Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Trader kryptowalut – wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jego pracy

Trader kryptowalut – kim jest, co robi, jakie powinien mieć cechy charakteru? Sprawdźcie, co zrobić, żeby handlować na na tym ciekawym rynku. O kulisach pracy, jej plusach i minusach oraz możliwościach rozwoju opowiadają traderzy ze Star Beta Poland.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
30.11.2020
Fot. Unsplash

Trader to osoba, która zawiera transakcje na rynku finansowym dla osiągnięcia zysku i w tym celu dokonuje kupna i sprzedaży po cenach jak najkorzystniejszych w danym momencie. Trading kryptowalut jest dyscypliną nową, niszową w świecie finansów. Profesjonalnie tradingiem kryptowalut zajmuje się niewiele firm a rynek kryptowalut pozostaje wciąż nieuregulowany. 

– Giełdy tego typu nie podlegają jurysdykcji instytucji państwowych (regulatorów), zatem nie muszą stosować się do bardzo restrykcyjnych wymogów technologicznych czy prawnych. Przez to handel na nich obarczony jest większym ryzykiem. W teorii istnieje większa szansa pojawienia się na nich zdarzeń, których w mniejszym stopniu można by spodziewać się na tradycyjnych giełdach. Chodzi tu o zawieszenia w handlu, czasem bez wcześniejszej informacji, ryzyko flash-crashu – nagłego zniknięcia płynności z rynku (dotyczy to głównie produktów niszowych – tzw. altcoinów) oraz aktywności uczestników (typu spoofing, wash-trading), które na giełdach tradycyjnych są zakazane i ścigane. Sytuacje te nie są codziennością, aczkolwiek ryzyko ich wystąpienia jest zwiększone. Większe ryzyko wiąże się z mniejszą konkurencją ze strony inwestorów instytucjonalnych i algorytmów, a przez to pojawiają się większe możliwości zarobienia pieniędzy. Dlatego przy odpowiednim zarządzaniu kapitałem i podejściu do tradingu można na giełdach kryptowalut osiągnąć naprawdę duży sukces –  mówi Jacek Mindziak, Dyrektor zarządzający w firmie Star Beta Poland, zajmującej się tradingiem kryptowalut, która ma swoje biura w Australii, w Azji i Krakowie.

Traderzy często bywają błędnie porównywani do inwestorów. Tymczasem, w przeciwieństwie do nich, traderzy mniej interesują się samą wartością danego instrumentu, w tym przypadku kryptowaluty, a skupiają się głównie na fluktuacji cen. 

– Inwestor, który decyduje się np. kupić bitcoina czy inną kryptowalutę na jakiś okres oczekuje, że po tym czasie jej kurs wzrośnie, np. że z 10 tys. $ po miesiącu będzie 13 tys. $. W ten sposób inwestor zyska 3 tys. $ na każdym bitcoinie. O ile, oczywiście, ten scenariusz się spełni. W czasie, gdy inwestor śpi spokojnie (lub nie), oczekując zysku, day trader wykonuje kilkaset czy kilka tysięcy transakcji, wykorzystując to, że kurs kryptowalut nie stoi w miejscu – idzie to w górę, to w dół. Trader ma bardzo wiele okazji do tego, żeby wejść w pozycje, które są zazwyczaj krótkoterminowe – trwają od kilku sekund do maksymalnie kilku godzin – tłumaczy Jacek Mindziak. 

Wchodząc w rynek, trader ma za zadanie szukać jak najwięcej okazji rynkowych przy minimalnym ryzyku i dynamicznie reagować, jeżeli wzrasta ryzyko niezrealizowania strategii.
W określonych sytuacjach traderzy mają możliwość zwiększenia zaangażowanego kapitału, jednak robią to przy zachowaniu ściśle określonych zasad. Wysokość kapitału, jakim dysponuje trader zależy od jego doświadczenia oraz wyników. Do tego, by samodzielnie zawierać transakcje należy odpowiednio się przygotować: zrobić rozpoznanie rynku, przeprowadzić szczegółową analizę a także być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół kryptowalut i śledzić, czy w najbliższym czasie będą podejmowane jakieś ważne decyzje ekonomiczne i polityczne na świecie.

