Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Od kandydatów będących na początku kariery oczekujemy chęci do nauki i motywacji - wywiad

O tym, jakich kandydatów do pracy szuka Capgemini Polska w 2018 roku i dlaczego warto inwestować w swoich pracowników rozmawiamy z Mają Smolarczyk-Płoskonką, Recruitment Managerem.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
19.02.2018

Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2018 roku?

Maja Smolarczyk-Płoskonka, Recruitment Manager w Capgemini Polska: W tym roku nadal będziemy skupiać się na rekrutacji absolwentów ze znajomością języków obcych, głównie języków europejskich. Mamy wiele możliwości dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, a posługują się m.in. językiem francuskim, niemieckim, angielskim, niderlandzkim. Oferujemy pracę związaną z finansami, księgowością, zakupami, obsługą klienta, HR oraz IT. W tym roku znacząco powiększamy zespoły zatrudniające ekspertów w obszarze transformacji procesów finansowo-księgowych, jak również w szeroko rozumianych automatyzacjach i robotyzacjach procesów. W kwestii wolumenów, zakładamy, że będziemy rozwijać się w podobnie dynamicznym tempie, jak w ubiegłym roku.  

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2018 roku? 

Stanowiska, które są najbardziej pożądane w tym roku to: młodszy specjalista w zakresie finansów i księgowości, młodszy specjalista ds. obsługi klienta oraz asystent do spraw wsparcia technicznego klienta. Są to role front- i backoffice, zarówno voice jak i non-voice (czyli takie role, gdzie pracownicy będą odpowiadać za odbieranie połączeń i bezpośrednio rozmawiać  z klientami, a także takie stanowiska, gdzie pracownicy będą wypełniać swoje obowiązki głównie przy użyciu aplikacji, odpisując na maile lub na czacie, ale nie będą pracować przez telefon, czy w bezpośredniej obsłudze klienta). Poszukujemy osób, które chcą się uczyć i nabywać doświadczenia w międzynarodowej firmie.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Obecnie koncentrujemy się m.in. na stanowiskach managerskich w różnych obszarach księgowości oraz IT. Duża pula stanowisk przewidzianych na 2018 rok to role eksperckie w obszarach transformacji i migracji procesów F&A, automatyzacji, ale również infrastruktury IT oraz tworzenia aplikacji.  

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Trudno powiedzieć, że kandydatom brakuje konkretnych umiejętności. W naszej firmie od kandydatów będących na początku kariery zawodowej oczekujemy przede wszystkim chęci nauki i motywacji. Istotny jest dla nas potencjał.

Jeśli nasi kandydaci są chętni do nabywania nowej wiedzy, cechuje ich otwartość na doświadczenia, chętnie się z nimi spotkamy.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2018 roku?

Przede wszystkim, chcielibyśmy podkreślić, że każdy pracownik, który jest zatrudniany w naszej firmie, bierze udział w programie szkoleń wstępnych, które mają na celu przygotowanie go do pracy w organizacji. Następnie, wraz z nabieraniem doświadczenia, każdy może samodzielnie wybrać szkolenia ze wszystkich, dostępnych na naszej platformie. Jesteśmy ogromną organizacją, a przez to, że skupiamy wiele procesów pod jednym szyldem, umożliwiamy pracownikom rozwój ich ścieżki kariery w wielu kierunkach: finanse, księgowość, IT, HR, obsługa klienta, project management, transformacja i tranzycja procesów, jak również automatyzacja i robotyzacja.

Dlaczego inwestycja w pracowników to, Państwa zdaniem, inwestycja w przyszłość?

Zatrudniamy bardzo dużo młodych osób, dla których będzie to pierwsza praca. Cały nasz proces wdrażania nowych pracowników (onboarding) jest przygotowany pod tym kątem. Wierzymy, że jeśli od pierwszego dnia otrzymają rzetelne szkolenia i wiedzę, która będzie pomocna, pozwoli im to na stały rozwój i budowanie kariery, co – naszym zdaniem – zawsze przekłada się na sukces firmy. 

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Maja Smolarczyk-Płoskonka
Recruitment Manager Capgemini

Psycholog o specjalizacji zarządzanie zmianą. Rekruter i manager, ponad 15 lat w zawodzie; posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu procesów i kampanii rekrutacyjnych na stanowiska eksperckie i managerskie. W Capgemini zarządza zespołem Early Career, który odpowiada za rekrutację pracowników na stanowiska niższego szczebla.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również