Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Work & Travel: program, dzięki któremu poznasz Stany Zjednoczone

Program Work & Travel cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów uczelni ekonomicznych. O tym, dlaczego warto wziąć w nim udział, opowiada Aneta Wiertelak, koordynator tej akcji w Katowicach.
Kategoria: Wiadomości
27.10.2014

Aneta Wiertelak
Członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Koordynator akcji Work & Travel

Student: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Plany zawodowe na przyszłość: Swoją przyszłość chcę związać z pracą, która będzie zgodna z moją specjalnością, jaką jest analityk finansowy.
Po godzinach: Zajęciem, któremu poświęcam swój wolny czas jest fotografia, w szczególności fotografia krajobrazowa. 

Skąd rosnąca popularność programu Work & Travel wśród polskich studentów?

Dla większości studentów w Polsce spędzenie wakacji w Stanach Zjednoczonych to wielkie marzenie, ale niewielu może sobie pozwolić na to, aby je spełnić. Już sama podróż do USA wymaga dużego nakładu finansowego. Programy typu Work & Travel umożliwiają kilkumiesięczny pobyt za oceanem za znacznie mniejszą cenę. Uczestnicy, którzy biorą udział w programie, nie muszą ponosić kosztu podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas pobytu zarobkowego w Stanach. Pokrywają jedynie koszty programu i opłaty za wizę. Jest to zatem dla młodych ludzi bardzo atrakcyjna oferta, z której korzysta coraz więcej studentów.

Jakie są plusy udziału w tym programie dla młodego człowieka? Czy udział w W&T możemy uznać za cenny punkt w CV?

Udział w programie pozwala uczestnikom przede wszystkim przeżyć niezapomniane wakacje. Jest to niepowtarzalna okazja do odkrycia Stanów Zjednoczonych, które znamy tylko z filmów. Taka wyprawa to szansa na spełnienie swojego prawdziwego "amerykańskiego marzenia". Ponadto, program Work & Travel daje uczestnikom okazję do poznania ludzi z całego świata. Dzięki pracy w międzynarodowym środowisku mogą oni poznać kulturę, obyczaje i styl życia mieszkańców różnych krajów, jednocześnie nawiązując bardzo ciekawe znajomości. Kilkumiesięczny pobyt w Ameryce to również szansa na udoskonalenie swoich umiejętności językowych poprzez codzienne używanie języka angielskiego w praktyce. Dla studentów kierunków związanych z turystyką praca w USA to także możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

Uważam, że praca w ramach programu Work&Travel to wartościowe doświadczenie, które jest doceniane przez pracodawców w Polsce. Świadczy ona m.in. o naszych ambicjach, zaangażowaniu w rozwój własnej kariery oraz o umięjętnościach związanych z posługiwaniem się językiem angielskim.

Jednym z organizatorów tego wydarzenia jest firma Capgemini. Czy studenci w ramach tego programu mogą być właśnie zatrudnieni przez tę organizację w trakcie pobytu w USA? Jakie inne firmy (i z których branż) biorą udział w tym przedsięwzięciu?

Studenci wyjeżdżający do USA nie będą mieli szansy na pracę w takiej firmie jak Capgemini. Uczestnicy programu wykonują w Stanach Zjednoczonych wakacyjne prace sezonowe, najczęściej w ośrodkach kolonijnych, kurortach i hotelach, restauracjach oraz parkach rozrywki. Są to więc przede wszystkim prace związane z branżą turystyczną.

Czym mogą zajmować się uczestnicy tego programu? Jak wygląda przebieg pobytu w ramach Work & Travel?

Uczestnicy programu, którzy będą pracować w ośrodkach wypoczynkowych dla dzieci lub młodzieży (tzw. campy), mogą pracować jako wychowawcy (Camp Counselor) lub personel pomocniczy (support staff –  zajmujący się pracą w kuchni, pralni, biurze campu lub przy obsłudze ośrodka). Studentki mają również okazję pracować jako opiekunki dla dzieci w ramach programu Au pair, który jest częścią programu Work & Travel. Studenci pracujący w USA mogą ponadto pracować jako barmani, kelnerzy lub pracownicy obsługi hotelu.


Pierwsza część programu obejmuje pracę. Uczestnik pracuje ok. 3–4 miesięcy (w zależności od kontraktu), pozostając pod opieką pracodawcy. Jest to doskonały czas na nawiązanie międzynarodowych znajomości i poznanie amerykańskich zwyczajów. W dniu zakończenia kontraktu, wiza przestaje być ważna, jednak amerykańskie prawo przewiduje tzw. grace period, czyli 30-dniowy okres, w którym uczestnik nadal może legalnie przebywać na terenie USA. Jest to czas przeznaczony na wyprawę po Stanach Zjednoczonych! Ta część programu Work & Travel zależy już całkowicie od wyobraźni i pomysłów samego uczestnika.

Dziękuję za rozmowę.

Dowiedz się więcej o programie Work & Travel już 29 października.
Przejdź do wydarzenia »

Zobacz również