– Nigdy na 100% nie wiemy, co wydarzy się za godzinę. Natomiast istnieje prawdopodobieństwo, które staramy się wykorzystać – zaznacza Jacek Mindziak. – Rynki kryptowalut charakteryzują się dużą zmiennością, co daje wiele okazji do wejścia w pozycje i zarobienia pieniędzy. To jest to, czego traderzy oczekują najbardziej.

Traderzy analizują rynek w różny sposób. Podstawowym źródłem ich wiedzy są zazwyczaj portale branżowe i finansowe, które publikują coraz więcej informacji na temat kryptowalut, a także Twitter i inne podobne social media.

– Każdy trader sam decyduje, jakich wskaźników czy metod używa, w jaki sposób analizuje rynek oraz na podstawie jakich czynników podejmuje dane ryzyko. Dlatego nie ma jednej reguły, na co należy patrzeć, żeby być dobrym i osiągnąć sukces w tej branży. Jeden trader może usiąść obok drugiego i nawet robić to samo, a okaże się, że jeden zarabia, a drugi nie. Działa to też w drugą stronę – mogą robić całkowicie co innego a obaj będą zarabiać – opowiada Jacek Mindziak.

Profil tradera

Pożądane umiejętności w pracy tradera sprowadzają się do indywidualnych cech.

– Na pewno musi to być człowiek pracowity, który jest gotowy poświęcić dużo czasu na naukę. Ważny jest też otwarty umysł i cierpliwość, które pozwalają na wyszukiwanie okazji inwestycyjnych i zbudowanie swojej przewagi na rynku – mówi Jacek Mindziak

W związku z tym, że giełda i rynki to środowiska zmienne, trader powinien posiadać także umiejętność adaptacji i elastyczność w działaniu. Praca wymaga uważności, by w odpowiednim momencie umieć dostosować się do rynku, co czasami oznacza całkowitą zmianę strategii i stylu. Zawód ten wymaga ogromnego skupienia, umiejętności szybkiego i racjonalnego podejmowania decyzji, chłodnej głowy oraz odrzucenia emocji, które nie są w tej pracy dobrym doradcą

– Praca tradera jest stresująca, ponieważ mamy do czynienia z pieniędzmi a każdy trader ma ambicję, żeby osiągnąć wymarzony cel. Najważniejsza jest, moim zdaniem, dyscyplina, ponieważ błąd czy złamanie swoich zasad, np. niekontrolowane wyjście poza plan tradingowy nigdy nie wychodzi dobrze i zawsze prowadzi do jednego – do tego, że się nie udaje. Dlatego myślę, że dyscyplina jest nawet dużo bardziej istotna niż sama analiza rynku, która raz może działać, a raz nie – wskazuje Jacek Mindziak.

Traderzy stają też przed wieloma dylematami i bywa, że praca kosztuje ich wiele wyrzeczeń.

– Praca tradera wymaga między innymi bardzo dobrej umiejętności zarządzania czasem. Są dni, kiedy pracujemy dłużej – po kilkanaście godzin z rzędu, a bywają takie, kiedy tego czasu spędzonego na tradingu jest dużo mniej. Czasami pracujemy w dzień, a czasami w nocy. Wszystko uzależnione jest od sytuacji występującej na rynku, na którym handlujemy – mówi Michał Szafron, trader w Star Beta Poland. 

– Niekiedy trzeba wybrać czy np. wyjść z kolegami wieczorem, obejrzeć mecz czy spędzić jeszcze 3 godziny przed ekranami, gdy pojawia się szansa na osiągnięcie zysku. Praca wymaga czasem spędzenia długich godzin przed ekranami monitorów. Profesjonalni traderzy, by odnieść sukces, pracują nawet 10-12 czy więcej godzin dziennie. Rynki kryptowalut są aktywne 24/7, dlatego pracę można wykonywać codziennie – wyjaśnia Jacek Mindziak.

W związku z tym w rekrutacjach na stanowisko tradera sprawdzana jest przede wszystkim główna motywacja kandydatów – pasja do rynków finansowych i giełd. 

Jak zostać traderem?

Rekrutacja do Star Beta jest otwarta przez cały rok. Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą etap selekcji CV, zostają zaproszeni na spotkanie informacyjne, na którym mogą dowiedzieć się, na czym polega praca tradera w firmie, poznać warunki współpracy oraz szczegóły dotyczące rekrutacji. Następnie wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w Online Trading Competition –konkursie tradingowym, który odbywa się cyklicznie, co 2-3 miesiące. Uczestnicy otrzymują indywidualne konta z małym realnym kapitałem i w ciągu 2 tygodni mogą tradować na bitcoinie lub innych kryptowalutach. Po tym czasie ich wyniki zostają przeanalizowane przez doświadczony zespół ekspertów. Osoby, które w subiektywnej ocenie wykażą się największym potencjałem otrzymują zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która jest ostatnim etapem rekrutacji.

