Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Wyzwanie, entuzjazm, doświadczenie. EY Financial Challenger zakończony

Ponad 640 drużyn studenckich wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu wiedzy o finansach przedsiębiorstw w EY Financial Challenger. Najlepszy okazał się tym razem Kraków.
Kategoria: Wiadomości
22.04.2013
W trzyetapowym konkursie do finału, który odbył się w dniach 11-12 kwietnia 2013, zakwalifikowało się dziesięć spośród 640 zespołów. Konkurencja była zatem ogromna. Najlepsi studneci kieunków ekonomicznych i finansowych musieli zmierzyć się z zadaniami stawianymi ekspertom z branży finansowej.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - "2NA2", w skład której weszli: Ryszard Miodoński, Marcin Nowak,  Mateusz Tront i Milena (nazwisko do wiadomości organizatorów). Na zwycięzców czekała nagroda pieniężna w wysokości 30 tys. zł i cenne nagrody rzeczowe. Dodatkowo, dla laureatów to nie koniec z finansową przygodą - swoją wiedzę będą mogli wykorzystać również podczas praktyk w dziala Doradztwa Transakcyjnego Ernst & Young.

- Poziom uczestników konkursu EY Financial Challenger co roku pozytywnie nas zaskakuje. Tegoroczni finaliści wykazali się dobrą znajomością  mechanizmów  fuzji i przejęć,  które stanowią główny przedmiot konkursowych zadań. Udział w tej inicjatywie daje studentom możliwość zweryfikowania wiedzy teoretycznej z rynkową praktyką. Dla zwycięzców oraz wyróżniających się uczestników końcowego etapu, uczestnictwo w konkursie może być początkiem obiecującej kariery zawodowej w Ernst & Young - przyznaje Anna Woźniak, Manager ds. Rekrutacji w EY.

Na czym polegał finał konkursu? Do ostatniego etapu zakwalifikowało się dziesięć zespołów z pięciu największych ośrodków akademickich w Polsce: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Łodzi. Zadaniem finalistów było odegranie roli doradców transakcyjnych wspierających inwestora finansowego w procesie inwestycji w spółkę z branży medycznej. W ramach studium przypadku studenci przygotowali wycenę metodą DCF (ang. Discounted Cash Flow) oraz wycenę mnożnikową nabywanej spółki. Studenci przeprowadzili również analizę due-diligence, zastosowali wykryte korekty do wyceny oraz negocjowali warunki transakcji. Dodatkowo wycenili nieruchomość będącą aktywem nieoperacyjnym spółki przejmowanej oraz przygotowali model NPV (ang. Net Present Value) dla inwestycji typu "greenfield" (forma bezpośrednich inwestycji zagranicznych) klienta.

Finałowe zespoły zaprezentowały efekty pracy swojemu klientowi, ustalając jednocześnie wspólną strategię negocjacyjną. Najtrudniejszym etapem finału były negocjacje z obecnymi właścicielami przejmowanej spółki, ponieważ w rolę sprzedającego wcielił się fundusz inwestycyjny (inwestor finansowy), którego celem była kapitalizacja zysków z podjętej wcześniej inwestycji.

W rolę sprzedających wcielili się zaproszeni goście: Michał Chałaczkiewicz (Dyrektor, Montagu Private Equity), Paweł Ryszkiewicz (Dyrektor, Advent International), Maciej Zużałek (Dyrektor, Bridgepoint) oraz eksperci z Działu Doradztwa Transakcyjnego Ernst & Young.

Udział w konkursie, jak przyznają sami uczestnicy, to świetna okazja do sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas studiów, a studium przypadku daje przedsmak pracy w branży transakcyjnej.

- EY Financial Challenger to wyjątkowy konkurs, dający uczestnikom możliwość zademonstrowania swojej wiedzy, umiejętności oraz przede wszystkim zastosowania ich w konkursowej praktyce. Konkurs obejmuje swoim szerokim zakresem wiele aspektów codziennej pracy z działu Doradztwa Transakcyjnego EY i jest dla uczestników pierwszym zetknięciem z realiami tej branży. Konkurs EY Financial Challenger to nie tylko wyzwanie intelektualne, ale przede wszystkim okazja do spotkania wspaniałych ludzi, z którymi dzieli się wspólną pasję. W naszej opinii, najważniejszą częścią konkursu jest właśnie możliwość poznania wielu osób, które mają podobne zainteresowania. W tegorocznej edycji konkursu wprowadzono rolę coacha – przedstawiciela działu Doradztwa Transakcyjnego EY, którego pomoc pozwoliła na gruntowne przygotowanie się do wielkiego finału – przyznaje Mateusz Tront ze zwycięskiej drużyny "2NA2".

Kolejna edycja konkursu EY Financial Challenger planowana jest na jesień 2013 roku.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również