiem kreowania innowacyjnych ofert i punktem wyjścia stworzenia ciekawych rozwiązań dla zdiagnozowanych problemów.    

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również