Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Światowy Dzień Walki z Depresją. Zdrowie psychiczne a praca

Depresja to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. 23 lutego, w Światowy Dzień Walki z Depresją, przypominamy najważniejsze fakty i dane związane z tą chorobą – również z punktu widzenia dotkniętych nią pracowników.
Kategoria: Wiadomości
22.02.2024
Midjourney

Depresja to choroba! 

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Na ten moment depresja to czwarta najczęściej występująca choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw.  

W Polsce z powodu samobójstw umiera więcej ludzi niż w wypadkach drogowych, w tym dzieci!   

Od kilkunastu lat niemal we wszystkich rozwiniętych krajach Europy obserwuje się wyraźny wzrost liczby osób, u których stwierdza się depresję. Jednym z głównych problemów jest wysoki wskaźnik śmiertelności, który towarzyszy tej chorobie. Statystyki dotyczące częstości samobójstw dowodzą, że przyczyną zgonu ok. 20-30% chorych jest zamach na własne życie. 

Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji oraz tego, w jaki sposób można ją leczyć i jej zapobiegać. Ten dzień ma także zachęcić więcej osób do szukania pomocy. 

Smutek czy depresja 

Depresja jest czymś więcej niż tylko chwilowym uczuciem przygnębienia lub obniżeniem nastroju. To poważne zaburzenie psychiczne, które stanowi długotrwałe źródło cierpienia dla osób, które go doświadczają. Znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia. 

W trakcie chorowania na depresję pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, co prowadzi do izolacji społecznej. Niestety, często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych chorych. 

Osoba w depresji nie potrafi „wziąć się w garść”, to znaczy przezwyciężyć dolegliwości samą siłą woli.  

Jak rozpoznać depresję? Objawy  

Nie lekceważ oznak choroby u siebie lub innych. Najczęstsze objawy depresji to:  

 • obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia; 
 • utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie; 
 • problemy ze snem, 
 • poczucie bezsilności, bezsensu życia; 
 • chęć izolacji, 
 • myśli samobójcze, 
 • problemy z pamięcią i koncentracją, 
 • zaburzenia apetytu – brak lub nadmierne objadanie się.  

Jeśli te dolegliwości towarzyszą Ci dłużej niż 2 tygodnie, zgłoś się do lekarza! 

Czytaj także: Wielka Rezygnacja, czyli o wpływie środowiska pracy na opuszczanie pracodawców 

(Nie)widzialna depresja 

Depresja przybiera różne formy. Osoba cierpiąca na tę chorobę może mieć trudność wstać z łóżka lub przeciwnie, standardowo uczęszczać do pracy i wykonywać swoje obowiązki. Warto pamiętać, że chociaż taki pracownik jest w stanie pozornie funkcjonować bez zarzutu, jego codzienność jest okupiona ogromnym wysiłkiem. Dlatego kluczowe jest, by przełożony wiedział, w jaki sposób rozmawiać z podwładnym cierpiącym na depresję.  

Pracownik w depresji może mieć kłopot z oszacowaniem realnych terminów wykonania zadania. Dodatkowo może porównywać swoją efektywność do czasu przed chorobą i czuć się winnym z powodu jej zmniejszenia. Osoba chorująca na depresję może potrzebować częstszych przerw lub krótszych odcinków pracy w ciągu dnia.  

Depresja nie zawsze występuje w bardzo nasilonej postaci. Stąd też wielu z nas nie zauważa wokół siebie osób, które zmagają się z tą chorobą.  

Biorąc po uwagę częstość występowania depresji, zdobycie wiedzy na jej temat wydaje się niezwykle istotne. Świadomość problemu, którym jest depresja, pozwoli nam zrozumieć, z czym mierzą się osoby chore i przygotować się na ewentualne rozmowy w tym temacie.  

Zdrowie psychiczne a praca 

Zdrowy pracownik to zdrowa firma. Dlatego podejmowanie regularnych działań w organizacji, które będą wspierać osoby pracujące w kwestiach mentalnych, jest tak ważne. W dłuższej perspektywie przysłuży się to nie tylko jednostce, ale także firmie. 

Czynniki, które mogą znacząco sprzyjać powstawaniu lub wzmacnianiu zaburzeń psychicznych wśród pracowników według raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy” znajdują się w poniższej tabeli.  

Czynniki wpływające negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników
Odpowiedzi pracowników:  %
Dużo zadań 48,05
Presja czasu 51,23
Zbyt duży nacisk ze strony przełożonych 40,43
Złe relacje w zespole 28,40
Brak kompetencji do wykonywania zadań 12,96
Złe relacje z przełożonym 28,60
Zbyt dużo stresu 59,05
Zadania poniżej kwalifikacji 7,92
Nieodpowiedni sprzet do wykonywania zadań 8,95
Inne 3,19

Respondenci podali także własne odpowiedzi dotyczące innych czynników, niż te podane wyżej. 

 • Brak stabilności zatrudnienia 
 • Brak sensu wykonywanych zadań 
 • Zadania o niskiej szansie realizacji 
 • Brak wzajemnego szacunku 
 • Dyskryminacja 
 • Podkreślanie hierarchiczności 
 • Nierówne traktowanie 
 • Brak zaufania kierownictwa do pracowników 
 • Zmienność decyzji w krótkim czasie 
 • Chaos informacyjny 
 • Wynagrodzenie poniżej kwalifikacji 
 • Zaburzanie work-life balance 
 • Nadmierna kontrola 

Czytaj także: Stres w pracy. Gdzie szukać przyczyny? 

Podczas pracy z osobą chorującą na depresję warto rozmawiać o aktualnych problemach, z którymi się ona zmaga. Ponadto sprzyjające dla niej będzie ustalenie realnego zakresu pracy i elastycznej formy wykonywania zadań. Ogromnie ważne jest zauważanie wysiłku, który wykonuje i docenianie uzyskiwanych efektów.  

Takie podejście warto zastosować nie tylko w stosunku do pracowników chorujących na depresję, ale także całej kadry. 

Materiały informacyjne o depresji znajdziesz również tutaj

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również