Samodzielne tradowanie na rynkach, czy to kryptowalut, czy tradycyjnych, wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego przychodząc do Star Beta, kandydaci pierwsze tygodnie poświęcają na sumienną naukę. To jest czas, kiedy mogą poznać dokładnie rynek, aby móc potem osiągać stabilne wyniki. 

– Opracowaliśmy program szkoleniowy, który zakłada aktywny udział traderów już od samego początku. Chcemy poznać ich punkt widzenia – to, jak patrzą na rynek, jakie mają pomysły i do tego dorzucamy swoje sugestie – wskazuje Jacek Mindziak. – Nie narzucamy żadnej strategii, nie mówimy, jak mają tradować, ale z własnego doświadczenia przekazujemy, co statystycznie działa lepiej, a co gorzej. Wyposażamy ich w wiedzę, w jaki sposób należy podchodzić do tych rynków i jak używać naszej platformy. Kursanci mają też szansę sprawdzić się w praktyce – stawiamy ich w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć w przyszłości, by mogli sobie pewne rzeczy już na tym etapie przeanalizować. 

Ścieżka kariery w tradingu kryptowalut zależy od wyników, które są skrupulatnie analizowane. Na każdym etapie trader otrzymuje wsparcie, na bieżąco może śledzić swój rozwój, dowiedzieć się, co robi dobrze, a co źle. 

– Wprowadziliśmy system targetowy, który polega na tym, że jako firma wydajemy traderowi do zarządzania pewien kapitał, a gdy widzimy stabilność i to, że potrafi osiągać dobre wyniki, dokładamy mu coraz więcej. Jesteśmy typowym propem, co oznacza, że trader nie ponosi odpowiedzialności finansowej za ewentualne straty ani za nic nam nie płaci. Nie angażuje swojego kapitału i nie ryzykuje własnych pieniędzy – mówi Jacek Mindziak.  

Jest to szansa dla młodych ludzi, którzy nie posiadając własnych środków mogą być aktywnymi uczestnikami rynku oraz rozpocząć profesjonalną karierę w branży, która ich interesuje.

Traderzy o pracy w tradingu

Praca w tradingu ma swoje blaski i cienie. Jakie? Zapytaliśmy o nie doświadczonych traderów:

Piotr Wasiel: Na pytanie, czy warto zająć się tradingiem kryptowalut powiedziałbym, że – to zależy. Myślę, że warto zająć się tradingiem w takiej firmie jak Star Beta Poland, w której można od podstaw dowiedzieć się jak to wszystko funkcjonuje, nauczyć się zarządzać ryzykiem, dzielić się doświadczeniem z innymi traderami i w końcu zarabiać na tym pieniądze. Zdecydowałem się na pracę w Star Beta, ponieważ chciałem nauczyć się zarabiać na kryptowalutach. Otrzymałem oczekiwane know-how oraz niezbędne oprogramowanie do tego, aby osiągnąć swój cel. 

Michał Szafron: Star Beta Poland daje możliwość handlu na rynkach kontraktów swap opartych o różne bazowe kryptowaluty, na bardzo dobrych warunkach. Dzięki pracy w Star Beta  Poland mogę być bardziej konkurencyjny na rynkach. Firma dostarcza bardzo ciekawe rozwiązania technologiczne usprawniające i wspomagające moją pracę. Bardzo ważne jest to, iż nie ma tutaj odgórnie narzuconych godzin pracy. Każdy trader decyduje sam, kiedy chce tradować. Istnieje możliwość pracy w biurze Star Beta otwartym 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Dla doświadczonego tradera istnieje możliwość tradowania zdalnie z własnej lokalizacji, co daje jeszcze większe możliwości zarządzania swoim czasem.

Piotr M.: Moja decyzja o pracy w Star Beta wynika z prostych kalkulacji: duży może więcej. Rynek kryptowalutowy to przyszłość, jeśli – oczywiście – nic na świecie się złego nie wydarzy. A trading na instrumentach, które przynoszą ponadprzeciętną stopę zwrotu, daje duże możliwości. To tak, jak z dużą mocą w samochodzie – wiemy że ją mamy, ale nie musimy jej na każdych światłach wykorzystywać, tylko wtedy, gdy jest okazja. A rynek kryptowalut to taki właśnie duży silnik z wielką mocą.

Daniel Zwoliński: W mojej opinii warto zostać traderem, ponieważ zawód ten daje nieograniczoną możliwość zarobku, jeśli tylko trader trzyma się kluczowych zasad. W tradingu sam jestem dla siebie szefem, ponieważ to ja decyduję, w jakich godzinach pracuję i ile poświęcam na to czasu. Ogromnym plusem jest też to, że tradingiem można zajmować się z dowolnego miejsca na świecie – potrzebny jest tylko komputer i internet. Można zgłębiać wiedzę na temat ekonomii oraz działania gospodarki, która jest bardzo pomocna w zarządzaniu kapitałem. Według mnie jest to idealny zawód, bardzo ambitny, ale jednocześnie bardzo trudny. Uważam, że sukces osiągnie tylko osoba zdyscyplinowana, cierpliwa dla której trading jest pasją.

Zdecydowałem się na pracę w Star Beta Poland, ponieważ chcę odnieść sukces w tradingu i uważam, że firma, która ma długoletnie doświadczenie, pomoże mi go osiągnąć. Zawsze byłem chętny do nauki oraz rozwoju osobistego i uważam, że należy uczyć się od najlepszych a właśnie tacy, moim zdaniem, pracują w Star Becie. W moim otoczeniu prawie nikt nie interesuje się rynkiem finansowym i tradingiem, dlatego chciałem być w gronie pasjonatów, z którymi mógłbym porozmawiać i wymienić spostrzeżenia na tematy rynkowe. Co więcej, zdecydowałem się na pracę w Star Beta Poland, ponieważ chcę utrzymywać się tylko i wyłącznie z tradingu, a ta firma mi to umożliwia. 

Ekspert: Jacek Mindziak
Dyrektor Zarządzający Star Beta Poland

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie na rynkach finansowych. Wcześniej pracował dla dużego domu maklerskiego z Dublina, a także dla jednej z największych w Europie firm prop-tradingowych operujących na rynkach tradycyjnych kontraktów futures, gdzie jako Trader zdobył doświadczenie w handlu na największych światowych giełdach derywatów, tj. CME, ICE czy EUREX. Następnie jako Manager przez kilka lat z sukcesem zarządzał jej krakowskim oddziałem.

Obecnie wraz z partnerami z Australii współtworzy polski oddział Star Beta i jest odpowiedzialny za umacnianie firmy na pozycji lidera wśród uczestników rynku pochodnych kryptowalut.

Ekspert: Michał Szafron
Trader Star Beta

Posiada 11 lat doświadczenia w tradingu. W firmie Star Beta pracuje od czerwca 2019 roku. Poza tradingiem zajmuje się między innymi prowadzeniem tematycznego  kanału youtube oraz bloga o kryptowalutach "Kryptoholik". Zdobył wykształcenie wyższe ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Ekspert: Piotr M.
Trader Star Beta

Zajmuje się tradingiem od ostatniego kryzysu finansowego w 2008 roku. Pracował u największych brokerów na rynku polskim, od 5 lat na swój rachunek inwestycyjny. Studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość. W Star Beta pracuje od maja 2020 roku. W wolnych chwilach zajmuje się bowfishingiem.

Ekspert: Daniel Zwoliński
Trader Star Beta

W Star Beta pracuje od lipca 2020 roku. Zajmuje się głównie tradingiem oraz sporadycznie prowadzi treningi personalne oraz grupowe. Skończył studia magisterskie na AWF w Krakowie. Swoją przygodę z inwestowaniem i tradingiem zaczął we wrześniu 2017 roku, niedługo przed ogromnymi wzrostami kryptowalut. Handluje na rynku kryptowalut ze względu na zainteresowanie technologią blockchain oraz dużą zmienność tego rynku.

Ekspert: Piotr Wasiel
Trader Star Beta

W Star Beta pracuje od czerwca 2019 roku. Zawodowo zajmuje się tylko tradingiem. Posiada licencjat z rachunkowości i finansów. Wcześniej pracował w dwóch firmach prop-tradingowych zajmujących się handlem na tradycyjnych rynkach.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również